Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 13:08
 
ŞEKER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ
ŞEKER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ
Yaşam Haberi
ŞEKER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

 

1 KİLOGRAM TOZ ŞEKER KAÇ KİLOGRAM PANCARDAN ELDE EDİLİR?

“Şeker üretmede kullanılan pancarın içindeki şeker varlığına bağlı olarak yaklaşık 7-8 kg. pancardan 1 kg. beyaz kristal şeker elde edilir.”

 

KÜP ŞEKER NASIL ÜRETİLMEKTEDİR?

“Küp şeker, bildiğimiz kristal şekerden, halk diliyle toz şekerden yapılır. Küp şeker üretiminde fazla iri kristalli olmayan şekerler tercih edilir. Küp şeker üreticileri piyasa şartları nedeniyle kristal şekeri şeker fabrikalarından temin ederler. Küp şeker üretimi, özetle küp şeker makinelerinde kristal şekerin belli şekildeki kalıplara preslenmesi ve takiben kurutulması işlemidir. Üretim aşamasında içerisine herhangi bir ilave madde katılmaz. İşlem sırasında buhar da kullanıldığı için küp şeker dağılmaz.”

 

ŞEKER HASTALARININ KULLANDIĞI ŞEKER, PANCARDAN MI ÜRETİLİYOR?

Şeker kelimesi halk dilinde bazen tat veren maddelerin genel ismi olarak da kullanılmaktadır. Fakat genelde şeker deyince kimyasal ismi "sakkaroz" olan tatlı beyaz kristal yapıdaki madde kastedilir. Şeker pancarından ve şeker kamışından elde edilen şeker "sakkaroz"dur. Sakkaroz, vücutta parçalanarak yine bir nevi şeker olan glikoz ve fruktoza dönüşür, enerji kaynağı olarak vücut tarafından kullanılır.

Şeker hastalığının kabaca tarifi, kandaki glikoz miktarının normal değerlerin üzerinde seyretmesi olduğu için şeker hastaları sakkarozu veya bu sınıftan olan şekerleri kullanamazlar. Bunun yerine tat verici olan ancak yapısı şeker veya şeker türevleri olmayan kimyasal tatlandırıcılar kullanırlar. Dolayısıyla bu kimyasal tatlandırıcılar şekerler sınıfından olmadığı için pancardan veya şeker kamışından üretilmezler. Ancak bu maddelerin kullanımı tamamen doktor tavsiyesine göre olmalıdır.

 

FARKLI FABRİKALARIN ÜRETTİĞİ ŞEKERLERİN TATLARI FARKLI MIDIR?

Ülkemizde üretim yapan şeker fabrikaları ana hammadde olarak şeker pancarı kullanmaktadırlar. Bu nedenle üretilen şekerler de beyaz şeker yani kimyasal olarak sakarozdur. Ancak tüketiciler bazen şekerlerin tadında farklılıklar olduğunu daha doğrusu tadının az olduğunu düşünürler. Oysa şekerin tadı aynıdır ancak kıyas yaparken bazı noktalara dikkat etmezler:

 

- Her küp şekerin boyutu aynı olmayabilir (piyasada 1000 g/360 adet, 1000 g/405 adet, 750 g/360 adet, vs. küp şekerler mevcuttur ve bu şekerlerin her birinin küp boyutları, ağırlıkları yani miktarları farklıdır),

 

- Çay bardaklarının boyutları her zaman aynı olmayabilir,

 

- Ölçü kaşıklarının boyutları biri birinden farklı olabilir,

 

- Aynı ölçü kaşığı ile her seferinde aynı miktar şeker alamayabilirsiniz,

 

- Hatta sabah içtiğiniz çay ile (aynı şekeri atsanız bile) akşam içtiğiniz çaydan aynı tadı alamayabilirsiniz.

 

Son olarak, tat duyusal bir olgudur ve insanın dili üzerinde hmiş olduğu bir algıdır. Bazen yönlendirilme ile bile bu algı değişebilir.

Bu kadar farklılık varken doğru bir kıyaslama yapılamaz. Örneğin bir gram şeker her zaman aynı tadı verecektir, oysa insan her zaman aynı algıyı hissedemeyebilir.

 

Farklı fabrikaların ürettikleri şekerlerin tatları arasında fark yoktur ancak hijyen, kalite, müşteri memnuniyeti sağlama, sertifikasyon, vs. anlamında müşteri tercihlerini belirleyen başka farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

 

 

ŞEKER PANCARI NASIL ÜRETİLİR?

Yetişme döneminde bol nem, olgunlaşma döneminde fazla yağış istemez.(Bu nedenle Doğu Karadeniz kıyılarında fazla yetişmez).

 

Şeker pancarı tarımı büyük ölçüde insan emeğine dayanır.

 

Şeker pancarı daha çok iç bölgelerimizde üretilir. İç Anadolu Bölgesi Üretimin yarıya yakınını karşılar.

 

Sulama yetersizliğinden dolayı Güneydoğu Anadolu’da ekim alanı yaygın değildir.

 

Şeker pancarı hasattan sonra hemen işlenmesi gerektiği ve uzun mesafeler taşıma giderini artırdığı için ekim alanları şeker fabrikalarına yakındır. Bu nedenle şeker pancarının coğrafi dağılışı şeker fabrikalarının coğrafi dağılışına paralellik gösterir.

 

Küspesi hayvan yemi olarak kullanıldığı için besi ve ahır hayvancılığı şeker fabrikaları çevresinde yoğunlaşmıştır.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör: Haluk SAĞLAM
Etiketler: ŞEKER, HAKKINDA, BİLMEDİKLERİNİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort bayan istanbul