Haber Detayı
17 Şubat 2014 - Pazartesi 09:43
 
ÖZCAN, SOSYAL PROJELERİNİ AÇIKLADI
BURDUR ENGELLİLERİNE DAHA DUYARLI, BURDURUN ENGELLİLERİ DAHA MUTLU!, PARKLARI PIRIL PIRIL, CIVIL CIVIL!
Siyaset Haberi
ÖZCAN, SOSYAL PROJELERİNİ AÇIKLADI

Burdur Belediye Başkan Adayı Nadir Özcan 5. projesini düzenlediği toplantı da açıkladı. Özcan toplantı da sosyal projelerini dile getirdi.

Engelliler en önemli değerlerimizdir. Burdur Özürlüleri Koruma ve Yaşatma Derneği ‘nin 1995 yılında kurulması ile Burdur gündeminde engellilerin de bulunduğunun farkına vardı. Derneğimiz Türkiye’de Kamu Yararına Çalışan ender derneklerden bir tanesidir. 

Başbakanlıkta görev yaptığım yıllarda zaman zaman misafirim oldular ve ben de onların sorunlarını çözmede ve finas kaynakları bulmalarında yardımcı oldum. Engelliler konusu dernek yönetiminin yaptığı çalışmalarla birlikte benim de gündemime girmiş oldu. Karşılaştıkları sorunlarda ve özellikle İş Kurumuna sundukları Kullan At Terliği ve Meslek Eğitim Merkezi projesinin onaylanmasında birlikte çok çaba sarf ettik. Maliye Bakanlığı’ndan bütçe dışı kaynak gönderilmesine vesile oldum.

O dönemlerde sürekli engelliler alanında neden bir üniversite olmadığı hep konuşmalarımızda kalmıştı.

İşte şimdi Engelliler Rehabilitasyon Meslek Yüksek Okulu ve Engelliler Tatil Merkezi ile Engelsiz bir Türkiye’de Burdur’umuzun Turizm potansiyelini artıracağız.

Bu merkezde su ile rehabilitasyon havuzları, terapi ve eğlence merkezleri olacaktır.
Eğitimli personel, doktor, psikolog ve hemşirelerin kontrolünde aileler Türkiye’nin dört bir tarafından, Burdur Gölü kenarında oluşturulacağımız tesise çocuklarını getirecekler, 10-15 gün burada unutamayacakları güzel bir tatil imkanına kavuşacaklardır. 

Yıllar boyunca hizmet görmemiş olan Burdur’umuzun sokakları ve caddeleri uluslararası standartlara uygun hizmetlerle tanışacaktır. Her çeşit engel grubu düşünülerek tasarlanan geniş kaldırımlarda bisiklet yollarımız da yapılacaktır. Halkımız tozdan, çamurdan kurtulacaktır. Hedefimiz kaldırımsız sokak olmayacak.

Hepimizin de takip ettiği Gazi Caddemizde sözüm ona ISO standartlarında kaldırım yapıldı. İşin yapım süresi 100 gün idi. Aradan 7-8 ay geçti. Halen tamamlanmadı. Standartlara uymayan işler yapıldı. Bizim belediyeciliğimizde işi standartlara uygun yapmayan müteahhitlerin iş akdi derhal fesh edilecek ve uğranılan zarar tazmin edilecektir. Burdur halkı kaliteli işçilikle tanışacaktır. 

Acaba hangi yurttaşım Gazi Caddesinde, sokak aralarına geldiğinde, kendisini güvende hissederek kaldırımı kullanıyor? Burdur Halkı, asfalt dökülerek uyduruk engelli rampasına mahkum bırakılmıştır. Dün yağmur yağdı ve yeni yapılan kaldırımlarda biriken sular, yayaların geçişine engel oldu, vatandaşların ayakları ıslandı.

Modern ve çağdaş şehircilikte bırakın pantolon yada etekleri, insanların ayakkabıları bile ıslanmamalıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız budur. Burası şehrin en merkezi ve gözde olan yeridir. Diğer bir ana caddemiz adliye caddesi ise belediyecilik anlamında gülünç durumdadır. Yolun bir tarafında yaklaşık 1 metrelik, hemen karşısında ise 7-8 metrelik kaldırım. Soruyorum ALLAH AŞKINA ISO STANDARTLARININ NERESİNE UYUYOR BU KALDIRIMLAR? Belediyenin teknik ekibi olur. Çağırırsın ayrıntıları proje bazında çıkarırsın ve uygulamaya sokarsın. Karasenir Mahallesinde 10 yıldır ihmal edilen kaldırımlar yapılmak isteniyor. Birde bakıyorsun yapılan kaldırımlar ertesi günü sökülüyor. Ben Burdur halkına yoz beton kaldırımı reva görmüyorum. Burdurlu’lar her şeyin en iyisine, hizmetin en güzeline layıktır. 

Hele engelli rampaları adeta yeni engelliler yaratmak için bir tuzaktır. Görme engelliler için kullanılan malzeme kaygan ve yanlış bir malzemedir. Yeni engelli doğuracak cinstendir. İlimizde 80-90 cm. Insan hayatını tehlikeye sokan kaldırımlar vardır. Mevcut Belediye tarafından yapımına göz yumulmuştur. Bizim Belediyeciliğimizde tüm fiziki mekanlar engelsiz olacak, gerekli rehabilitasyon çalışmaları ve düzeltmeler derhal yapılacak, standart dışı olmayacaktır. 

Tokilerde yapılan hangi engelli rampasından tekerlekli sandalyedeki bir engelli kardeşim kendini güvende hissederek inebilir veya çıkabilir mi? Belediye ve TOKİ buralarda özde değil sözde engellilerin yanında yer almaktadır. Kanunlara uymayan işlere göz yumulmuştur. Onları senede 2 sefer hatırlamak engellilerin yanında olmak değildir. 

Bizim Belediyeciliğimizde engelli kardeşlerimiz, ulaşım, su ve benzeri belediyecilik hizmetlerinden maksimum oranda indirimden yararlanacaktır. Artık Engellilerimiz sahipsiz kalmayacaktır. 

Her geçen gün projelerine proje katarak bu konuda Türkiye’ye örnek bir il olacağız. Son günlerde yaşanan olaylarda engellilerimizin ilimizde ihmal edildiğini gözlüyorum. Yıllık zorunlu yapılması gereken faaliyetlerin dışında maalesef gerçekleştirilen çalışmalar olmadığını tüm Burdurlu’lar da görmektedir. Gittiğim her yerde engelli kardeşlerimiz bu konuda rahatsızlıklarını dile getirdiler. Engelli kardeşlerimizin daima yanında olacağız. Onlarla onur duyacağız. Projelerinin destekçisi olacağız. Bir telefonları yetecek. Oluşturacağım koordinasyon merkezi onların sorunlarını çözecek.

Burdur’un güzel insanlarının, en iyi yaşam standarlarına layık olduğunu düşünüyorum. Ekibimle birlikte yaşayan bir modern kent tasarlıyoruz. Temalı yürüyüş alanları, çağdaş ve hijyenik tuvaletler, halı sahalar, tenis kortları oyun alanları, semt spor sahaları ve kamelyalarla Burdur’umuzun parkları artık 24 saat açık, pırıl pırıl, tertemiz, şık ve aydınlık olacak. Burdurlu’nun layık olduğu şekilde yani kaliteli olacak. Kent kültürüne uygun kent mobilyaları ve banklar ilimize ayrı bir zenginlik katacak. Yem yeşil bir Burdur olacak.

Onun için; İşi Ehline Verin Burdur Kazansın ! 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BURDUR, ENGELLİLERİNE, DAHA, DUYARLI, BURDURUN, ENGELLİLERİ, DAHA, MUTLU, PARKLA
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÖZCAN, SOSYAL PROJELERİNİ AÇIKLADI
Yorumlar
Haber Yazılımı