Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 12:06
 
BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MÜJDE! VATANDAŞA ÜCRETSİZ DAĞITILACAK
VATANDAŞA ÜCRETSİZ DAĞITILACAK
Gündem Haberi
BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MÜJDE! VATANDAŞA ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren çiftçilere Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla büyük destek geldi. Buna göre, salgın nedeniyle ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçi için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) harekete geçti.

 

Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren çiftçiye Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla büyük destek geldi. Salgının getirdiği sorunlar nedeniyle çiftçilerin ürünlerinin bir kısmı elinde kaldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) elde kalan bu ürünlerden 1 milyon 200 bin ton patates 250 bin ton soğan 750 bin ton çeltik satın alınacağını bildirildi.

 

Çiftçinin satın alınan ürünü ise vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı açıklandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Covid-19 salgını süreci boyunca mağdur olan çiftçinin sorunlarının çözümü için destek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önceki gün yaptığı açıklamada, patates ve kuru soğanda stok artışlarını önlemeye yönelik patates ve kuru soğan alımı yapılacağını ve ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını söyledi.

 

Bakan Pakdemirli'nin açıklaması şu şekilde:

"Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır.

Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır.

Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz"

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, ERDOĞAN'DAN, MÜJDE!, VATANDAŞA, ÜCRETSİZ, DAĞITILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı