Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 15:16
 
YENİ NORMAL BİZİ ANORMALLEŞTİREBİLİR!
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

             Hemen herkesin mâlûmu olduğu üzere, küçücük bir virüs yaklaşık 3 aydır genelde dünyanın, özelde de Ülkemizin ve İlimizin başına belâ oluyor! Çünkü üç aydır birçok şeyimiz tersyüz, birçok şeyimiz altüst,  birçok şeyimiz de alabora oldu maalesef!  O nedenle ben daha yazımın başında Cenab-ı Hakk’tan bu virüsün kurbanı olan sağlıkçılarımızın ve vatandaşlarımızın vefat edenlerine ganî ganî rahmet, bu amansız virüse ve benzer hastalıklara yakalanan hastalarımıza da âcil şifalar diliyorum. Sözü şimdi de K.S’ya, korona sonrasına getirmek istiyorum:

              Şöyle ki; üç aydır anormal bir ortamda bulunan, yani yıllardır alışılmış bir hayatın ya da ortamın dışına çıkan ve haftalardır da evlerinde yârlerinde kapalı kalan vatandaşların ve bilhassa 20 yaş altı gençler ile 65 ve üstü yaştaki delikanlıların (!) psikolojileri oldukça bozuldu.

Çünkü, bahsime kon insanlar haftalardır katıklı fakat kapalı oda hapsine tâbî tutulan bu insanlar, haftalık izinlerinde ve oldukça sınırlı sürelerinde dahî pek dışarıya çıkmadılar-çıkamadılar. Yani genç olan ya da kendini genç hisseden kesim ya evde kalmayı kanıksadığı ya da koronadan çok korktuğu için olmalı ki, sokak ya da çarşı izin haklarının bile tamamını kullanmadılar! Bu da insanların yeni normalleşmeye bir müddet daha alışamayacakları anlamına gelir… Çünkü birçok çocuk, genç ve yaşlı insan koronadan çok polisle, jandarmayla ve adli ya da idari para cezasıyla korkutuldu! Ve uzun biri süre bu gruplara ‘polis ya da jandarma’ denildiği zaman ilk akılarına gelecek şey polis, jandarma veya ceza olacak!

TEDBİRLER KONUSUNDA TÜRKİYE

DÜNYA.. 1’İNCİSİ.., İLİMİZ BURDUR

İSE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLMUŞTUR

          Dost düşman, ana muhalefet ya da en baba muhalefet bile biliyor ve kabul ediyor ki, koronavirüs belâsından korunma ve kurtulma noktasında Türkiye Dünya birincisi olurken, eğitim şehri  İlimiz Burdur Türkiye birincisi olmuştur…

          Türkiye geneli ayrı değerlendirilebilir, ancak Burdur korona belâsının ilimize girmesi, girenlerin yerinde ve zamanında alınan tedbirlerle imha edebilmesi, virüse yakalananların da Cenab-ı Allah’ın izni keremi ve işinin ehli doktorlarımız ile fedakar, cefakâr sağlıkçılarımızın üstün gayret ve çabaları sayesinde tedavi edilmesi ve tabiidir ki Bilim Kurulu ile İl Hıfzıssıhha kurulunun aldığı yerinde karar ve uyguladığı tedbirlere âzâmi derecede uyulması her türlü takdirin üstündedir. Yani tedbir takdiri bozmuyor belki, ama tedbirsiz de takdir olmuyor!

 NORMALLEŞİRKEN ANORMALLEŞMLEYELİM!

            Belki birçoğumuz aynı şeyi yaşamışızdır… Ancak ben sokağa çıkmanın hiçbir riski ve yasağı ya da sınırlaması olmadığı günlerde ve günde birkaç saatliğine dışarı çıktığım halde, sınırlama başladığı, riskin oldukça arttığı günlerde sokağa çıkma veya sokakta kalma temayülüm, isteğim ya da arzum acayip bir şekilde arttı. Fakat, ben gazeteciliğime, gençliğime!, dinçliğime ve de tedbirime güvenerek (mecbur kalmadıkça) sokağa çıkmadım ve bundan sonra da çıkmamaya çalışacağım. Çünkü, biz de ulu’l emr’e.. itaat vardır!

       Kısacası; her nedense insanların yasaklara karşı ilgisi alâkası fazla oluyor! Ancak, yasaklar da keyfî nedenlerden değil, zaruretlerden dolayı konuluyor. Bize de yürürlükteki kanun, nizam ve alınan  kararlara uymak düşüyor..

 

SOKAK VE CADDELER YASAK OLDU İÇİN DEĞİL

TEDBİR GEREKTİRDİĞİ İÇİN BOŞ BIRAKILMALI

       Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; birçok şeyin olduğu gibi bu koronavirüs tehlikesi de gelip geçicidir... Ve Dünya da, Ülkemiz ve İlimiz de en kısa sürede hayat normale dönecektir inşaAllah.  Ancak bu normalleşmeler bizi rehavete sürüklemediği gibi, koronayak ya da paranoyak da yapmamalı! Daha doğrusu, ‘yeni normalleşme süreci ve tedbirleri bizi daha da anormalleştirecek şekilde olmamalı..!’ diyor, herkese ‘normal’ saygılar sunuyorum.

ASLA GEÇMİŞTE YAŞAMA! FAKAT

HER ZAMAN GEÇMİŞTEN DERS AL

Hz. Mevlânâ (r.aleyh)

ASİL İNSAN İDARE EDER, ÂCİZ İNSAN ŞİKÂYET EDER, BASİT İNSAN İFTİRA EDER, DÜRÜST İNSAN SABREDER…

Yaşatılan sözlerden

 

 
Etiketler: YENİ, NORMAL, BİZİ, ANORMALLEŞTİREBİLİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı