Yazı Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 11:32
 
YALNIZLIK VE SOSYAL MEDYA
Sosyolog Kezban Çevik
kezbancvk07@gmail.com
 
 

 Bireylerin zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın internete erişimleri kolaylaşmıştır. Böylelikle bilgiye erişim daha da kolaylaşsa da bilgi kirliliği de buna paralel olarak çoğaldı. Sadece bilgi kirliği mi ortaya çıktı internete kolay erişim ile? Hayır! Sosyal medya adı altında "sanal ve sahte yaşamlar" türedi. Bireylerin gerçek dünyadaki kimlikleriyle, sanal dünyada yarattıkları sahte kimlikler, önemli sorunları beraberinde getirdi. Gerçek kimliği ile kendi yarattığı sahte kimliği iç içe geçen birey, kendi öz benliğini kaybetti.

 

Bireyselleşen toplumlar toplumsal hayattan ve kültürlerinden uzaklaşarak sanal dünya ve sanal dünyanın dayattığı kültürel öğelerle yaşama başladılar. Herkes bir sosyal medya hesabı açarak ünlü olma peşinde, yalnızlıklarımızı sosyal medyayı araç edinerek kapatmaya çalışıyoruz. Artık duygudan yoksun şarkılarımız bile sosyal medya üzerine!

 

Ağ toplumu denilen toplum biçimiyle geleneksel iletişim araçları terkedilmiş yerine sosyal ağlar türedi. Bu da toplumsal yabancılaşma ve yalnızlaşmayı beraberinde getirdi. Artık sosyal medya üzerinden beğenilmek egoyu tatmin etmek daha önemli, gösteriş olsun diye yediğimiz yemeği sosyal medyada paylaşmak bile artık sosyalleşmenin ana öğelerinden.

 

Sosyal medya gözetlenmek ve gözetlemek aracı olarak da kullanılmakta hatta sosyal medyayla çevrim içi olma durumunu gündelik yaşama da yaymış durumdayız. Göstermek istediğimiz hayatımızda altını çizmek istediğimiz bir şey varsa sosyal medyayı kullanmamız yeter ya da kim, nerede, ne yapıyor, ne yiyor öğrenmek istiyorsak sosyal medya bu soruların hepsinin cevabını verir bize. Kimseyle yüz yüze konuşmaya gerek yok!

 

Mesafece uzak olanlarla ilişkileri teknoloji güçlendirirken, mesafeyi yakınlaştırırken sevdiklerimizle kurduğumuz ilişkiyi azaltmakta onlara harcayacağımız vakitleri çalmaktadırlar.

 

Ağ toplumu yeni hastalıkları, bağımlılıkları ortaya çıkardı. İnternet üzerinde harcanan süre gün geçtikçe artmakta ve sorumsuz, gerçeklikle sanal dünya arasında bocalamış genç nesiller yetişti yetişiyor.

 

 Sosyal ağ toplumu olmak bu kadar mı kötü diyeceksiniz hayır! Mesela İnsanlar artık bankacılık, alışveriş, eğitim, sağlık, randevu alma ve akla gelebilecek her türlü işlemlerini online ortamlar aracılığıyla, oturdukları yerden tek bir tuş ile gerçekleştirebiliyorlar bu da günümüz internet çağının nimetlerinden bir tanesi mi acaba? Tüm işlemlerimizi tek tuş ile gerçekleştirmek zihnimizi hareketlendirirken bedensel hareketliliği sınırlamakta.

 

Toplumsal değişme sonucunda iletişim teknolojileri zaman ve mekân arasındaki ilişkiyi sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu sorun da hayatın her alanını etkilediği gibi bireylerin sosyalleşme süreçlerini, ilişki kurma şekillerini, iletişimlerini, yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını derinden etkilemektedir. İnternet kullanımı ve mobil iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile bireyler    kendilerine özgülükten çıkmış daha çok sosyal medyanın şekillendirdiği bir birey haline gelmişlerdir hem kendine yabancılaşmış hem de yalnızlaşmışlardır.

 
Etiketler: YALNIZLIK, VE, SOSYAL, MEDYA,
Yorumlar
Haber Yazılımı