Yazı Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 09:07
 
TÜRKİYE’YE BİR AR-GE BAKANLIĞI ŞART!
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

               İlgilenenlerin bilecekleri gibi, geçtiğimiz Cuma günü ‘yeni’ Valimiz Ali Arslantaş, Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Tarım Orman İl Müdür Vekili Mehmet Tuğrul, Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Mahmut Berber, DSİ 182. Şube Müdür Vekili Ali Kılcı, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav ve diğer yetkililerle birlikte Köy Muhtarı Ali Kozak ve köylülerin katıldığı bir törenle Aziziye Gölet’ine 10 bin adet ‘yavru’ sazan balığı bırakıldı.

Ve törende konuşan yetkililer,  ‘bu yıl 80 bini Kozluca, Karamanlı ve Karataş göletlerine olmak üzere İl genelindeki göletlere toplam 184 bin tane aynalı ‘yavru’ sazan bırakılacak…’ dediler.

BU ÇALIŞMA AKŞEHİR GÖLÜ’NE MAYA ÇALMA

ÇALIŞMASI DEĞİL, BURDUR’U AYNALI SAZANIN

BAŞKENTİ YA DA MERKEZİ YAPMA ÇALIŞMASI!!

          Törende konuşan yetkililer ve Milletvekilleri çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verip iyi-güzel dilek ve temenniler de bulunurlarken, ‘yeni’ Valimiz Ali Arslantaş, “Burdur’u aynalı sazanın belki de başkenti hâline getireceğiz…” diyerek projenin önemine vurgu yaptı.  

          Başta Karamanlı, Karataş ve Kozluca göletleri olmak üzere İl Geneline 184 bin balık bırakılacağını belirten Vali Arslantaş, “Göletlere 4 yıl içinde toplam 383 bin balık bırakılmış. Bu gün sadece Aziziye  Gölet’ine 10 bin yavru sazan bırakacağız… “ dedi.

Girişte ‘Gölet’e girmek, balık tutmak tehlikeli ve yasaktır’ şeklinde bir yazı gördüğü de hatırlatan Vali Ali Arslantaş, “Bir yıl sonra olta balıkçılarını bu yasaktan muaf olarak göreceğimiz göletimiz de kendi ekonomileri veya spor amaçlı ya da hobi maksatlı balık tutarak katkıda bulunduklarını görmeyi memnuniyetle müşahede etmeyi umut ediyoruz…  Bu yıl toplam 16 göletimiz de balıklandırma çalışması yapacağız… Geçtiğimiz yıllarda salınan balıklarla birlikte Burdur’u belki de aynalı sazanın bölgedeki başkenti haline getireceğiz ve hep bunu birlikte göreceğiz inşaAllah” dedi.

           Törende konuşan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “İç su balıkçılığımızla Türkiye’de bizde söz sahibi olmak istiyoruz…” derken; yine Ak Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Göletlerimiz şimdiye kadar genelde sulama maksatlı kullanılıyordu, bundan sonra balık yetiştirme amaçlı da kullanılacak...” şeklinde konuşarak yapılan çalışmalardan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

           Bendeniz de ilgili hemen her yazımda dile getirdiğim gibi, ‘İlimiz Burdur büyük bir tarım ve hayvancılık kenti olduğu gibi, aynı zaman da eğitim şehri, eğitimin başkenti bir il durumunda! Valimizin dediği gibi neden gölet balıkçılığının başkenti veya merkezi de olmasın!’ diyor, şimdi de konu hakkındaki diğer görüş ve düşünlerimi siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum:

          40 yıldır yazarçizer ve neredeyse her Genel Müdürlüğe bir Bakanlık ya da Devlet Bakanlığı düştüğü devirlerde bile; 3 tarafı denizlerle, 4 bir tarafı da dost ya da düşmanlarla çevrili olan koca Ülkenin neden müstakil bir Denizcilik Bakanlığı yok?’ diye sorarım. Ancak, bunu kendim sorar kendim cevaplandırırım… Çünkü ve maalesef ki maalesef, bu memlekette herkes bildiğini okuyor, bilemediğini ise biliyormuş gibi yapıyor! Oysa soğanı yiyen değil soyan bilir!  O nedenle, bugün aynı şeyleri terennüm etmeyeceğim. Fakat kabîne değişikliği söylentilerinin yoğunlaştı bir sıra da ben de ‘Ülkemizde bir Araştırma Geliştirme (AR-GE) Bakanlığı kurulsa çok iyi ve tam isâbetli olacak!’ diyeceğim.

Ve bu konuda son olarak 40 yılık gecik bir gazeteci, organik bir Burdurlu ve sade bir vatandaş olarak, ‘sây ve sayıları, adları veya unvanları, bakanları ve bürokratları.., etki ve yetki alanları sık sık değiştirilen, kimi zaman birbiriyle birleştirilen, kimi zamanda birbirinden ayrılan bakanlıklarımızdan biri olan ve şu anki adı ‘Tarım Orman Bakanlığı’ olan Bakanlığın İlimize verdiği sazan desteği için teşekkür ediyor ve desteklerinin artarak devam etmesini diliyor, herkese saygılar sunuyorum.

BULUT AĞLAMAZSA YEŞİLLİK NASIL GÜLER?

Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî (r.aleyh)

ARAŞTIRMACILIK, HERKESİN DAHA ÖNCE GÖRDÜKLERİNİ GÖRÜP BUNLARDAN KİMSENİN DÜŞÜNMEDİKLERİNİ BULUP ÇIKARMAKTIR

Albert Szent Gyorgyi

BİR ŞEYİ UZUN ZAMAN VE DURMADAN ARARSANIZ, ONU BİRGÜN MUTLAKA ARAMADAN BULURSUNUZ

Paul Burger

ARAŞTIRMA, DÜŞÜNMESİNİ BİLENLERİN İLK VE SON İSTEKLERİDİR  

Samuel Johnson

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: TÜRKİYE’YE, BİR, AR-GE, BAKANLIĞI, ŞART!,
Yorumlar
Haber Yazılımı