Yazı Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 15:05
 
MÂDENCİLER GÜNÜ ve MÂDENCİLERİMİZ
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

                                                    

           İlimiz, hattâ bölgemiz bir maden İli veya Bölgesi değil, Fakat, tam bir mermer bölgesi. Hele bir  Burdur Beji vak ki, Dünyada eşi menendi yok! Ancak,  ailemizden veya yakınlarımızdan herhangi biri bir maden veya mermer ocağı sâhibi veya çalışmayınca; maden mühendisleriyle, maden tekniker, teknisyen ve mermer işçileri veya ustalarıyla alâkalı olarak fazla bir şey bilmiyor, haklarında fazla bir şey yazıp çizemiyor; dolayısıyla da o kesime büyük haksızlık yapıyorum herhade. O nedele ben daha yazımın başında ‘4 Aralık Madenciler Günü’nü kutluyor, Cenab-ı Hakk’tan cümlesine sağlıklı sıhhatli ve kazasız belâsız günler diliyor, şimdi de elleri öpülesi mâden ve mermerciler hakkındaki sığ bilgilerimi siz sevgili kurlarımla paylaşmak istiyorum:

 

           Şöyleki; Şehrimize ve köylerimize elektriğin gelmesiyle birlikte gaz lâmbalarını veya bacaları ve gazyağlarını unutalı çok olduk... Doğalgazın gelmesiyle de birçoğumuzun evinde odun kömür yerine doğalgaz yakılmaya başlandıktan sonra bırakın madencileri, odun, kömür ve çıra gibi nîmetleri de unutmaya başladık. Mermerle de fazla işimiz olmuyor...  O zaman oduncular dahil madenciler ve mermercilerin hallerinden anlamamız mümkün olmuyor. Ancak, biraz hayal gücümüzü devreye soktuğumuz, biraz da empati yaptığımız zaman o sektörün çalışanlarını da ve az da olsa anlarız, en azından anlamaya çalışırız. İşte ben de bugün öyle yapacak ve sektörün çalışanlarının hislerine  tercüman olmaya çalışacağım:

 

     O SEKTÖRÜN İŞÇİLERİNİN... DEĞİL ELLERİ

     AYAKLARININ ALTI ÖPÜLSE YİNE YERİDİR

 

         Daha baştan hatırlatayım ki, benim paraya çok ihtiyacım olmasına rağmen, mermer ocaklarında veya fabrikalarında şu veya bu şekilde belki bir görev alır ve çalışabilirim. Ancak, yerin bilmem kaç metre altındaki bir kömür veya maden ocağında saatime milyar lira verseler yine çalışmam-çalışamam. Çünkü, ben de kapalı mekân fobisi var ve ben o yüzden emar (MR) çekimi bile yaptıramıyorum. O nedenle, ben ‘Cenab-ı Hakk beni hiç bir zaman kapalı bir mekânda ikâmete tâbi tutmasın! Meselâ, göçük altında bile barımkasın, hattâ emar çektirmek mecburiyetinde bırakmasın!’ diye dua ediyorum. Onun için, sektörün işçilerinin nasırlı elleri, hattâ ayakları bile öpülse yeridir’ diyorum.

 

           Ve konu madenciler ve mermerciler olunca sözü İlimizden bloklar hâlinde, hiç bir işleme tâbi tutulmadan iç ve dış piyasaya ihraç edilen mermerimize-mermer ocaklarımıza getireceğim:

 

           Biz Burdur’lular, altın mâdeni kadar değerli olan leziz-temiz et ve süt ürünlerimizi, hattâ mevye vöe sebzelerimizi hiç bir işleme tâbi tutmadan, kamyon, tır ve tankerlere doldurup duldurup bir başka illere sattığımız, dolayısıyla da hiç bir ürünümüz ya da üretimimiz de markalaşamadığımız gibi, büyük bir Allah (c.c) verğisi-nîmeti olan; ve, ve, ve rezervleri sınırsız olmayan güzel mermerimizin ve özel bejimizin büyük bir bölümünü de hiçbir işleme tâbi tutmadan iç piyasaya satıyor, dış piyasaya ihraç ediyoruz. Sonra da çıkıp ihrâcât gelirlerimizin artmasından söz ediyoruz...

 

      Her yese; bugünkü konuklarım yerin yüzlerce metre altında çalışan işçiler, konuklarım ise Cenab-ı Allah’ın İlimize bahşettiği dağları taşları (mermer) kesip kesip kamyon ya da tırlara doldurup doldurup  satan patronlar. O nedenle, ben bu konuyu burda kapatmak istiyorum. Ve kapatırken de yerden  metrelerce yükseklikte, yine yerin yüzlerce metre altında çalışan, yânî ekmeklerini (canları pahasına..!) taştan çıkaran işçi kardeşlerime, bunların mühendis vd. teknik elemanlarına, âmir ve memurlarına tekrar tekrar kolaylıklar ve kazasız belâsın günler diliyor, herkese saygılar sunuyorum.

 

YAŞAMAYI TEMİN EDEN BİR SANAT,

İNSANLARA EL AÇMAKTAN DAHA HAYIRLIDIR

                                                                 Hz. Ali (r.a)

-----------------------------------------------------------------------------

 

TAŞLAR DEĞİL, YAPILAN İŞLER ANITLARI MEYDANA GETİRİR

                                                                                   J.T. Motley

 

 

 
Etiketler: MÂDENCİLER, GÜNÜ, ve, MÂDENCİLERİMİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı