Yazı Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 10:25
 
İSTİHDAM İÇİN ÜNİVERSİTEDE OKUMAK ŞART MI?
Sosyolog Kezban Çevik
kezbancvk07@gmail.com
 
 

Üniversitelere yerleşmek eğitim alanın en üst basamağında eğitim görmek için yaklaşık 2 milyon öğrenci her yıl sınavlara girerek ter döküyor. Peki bu kadar çaba harcanılan üniversiteler gerçekten toplumsal, ekonomik, kültürel tüm ihtiyaçları karşılıyor mu, karşılamalı mı veya istihdam yaratıyor mu?

 

Üniversitelere günümüzde sadece meslek edindirme aracı olarak bakılmaktadır. Bu bakış açısıyla da eğitim sistemindeki çarpıklıkların devamı gelmektedir. Üniversitelere girebilmek için çabalayan gençler ilgi ve yeteneklerini göz ardı ederek ekonomik geliri yüksek popüler mesleklerde seçimini yaparak gelecekte işini benimsemeyen mutsuz bireyler yetiştiriliyor. Ya da popüler mesleklere gitmeyip işsiz diplomalı ordusu ortaya çıkıyor.

Üniversitelerin görev tanımları geniş bunun sebebi de hem toplumu yönlendirici görevi olması hem de öğretimde en yüksek merdiven olması.

 

Üniversitelerin ülkenin ARGE altyapısını oluşturmaktadır. Günümüz Türkiye’sinde akademisyenler toplumdan uzak bir görünüme sahipler. Üniversitelerin ülkenin ARGE altyapısını oluşturarak toplumsal sorunların çözümünde araç olmaları daha çok fayda sağlayacaktır.

 

Üniversitelerin bilimsel incelemelerinde daha çok ekonomik bazlı sanayi ya da tıp alanındaki araştırmalara destek verilirken sosyal alanda (tarih, felsefe, edebiyat, sosyoloji, siyaset bilim) yapılan çalışmalar teşvik edilme gereksinimi duyulmuyor.

 

Günümüzdeki gerçeklerden birisi de YSK’den düşük puan alan lise mezunlarının ailelerinin kendi maddi imkanlarını sınıra dayayıp çocuklarını özel üniversitelere göndermesidir. Bu da çocuğunun gelecek yatırımlarını (düğün parası, işyeri açma parası vb.) ailelerin erkenden harcamasına vesile olmaktadır.

 

Bir diğer unsur da küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin üniversite mezunu değil de (mektepli- alaylı) tecrübeli kişileri çalıştırmak istemesi.

 

 Üniversiteler hem toplumsal dönüşüme yön vermeli hem de dönüşümden etkilenmeleridir. Akademisyenler ne kadar düşüncelerini ifade edebilirse ne kadar özgür olursa o kadar üretirler ve toplumun gelişiminde katkıları büyük olur. Gerek bilimsel araştırmalar gerek toplumsal araştırmalarla toplumun sorunlarını gidererek sosyoekonomik gelişimi sağlamaları gerekmektedir.  Üniversiteler toplumsal sorunları çözümleyici ve deşifre edici yönüyle toplumsal gelişime katkı sağlasın ki dönüşümün önemli bir çarkı olabilsin.

 

Üniversiteler toplumlara demokratikleşme yolunda hizmet etmeli; öğrencilerin kendilerini özgürce gerçekleştirebilmesini sağlamalı, özerkliğini toplumun eleştirisinde kullanmalı; kamu yararını ve toplumsal çıkarı gözetmelidir. Böylece üniversiteler toplumsal sorunları tespit etme ve çözümlemeyi ödev olarak görmeliler.

 

Bulunduğu ilin iktisadi-toplumsal sorunlarını gündeme taşıyan, bu sorunların çözümü için bilimsel öneriler geliştiren ve kamu politikası oluşum sürecine etki eden üniversite mümkün olabilmelidir. Böylece mikro alandaki sorunların çözümü makroya yayılarak Türkiye’yi de geliştirmeye de katkı sağlayacaktır.

 
Etiketler: İSTİHDAM, İÇİN, ÜNİVERSİTEDE, OKUMAK, ŞART, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı