Yazı Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 10:33
 
İSLAM HAKKI İLE YAŞANMALI
Muhittin ÖZÇELİK
muhittinozcelk@hotmail.com
 
 

Ülke olarak bulunduğumuz coğrafya yüzyıllardır ateş çemberi olarak anılmaktan kurtulamamış ve gidişat göstermektedir ki kurtulamayacaktır.

 

İslam’ın tüm dünyaya yayıldığı mukaddes topraklara sahip çıkamadığımız gibi ne yazık ki uzaklardan gelen düşmanların içimize ektiği nifak tohumlarına da engel olamamışız.

Dünya ekonomisinde etkinliği ve gücü olan Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ekonomik açıdan zengin ülkelerin bulunduğu kadim Müslüman coğrafyasında kardeş, kardeşini görmez olmuş. Yemen’de çocuklar açlığın pençesinde ölüp giderken az ötede ki Müslüman kardeşi Suudi Arabistan gibi ülkeler düşmana çanak, kardeşine silah tutar olmuş. Halkı Müslüman bürokratları münafık olan bu ülkelerin Ortadoğu’nun mukaddes topraklarına yaptıkları ihanet şüphesiz bitmeyecektir. Ancak münafıklar bilmelidir ki Allah yapılan hiçbir zulmü cezasız bırakmamıştır.  Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimin İbrahim Suresi 42. Ayetinde buyurmaktadır ki ‘‘Sakın sanma ki; Allah zalimlerin yaptıklarından gafil (habersiz ve ilgisiz)’dir. Sadece onları, gözlerin dehşetle döneceği (korku ve şaşkınlıktan bakışlarına baygınlık geleceği) bir güne kadar ertelemektedir.”

 

Bugün kardeşinin kanında boğulan Müslüman coğrafyası dinsizin, münafığın değirmenine su taşımakta mazlum kardeşine zulüm etmektedir. Lakin ne utanç vericidir ki söz konusu İslam’ın edebiyatını yapmak olduğu vakit bu ülkeler en önde bayrak kaldırmakta ve kimseye söz tanımadan İslam’ın savunucuları olduklarını iddia etmektedirler. Örnek verecek olursak geçtiğimiz dönemde İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi olan “Kudüs’ümüze” el uzatmaya kalkarak hak talep etmeleri sonrasında ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin kafirlere verdiği destek İslam alemin yüreklerini bir kez daha sızlatmıştır. Dünyanın her yerinde var olan İslam, hakkıyla yaşanamamakta insan nefsine kurban gitmektedir. Ortadoğu’nun sorunu İslam ahlakın ve buyurduklarının insan nefsine kurban gitmesi ne üzücü talihtir ki ülkemizde de yer bulmaktadır.

 

Bakkalcısı, fırıncısı ve çeşitli alanlarda ki esnaflarımız İslam’ın emrettiği haram kazançtan uzak kalmayı bırakmış kendi nefsine yenik düşercesine haksız kazanç elde etmeyi, İslam’ın ticaret ahlakından uzak bir ahlak içinde ticaret yapmayı yeğler olmuştur. Ancak sorduğunuz da haksız yere yaptığı zamlar, gramajından çalınan ürünler gözlerine gözükmeyecek ben “Müslümanım elhamdülillah” diyecektir.

 

Son din olarak biz insanlara lütfedilen İslam’a mensup tüm efendiler bilmelidir ki bu din hak dinidir. Bu işte boşluk ve nefis yoktur. Allah’ı anmayı unuttuğunuz anda oluşacak boşluğu şeytan dolduracaktır ve sizler artık şeytanın tarafına geçmişsiniz demektir.  Benim zekâm kuvvetli Allah’ı da şeytanı da idare ederim diye düşünüyorsanız iradeniz çoktan şeytan tarafından ele geçirilmiş demektir. Sohbetlerinizde Allah yoksa, sadece dünyaya ait şeyleri konuşuyorsanız, Ahlakınız bozulmaya başladıysa, yalan söylemeye başladıysanız sizler için şeytan muvaffak olmuş demektir. Kur’an okumuyor, namaz kılmıyor, zekât vermiyorsanız da nefsiniz sizden kuvvetli, siz ise bir sefil halde çaresizsiniz demektir.

 

Ticaretlerinizde Allah kelimesi ile tartmayıp ölçüde haramı kullanırsanız teraziniz şeytan olmuş demektir. Diyeceğim şudur ki; dinimin mensubu din kardeşlerim bu işin ortası yoktur ya Allah’ın emirlerinde yaşar bizlere buyurduğu ticaret ahlakında ticaret yapar kardeşimize sahip çıkarız ya da şeytanın yanında olur hesap günü geldiğinde zelil olur yok oluruz. Ayrıca dinimiz İslam’ın emrettiği diğer bir husus Müslüman’ın paylaşımcı ve yardımsever olması hususudur. İmanımız en büyük düşmanlarından birisi de israftır. Bugün dünyada ve ülkemizde israf ederek çöpe attığımız bir dilim ekmeği ihtiyacı olan bir mazluma versek kainatımıza da yüreğimize de bereket yağacaktır…

 

Araf Suresi 31. Ayetinde ise, ''Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.'' Uyarısı yapılmıştır. 

 

Sevgi ve merhametle kalın…

 
Etiketler: İSLAM, HAKKI, İLE, YAŞANMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı