Yazı Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 10:35
 
HARF İNKILÂBI HAFTASI VE BU HAFTANIN GETİRİP GÖTÜRDÜKLERİ
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

 

             İlgilenenlerin veya meraklılarının bilecekleri gibi, Türkiye’de 1-7 Kasım tarihleri arası “Türk Harf İnkılâbı Haftası” olarak kutlanıyor. Ancak, ben kabul edildiği 1 Kasım 1928 tarihinden beri, yani 101-102 yıldır tartışılan ‘Harf İnkilâbı’nı  övmek ya da yermek yerine hafta hakkında görüş bildiren bazı aydınların düşüncelerini köşeme iktibas edip takdiri sevgili okurlarıma bırakmak istiyorum:

            Türkler, bin yıldır kullandıkları Arap alfabesi yerine Lâtin alfabesini kullanmaya başladılar. Dilde sâdeleşmek, Lâtin alfabesinin Türkçeye daha uygun olduğu düşüncesi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak gibi düşüncelerle gerçekleştirilen harf inkılâbı akıllara şu soruyu getiriyor:  

           Osmanlı bin yıldır kullandığı Arap harleri ile yeterli kültür ve medeniyet oluşturamadı mı, Osmanlı okur yazar değilmiydi? Yaklaşık 45 bin eseri olan, koca bir dîvan edebiyatı oluşturan Osmanlı, medeniyetin göstergesi değil mi? Harf inkılâbının tek maksadının okuma yazmanın yaygınlaştırılmasını temin olmadığını; yeni nesillere geçmişin kapılarını kapatmak, Arap kültürü ile bağları koparmak ve dînin cemiyet üzerindeki tesirini zayıflatmak olduğu söylenir. Bu inkılâpla İngiliz Tarihçisi Arnold J. Toynbee’nin deyimiyle kütüphânelerdeki bütün hazîneler, örümceklerin yuva yaptığı raflarda kapanıp kalmaktan başka bir işe yaramayacaktı. İngiliz tarihçi harf inkılâbı hakkındaki görüşlerini “A Study  of History” adlı kitabsında şöyle özetliyor:

       “Türkler, har inkılâplarını kendi kaynaklarına el atmak hususunda yabancılardan farksız oldular. Ve bundan sonra Türk kütüphânelerini yıkmaya gerek kalmamıştır.  Çünkü, bu hazîneler örümceklerin yuva yaptığı raflarda kapanıp kalmaktan başka bir işe yaramayacaktır... (Ancak çok yaşlı hocalar ve ihtiyarlar onları okuma ihtiyacı duyacaktır...)  Ve Yunus Emre’nin dilini anlamayan Türk münevverlerinin kafasında hâlâ Voltaire’nin Fransızcası saltanat sürüyor...

        Namık Kemal’in, Lâtince harfler dilimizi karşılayacak sayıda olmadığı için şiddetle karşı çıktığı Lâtin Alfebesi için Kâzım Karabekir Paşa “Türkçe güzel bir dil olmakla birlikte harfleri kolay öğrenildiğine dair fikirler, tamamen yabancıların teklinleriyle ortaya çıkmıştır. Latin harfleri kabul edilirse geçmişte yazılmış pek çok eser, kütüphânelerdeki binlerce kitap âtıl kalacak, yeni nesil için anlamını yitirecek... Böylece Avrupalılar istediklerini almış olacaklar ve diğer Müslümanlara, ‘Türklerin Hristiyan olduğu düşüncesini’ kolayca aşılayabilecekler. Ayrıca alfabe değişikliğinin amacı Türkiye’nin İslâmî Doğu ile bağlarını koparmak ve Batı Dünyasıyla olan iletişimini koparmaktan başka bir şey değildir...”

        Bir asırdan fazla bir süredir tartışılmaka olan ve tartışılmaya da devam edecek olan inkılap devrimi hakkında mütevaffa İsmet İnönü de şöyle diyor:

      “Harf inkılâbı, Türk millî bünyesinin içine karıştırlmamış olan Şark ve İslâm varlıklarının bağını kırmıştır. Arap harflerinin kelimeyi klişeleştiren, fakat okumayı güçleştiren yazı şekli ortadan kalkarken, bütün bir zihniyetin de iflâsı ilân edilmiştir. Lâtin kökünden gelen yeni Türk harfleriyle Türk Milleti, bütün dünyaya kendisinin Avrupalı medeniyetini benimsemiş bir Avrupa Milleti, bir ileri millet olduğunu inkâr edilemez bir delille göstermiş oldu. 

İNKILÂBIN YARARLARI HAKKINDA BİR DELİL DE 

İNKILÂBIN 10. YILINDA YAZILAN BİR KİTAPTAN

Arap harfleri bizi teokrasinin (yani İslâmın)  külliyatına ve fikir yeraltlarına doğru sürüklüyordu. .. Yabancıların dilimizi öğrenmelerini ve bizi tanımalarını âdetâ imkânsız kılıyordu. Ekalliyetler (azınlıkllar) dâhil; Bizi teokrati külliyâtından (dini eserler) ve fikir yeraltlarından bir darbe de ayırmıştır. Geriye doğru uzanan köprüyü dinâmitleyip atmıştır. Yabancıların dilimizi kolayca öğrenmelerini ve ekalliyetlerin millet bünyemize geçmelerini kolaylaştırmıştır...” 

      Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; bu beyan ve açıklamalara göre, 101 yıldır kutlamakta olduğumuz ve yapmakla iftihar ettiğimiz İnkılâp devrimi bizim için değil ekalliyetler yani azınlıklar ve yabancılar.. için yapılmış!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

 
 
Etiketler: HARF, İNKILÂBI, HAFTASI, VE, BU, HAFTANIN, GETİRİP, GÖTÜRDÜKLERİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı