Yazı Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 14:41
 
HACI ADAYLARI BELİRLENİRKEN GELİŞTİRİLEN ‘KATSAYI SİSTEMİ 'YETERLİ’ ADÂLETİ SAĞLAMIYOR
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

 İlgilenenlerin bilecekleri gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB),  hac fârizalarını yerine getirmek üzere başvuran mû’minlerin sayılarının her geçen yıl artması, kontenjanların ise aynı oranda artmaması nedeniyle ve bundan 10 yıl kadar önce başlatılan katsayılı kura sistemi, birkaç yıl öncesine kadar hacı adaylarını n âdil bir şekilde belirlenmesine yarıyordu.  Ve yine ilgilenenlerin hatırlayacakları gibi 2020 yılı hac protokolü çerçevesinde Ülkemizin hacı adayı kabul kontenjanı 3 bin 430 kişi artırılmış ve bu yıl hacca gönderilecek hacı adayı sayı toplam 83 bin 430 kişiye çıkarılmıştı.  Ve içinde bizim grubun da bulunduğu, ancak bize de çıkmadığı 2 milyondan fazla bir hacı adayı arasından sadece 84 binine böyle bir şerefe nâil olma imkâdı doğdu…

  

MEZARDA HACI OLACAK ÇOK HACI ADAYI VAR!

 

           Kısacası, açıkçası ve böyle giderse, 1-1,5 milyondan fazla bir hacı adayı mezarda hacı olabilecek!  Yani, birkaç yıldır yapılan uygulamalar ve her yıl katlanarak artan müracaat sayısı ki, bizim hacı adaylarının büyük bir çoğunluğunu yaşlı kişiler oluşturuyor! Bu katsayılı sistemin de adil sıralama imkânı vermemeye başladığını gösterdi. Çünkü, bu kura sistemi eşitler arasında eşitlik değil, hemen herkese aynı eşitliği sağlıyor, bu da eşitsizliğe-haksızlığa neden oluyor! O halde şöyle bir yöntem izlenebilir:

            

              Meselâ;  Başkanlık, kuraya yıl îtibâriyle en önce sıraya girenlerden başlamak üzere kendi aralarında kura sistemi uygulanmalı.  Çünkü,  sırada 10-12 yıl önce yazılan var, ilk yıl (birkaç ay önce!) yazılanda var!  Fakat, bazıları 10-12 yıl önce yazılsa da kura da ismi çıkmıyor,  bazıları ise ilk yazıldığı yıl hac yapma imkânına kavuşuyor…  Bu da adil bir şey olmuyor. Bunu da adaletle değil de,  ‘nasip ve dâvet’ kelimeleriyle izah edebiliriz herhalde!

 

        Atalarımızın ‘Dayak bile nasip ile yenilir!’ dedikleri nasip işi bu olmamalı. Yani, herkese eşitlik değil, eşitler-denkler arasında eşitlik-denklik sağlanmalı!

 

           Velhâsıl-ı kelâm; 10 yılın üzerinde bir sıra bekleyen adaylar, hacca gidenlerin tamamının yarısını oluşturmalı; kalan yarısı da kademeli olarak yeni yazılanlara kadar oransal olarak azaltılıp düşürülmeli. Örneğin, bir yıl bekleyen bir hacı adayı, gideceklerin içinde yüzde 1-2 oranında, 2 yıl bekleyenler yüzde 2-4 oranında, 3 yıl bekleyenler yüzde 4-6 oranında hak sahibi olacak şekilde düzenlenebilir.

 

           Hülâsâ-i netice; bendeniz ‘en âdil kurumların başında gelen ya da öyle olması lâzım gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve benzer kurumların saygıdeğer hesap kitap uzmanları, doktorları, doçent ve profesörleri bu katsayı sistemi üzerinde biraz kafa yorarlarsa eğer, sistemi daha âdil bir hâle getirebilirler..!’ diyor,  herkese ‘âdil’saygılar sunuyorum.

 

HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VER

 

                                                  Hadis

----------------------------------------------

EŞİT DAVRANARAK DEĞİL,

HAKKINI VEREREK “ADİL” OLUNUR

                                               Ali Suad

 

 
Etiketler: HACI, ADAYLARI, BELİRLENİRKEN, GELİŞTİRİLEN, ‘KATSAYI, SİSTEMİ, 'YETERLİ’, ADÂLETİ, SAĞLAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı