Yazı Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 10:38
 
DİLENCİLİĞE SOSYOLOJİK BAKIŞ
Sosyolog Kezban Çevik
kezbancvk07@gmail.com
 
 

Toplum var oldukça insanlar arası sınıf farklılıkları oluşmakta, hatta gün geçtikçe bu fark daha da artmaktadır. Bu farkı azaltmak için toplumsal bazı önlemler alınıp sosyal politikalar uygulansa dahi yine de toplumda” muhtaçlık “algısı değişmemektedir.

 

Bu konuyu ilk olarak İslami açıdan ele alırsak “Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir” hadis-i şerifiyle peygamber efendimizin toplumsal dengeyi gözettiği aşikardır. İkinci olarak Osmanlı devletinde ise sadaka taşlarıyla hem muhtaçların rencide olmasını engelleme amacı güdülmüş hem de bir elin verdiğini diğerinin görmemesi anlayışı hayata geçirilmiştir. Tarihimizde bu kadar güzel vicdan örnekleri varken şimdi ise “arsızlıklarını ceplerine koyarak”  dilenciliği meslek haline getirmiş insanları görmek toplum bireyi olarak bizleri üzmekte.

 

Sokaklarımızda maalesef  “dilenmeyi hayat tarzı olarak benimsemiş” dilenciler bulunmakta ve ne yazıktır ki muhtaç olmadıklarını bildikleri halde hala bu dilencilere para verenleri görüyoruz. Dilenciliği meslek haline getirenler, insanların vicdanlarını sömürürken dilencilere para veren bizler de bir bakıma “günah çıkarma” olarak bu duruma yaklaşıyoruz.

 

STK’ların ve hükümetin yapmış olduğu sosyal destek yardımı ve politikaları dilenciliği azaltsa da sona erdirememiştir. Bunun sebebi biz toplum bireylerinin hala “günah çıkarmak “için sadaka niyetiyle para vermemiz, onların da kolay geçim kaynağı olarak dilenciliği meslek edinmesidir.  Dilenmeyi kolay geçim kaynağı ve para kazanma aracı olarak benimseyen dilenci örneklerini hemen hemen her gün haber programlarındaki zabıtalarla diyaloglarında görmekteyiz. Hatta hepimizin hatırladığı yargıya intikal eden “poşetçi dede ve mirasını “hafızalarımızda yer edinmektedir.

 

Sosyal politikanın günümüzde bu kadar gelişme gösterdiği, “DEVLET BABANIN “dezavantajlı gruplar için avantajlar ürettiği bir toplumda çocuk olarak, kadın olarak, yaşlı olarak, engelli olarak dilenmek insanlık değerlerimizi ve maneviyatımızı suiistimal etmekten başka bir şey olmasa gerek! Toplumsal anlamda dilenciliği bir meslek olarak görmek istemiyorsak, dilencilik yapan ve bunu meslek edinen kişilere maddi yardım etmememiz gerekmektedir. Böylelikle yardım görmeyen dilenciler de bunu meslek olarak yapamazlar. Toplumun kanayan bu yaraya da bu vesileyle çözüm bulunmuş olur.

 

Gelecek yazımızda buluşmak dileği ile

 
Etiketler: DİLENCİLİĞE, SOSYOLOJİK, BAKIŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı