Yazı Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 08:22
 
CUMBAŞKANI MI RUM BAŞKANI MI?
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

            Daha önceki bazı açıklamalarında çok potlar kıran, çamlar deviren ve bunlardan dolayı hiç te özür dilemeyen veya pişmanlık duymayan ve Kuzey Kıbrıs Türk Halkının değil de Güney Kıbrıs Rum halkının Cumhurbaşkanı imiş gibi konuşan Mustafa Akıncı;  son konuşmasında bu sefer pot kırmamış, çam devirmemiş ama daha beterini yapmış! Yani Mustafa Akıncı, Türkiye’ye-Türk Halkına ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletine ve halkına ihânet sayılabilecek lâflar etmiş, sözler söylemiş, cümleler kurmuş!  O nedenle, bence o kişi önce ismini ve soyadını değiştirilmeli ve derhal görevinden istifa etmeli, ya istifa ettirilmeli ya da bir şekilde görevden alınmalı, azledilmeli! Çünkü önceki gayrimillî konuşmaları ve kırdığı potları ile devirdiği çamları neyse ne amma, son konuşmaları yenilir yutulur ve affedilir cinsten şeyler değil!

 

             Şöyle ki; İngiltere’de yayınlanan The Guardian Gazetesi’ne bir demeç veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Güney Kıbrıs ile anlaşma sağlanamadığı takdirde Kuzey Kıbrıs Türkiye tarafından yutulabilir… Anavatan-Yavruvatan ayrımına da karşıyım…  Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye ekonomik bağımlılığını azaltmak için Güney Kıbrıs Rum Kesiminin desteğine ihtiyacımız var.  Ankara tarafından yutulmak ve ikinci bir Tayfur Sökmen olmak istemiyorum… ” demiş.

 

SEN TAYFUR SÖKMEN DEĞİL, NİKOS ANASTASİADİS

YA DA BAŞPİS-KO-POS MA-KA-Rİ-OS OLABİLİRSİN(!)

 

               Mustafa Akıncı’nın ‘Tayfur Sökmen’ dediği kişi, vaktiyle 2. Kolordu Komutanlığı emrinde Kuva-yi Millîye (Millî Kuvvetler) Komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Temsilciliği, İskenderun ve Havalisi Müdafaa-i Cemiyeti Kuruculuğu ve Başkanlığı, Antakya-İskenderun Muaveneti İçtimaiye Cemiyeti Başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Başkanlığı ve en sonunda da Hatay’ın Cumhurbaşkanlığını yapmış ve bu görevi Hatay’ın (29 Haziran 1939’da) Millet Meclisinin kararıyla Türkiye’ye katılmasıyla sona ermiş olan vatansever, millet-devlet sevdalısı bir devlet adamı idi…  Sen ise Rum ve de Yunan-Yunanistan dostu, Türk-Türkiye düşmanı bir adamsın. O nedenle sen en kısa sürede Güney Kıbrıs’a ya da Yunanistan’a veya İngiltere’ye, olmadı ABD’ye iltica etmelisin! Çünkü sen oralara yakışıyor ve yapışıyorsun!

 

      BUNA ‘EKMEK TEKNESİNE BEVLETMEK’ DENİR!

                Akıncı, ‘’Ben Tayfur Sökmen olmak istemiyorum…” dediğine göre, Kuzey Kıbrıs’ı veya halkını değil, kendisini düşünmüş. Yani ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti ileride Kuzey Kıbrıs’ı da ‘tıpkı Hatay gibi’ Anavatan Türkiye’ye katar… O zaman benim Cumhurbaşkanlığım da, saltanatım da elden gider!’ diye düşünmüş olmalı! Ama buna literatürümüzde ‘ekmeğini teknenin içine bevletmek..’ ya da “oturduğu evin hasırlarını, hattâ kolonlarını kesmek’ denir!

 

O nedenle ben, ‘Sen ne Mustafa olabilirsin, ne Akıncı olabilirsin, ne Türk, ne de KKTC’nin Cumhurbaşkanı! Sen olsan olsan ya Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin şu anki Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’ı, ya da Kuzey Kıprıs’ı Güney Kıbrıs’a ilhak etmek anlamına gelen anosisi îlan eden dönemin Rum Başpiskopos  Makaryos’u olabilirsin…

 

       Velhâsl-ı kelâm, hülâsâ-i netice ‘Nasıl vatan söz konusu olunca gerisi teferruat oluyorsa, olması gerekiyorsa; ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ deyince benim için de Mustafa Akıncı gibileri teferruat, devede kulak gibi!’ geliyor. Ve sinek murdar olmadığı halde insanların midelerini bulandırdığı gibi, bu adam da benim midemi bulandırıyor ve içimi dışıma çıkarıyor!  O nedenle, en kısa sürede bu adam bu görevden ayrılmalı ve alınmalı! Dolayısıyla da göz ve gönüllerden uzaklaştırılmalı! ’ diyor, herkese yüzde 100 ‘millî’ saygılar ve ‘yerli’ sevgiler sunuyorum. 

 

HUBBUL VATAN MİNEL ÎMAN

 ((Vatan sevgisi îmandandır)

                                  Hadis

--------------------------------------------------------------

BU BAYRAK ÖYLE BİR BAYRAKTIR Kİ,

İÇİNDE VATAN VARDIR, DÖKÜLEN KAN VARDIR

İKİ CİHAN VARDIR. DİN VARDIR, ÎMAN VARDIR!

                                                  Muhsin Yazıcıoğlu

 
Etiketler: CUMBAŞKANI, MI, RUM, BAŞKANI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı