Yazı Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 10:04
 
CORONA VİRÜSÜ BİZE ÎTİKÂFI... HATIRLATTI!
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

 

Coronavirüsü bize ‘uzun zamandır’ unuttuğumuz îtikâfı hatırlattı!  O nedenle ben konuya girmeden önce, bilmeyen ya da unutan sevgili okurlarıma önce îtikaf hakkında kısa bir bilgi vermek, daha sonra da asıl konuma girmek istiyorum:

 

Îtikâf, herhangi bir câmi veya mescidde ibadet niyetiyle ve belli aralıklarla ve belirli kurallara uyularak inzivaya çekilmek demektir. Ve îtikâf vacib, sünnet ve müstahap olmak üzere üçe ayrılır…  Ki, sahih hadis kaynaklarında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra ve her Ramazan Ayının son 10 gününde îtikâfa girdiğini, eşlerinin de Efendimizin îtikâfına iştirak ettikleri rivayet olunur… Ve son zamanlar da îtikâfa girenlerin sayıları ‘yok’ denecek kadar azalsa da giren insanların nefislerini Îlâhî emir ve yasaklara uymada en etkili yöntemlerden biri olduğu, hattâ başında geldiği bilinir.

 

Îtikâfa giren kişi vaktinin büyük bir bölümünü, farz, vâcib, kaza ve nâfile namazı kılarak, Kur’an-ı Kerim, tefsir veya meal ve dînî kitaplar okuyarak, tefekkür ederek ve kendisi, ailesi, beldesi, ülkesi ve İslâm Âleminin kurtuluşu, insanlık âleminin ise hidâyete ermesi.. için dua(lar) ederek geçirir! Ve bir beldede bir kişinin itikâfa girmesi o beldenin tüm Müslümanlarını mânevî mesuliyetten kurtarır.  Değilse bütün Müslümanlar vebal altında kalır…

 

İNSANLAR NUS İLE USLANMAYINCA..!         

KÂBE TAVAFSIZ, CÂMİLER CEMAATSİZ

MESCİD-İ AKSÂ MÜSLÜMANSIZ KALDI

 

Îtikâfı bu kadar hatırlatmakla yetiniyor, Cenab-ı Hakk’ın, hiçbir nasihat tesir etmeyen insanlığı musibetler yoluyla uyardığını hatırlatıyor; sözü şimdide cirmi gözle görülmeyecek ve elle tutulmayacak kadar çok küçük, ama cürmü çok büyük ve müslim gayri müslim, büyük küçük, genç yaşlı,  ünlü ünsüz, zengin fakir, işçi iş veren, âmir memur, ast üst, kadın erkek, ağa paşa, devlet memuru ya da devlet başkanı, kral kraliçe, şah, emir ya da vezir, sultan.., falan filan ayırt etmeden herkesi belli bir süreliğine de olsa eşit hâle getiren ve hareketlerini sınırlayan, karantinalara sokan, evlere yerlere hapseden, zorunlu ikâmete tâbi tutan, bazılarını da öldüren Coronavirüsüne getirmek istiyorum.  Çünkü bu küçücük virüs sırayı şimdide camilerde cemaatle namaz kılınmasına, Cuma namazlarının yasaklanmasına, Kâbe’de tavaf yapılmasına ve Mescid-i Aksa’ya girilmesine yasak koydurdu! Ki, bu virüs bu yıl 21 Mart Cumartesi gününe denk gelen Mîrac Gecesinde bile Müslümanların bir araya gelmelerine dahî mânî olacak maalesef!

 

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; yukarıda da hatırlatmaya ve açıklamaya çalıştığım gibi, bu virüs insanlar arasında hiçbir ayırım yapmadan, yani hemen herkesi mânen veya rûhen olmasa da bedenen, cismen; îtikâfı unutan ve dünyanın zevki sefasına dalan Müslümanları evlerine yerlerine ya da hastanelere hapsederek veya karantinalar altına aldırarak; îtikâf nedir bilmeyen gayri Müslimlere ise kendisini tanıtacak bir vâkıa!  O nedenle, ben bizim bazı hayır bildiğimiz şeyler de şer, şer bildiğimiz şeylerde de hayır olduğu düsturunu hatırlıyor ve Cenab-ı Allah’tan bu zâhiren şer gibi görünen virüsün hayırlara vesîle olmasını niyaz ediyor ve bu virüsün Çin’de birçok kişinin Müslüman olmasına vesîle olduğunu duyuyor herkese ‘sağlıklı’ saygılar sunuyorum.

ALLAH (C.C) DERDİ VE ÇAREYİ DE VERDİĞİ GİBİ, HER DERT İÇİN BİR İLÂÇ YARATMIŞTIR. BU SEBEPLE TEDAVİYE DEVAM EDİNİZ. FAKAT HARAMLA TEDAVİ ETMEYİNİZ… ÇÜNKÜ ALLAH ŞİFANIZI SARHOŞLUK VEREN ŞEYLERDE YARATMAMIŞTIR!

Ve BİR YERDE VEBA (kolera türü bir hastalık) OLDUĞUNU İŞİTİRSENİZ ORAYA GİTMEYİNİZ! BULUNDUĞUNUZ YERDE VEBA VUKUA GELİRSE, ORADAN AYRILMAYINIZ! (Dolayısıyla da hem kendinizi hem de diğer insanları koruyunuz!)

Hz. Muhammed (sav)   

 
Etiketler: CORONA, VİRÜSÜ, BİZE, ÎTİKÂFI..., HATIRLATTI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı