Muhittin ÖZÇELİK "CAHİL İNSAN, GÜL İSE DE KOKLAMA’’
Yazı Detayı
15 Kasım 2021 - Pazartesi 11:37
 
"CAHİL İNSAN, GÜL İSE DE KOKLAMA’’
Muhittin ÖZÇELİK
muhittinozcelk@hotmail.com
 
 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine yaşamak insanoğlunun en doğal hakkı olmalıdır değil mi?

Öyle ya Edebiyatımızın değerli şairlerinden Nazım Hikmet Ran söylemişti vakti zamandı bu dizeleri lakin ne kör talihtir ki her insanoğlunun sahip olduğu en doğal hakkı olan hür ve tek yaşayabilme olgusuna Ortadoğu topraklarında erişebilmek oldukça güçtür.

 

Ortadoğu topraklarında hür ve tek yaşamak bir tarafa durakoysun fikirlerinle beraber yaşayabilmek dahi güç bir meseledir. Kimisi fikirleri için öldürülür kimisi ise inancı yüzünden. Yani kardeşcesine yaşamak orada kalsın tek yaşamaya dahi izin yoktur. İlla taraf olmak zorunda bırakılırsın. Ben bilimi seçiyorum aydınlığın ve bilimin ışığından gideceğim seni ve senin fikirlerini savunmuyorum diyemezsin.  Fikir ve inanç özgürlüğü zılgıtları atılması kolaydır lakin uygulamaya gelince işin aslı başka olduğu çarçabuk meydana çıkıverir. Bilim ve 21’inci yüzyılın çağından uzak yaşamak yahut yaşadığımız çağın imkanlarından bihaber yaşam sürmek Ortadoğu halkının makus talihidir belki de.

Bu topraklarda her şey başka işler, gecenin karanlığına gündüz diyebilmekte karaya, ak diyebilmekte bu topraklarda mümkündür. Devlet kuralları, insani toplu yaşamanın getirdiği sorumluluklar daima kulak arkası yapılır bir yaşama kültürüdür belki de bu kim bilir?

 

Öte yandan yönetim şekilleri de başkadır, önce kötü şeyler yaşanır sonrasında bir başkası gelir daha kötü şeyler yaşanınca gelen gideni aratır naraları gezer ortalıkta.  İnsanların eğitim oranları ile yaşadığı yaşam biçimleri şüphesiz doğru orantıda seyretmektedir. Sakın ha eğitimden kastım okula gitmek dört duvar arasında kalem kitap açmak olduğunu sanmayın. Zira eğitim hayatımızın her alanında doğumumuzdan yok oluşumuza kadar geçirdiğimiz her saniyemizdir. “Mey Biter Saki Kalır, Her Renk Solar Haki Kalır, Diploma İnsanın Cehlini Alsa Da Hamurunda Varsa Eşeklik, Baki Kalır” Bu toprakların kör talihi olacak ki tüm dünyaya yetecek okumuş altın semerli bulunmaktadır. Hayatları boyunca en iyi okulları bitirmiş, birçok dünya dillerini öğrenmiş “kravatlı nadan” çoktur bizim topraklarımızda. Medeniyetin beşiği olan kadim topraklarımız bugün teknolojinin, bilimin, fiziğin uğramadığı topraklara dönüşmüştür. Şöyle bir düşünün insan hakları unutulmuş yahut bile bile gasp edilmiş, yalan ve riyanın hegemonyası altına girmiş bu kutsal topraklarımız hangi vakit bu kadar kirlendi?

 

İnsanların fikirlerine saygı duyulmaması ayıbı şöyle bir köşede dursun insanları kandırmaya çalışmak hem de yüzlerine baka baka gür bir sesle insanların aklıyla dalga geçmek sonrasında alkış yağmurlarına tutulmak dünyanın neresinde yaşanabilirdi ki başka.

Kazanmaya gelince Türk Lirası harcamaya gelince başka ülkelerin para birimleri ile karşılaştırma yapmak sonrasında alkışlar yağmuruna tutulmak hangi topraklarda mümkündür ki?

 

Hani derler ya bak çocuğum şeye anlatır gibi anlatacağım diye bir kez de ben öyle anlatmak istiyorum;

  • Türkiye’de çalışan Ahmet Bey brüt asgari ücret üzerinden 1 saat çalışarak 15.90 Türk lirası kazanmaktadır. Bir saat boyunca beden gücünü ve zamanını harcayarak kazandığı 15.90 Türk Lirası ile markete gittiğinde sadece ve sadece 800 gram Ayçiçek yağı alabilmektedir. Sonra mı para bitti yeniden çalışmaya….

Gelelim şimdi Türk Lirası kazandığı halde karşılaştırılmasını yaşadığı ülkenin para birimine.

  • Almanya’da yaşayan bir Hans ise brüt asgari ücret üzerinden 9.60 € kazanmaktadır. Yine bir saat boyunca zamanını ve beden gücünü harcayan Hans, markete gittiğinde 1 Litre Ayçiçek yağı, 800 gram Salça, 1 Litre meyve suyu ve 12 adet yumurta alabilmektedir. Sonra mı hala parası bitmemiş alışveriş fişiyle beraber artan centlerini saymakla meşguldür.

Yani mızrak çuvala sığmayacaksa çuvalı yırtıp atmak gerekmektedir. Türk lirası kazanarak benzin alan Ahmet Bey’in günahına girmemek ahiret dünyamız için daha evliyadır.

 

 

 
Etiketler: "CAHİL, İNSAN,, GÜL, İSE, DE, KOKLAMA’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı