Yazı Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 12:02
 
AB TÜRKİYE’YE GÖZ KIRPINCA
Tacettin AKBAŞ
taceddinakbas@gmail.com
 
 

ERMENİSTAN GERİ ADIM ATTI

        

Türkiye’yi 60 yıldır kapısında bekleten, merhum Erbakan’ın deyimiyle ‘Hıristiyan Kulübü’ Avrupa Birliği’nin (AB) liderler zirvesinden Türkiye’ye mavi boncuk dağıtıldı veya zeytin dalı uzatıldı. Yani AB üyesi ülkelerin liderlerini bir araya getiren AB Konseyi toplantısından Ülkemize umut veren ve yöneticilerimizin sırtını sıvazlayan sözler çıktı, kararlar alındı…

 

AB’nin dönem Başkanı ve Almanya Başbakanı Angele Merkel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile yapıcı, olumlu diyaloga vurgu yaptı. Merkel, “Türkiye ile pozitif bir gündem istiyoruz. Son zamanlar da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sık görüştüm. Aralık ayında vize serbestisi konusu görüşülecek…” dedi. Türkiye’nin, AB’nin komşusu ve NATO’nun üyesi olduğunu hatırlatan Merkel, vize konusunun Aralık ayına kadar sağlam bir şekilde çalışılmasının gerekli olduğunu söylerken Ermenistan’dan da geri adım hamleleri geldi.

     

Şöyle ki; Kardeş ülke Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan birçok stratejik tepeleri işgalden kurtarırken; Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı bir açıklama da “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) Grubu arabuluculuğunda ‘ateşkes’ görüşmelerine hazırız…” dedi. Yani çatışmalarda ağır zayiat ve kayıplar veren Ermenistan’ın aklı başına gelmiş olmalı ki, Ordusu askerî mühimmatlarını dahî bırakarak mevzilerden kaçarken, Erivan Yönetiminden geri adım sinyalleri geldi. Çünkü Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir başka açıklama da “1944-1945’te imzalanan anlaşmalara dayanarak AGİT Minsk Grubu arabuluculuğunda ‘ateşkes’ için hazırız” dendi!  

 

AB ÜYELERİNİN ‘KÖR’ GÖZLERİ GÖRMEYE

SAĞIR KULAKLARI DUYMAYA BAŞLAMIŞ(!)

     

Yakarıda da hatırlattığım gibi, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletini 60 yıldır kapılarında bekletmeyi utanmayan, madden büyük, mânen ise küçücük Avrupa Birliği (AB) üyelerin ya başlarına taş düştü ya da kör gözleri açılmaya, sağır kulakları görmeye başlamış olmalı ki, son günlerde Türkiye’yi de hesaba katmaya, kâle almaya başladılar!

 

İSLÂM BİRLİĞİ (İB) OLMAZSA, AVRUPA BİRLİĞİ

OLUR VE BU BİRLİK MÜ’MİLERİN CANINI OKUR

          

Yine yukarıda da rahmetle andığım Necmeddin Erbakan Hocamız, iktidar ortağı olduğu dönemlerde İslâm Birliği ve benzer birlikler kurmak için çok çalıştı çabaladı ve ömrünü Müslümanların birliği ve dirliği için tüketti. Ancak, başta Ülkemizin Müslümanları olmak üzere İslâm ülkelerinin bir  çoğundan yeterli desteği göremedi. Ve eline geçirdiği ilk fırsatta d8’leri kurdu, fakat o oluşum siyâsî hayatına mâloldu maalesef. Rahmetlinin arzuladığı İslâm Birliği olmayınca, İslâm Ülkeleri hep Avrupa Birliği(AB)’nin dümen suyunda gidip akıntıya kürek çektiler ve hâlâ da çekmeye devam ediyorlar! Böyle giderse bu zilleti sürdürmeye devam da ederler! Çünkü Mehmed Akif’in, ‘Kim kazanamazsa bu dünya da bir ekmek parası/dostunun yüz karası, düşmanının maskarası’ dediği gibi, şerefli insanlar ve onurlu ülke vatandaşları hem kendi hem de ülkelerinin izzetlerini korumak için ellerinden geleni yapmalılar…

 

AB’NİN TÜRKİYE’YE ‘GÖZ KIRPMASI’

ERMENİSTAN’A GERİ ADIM ATTIRDI

           

Uzun lâfın kısası ve meselenin hülâsâsı; cüceler cücesi olan Ermenistan, bundan 30 yıl kadar önce yüceler yücesi bir ülke olan Türkiye’nin öp öz kardeşi durumunda olan can Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’ni işgal etti ve o gün bu gündür bu bölgenin bütün yer altı yer üstü zenginliklerini kullanıyordu. Bu duruma daha fazla tahammül edemeyen Azerbaycan yönetimi, anasının ak sütü gibi helâl olan, ancak Ermenistan tarafından 30 yıldır işgal altında tutulan topraklarını geri almak için önce görüşmeler yapmış, netice alamayınca da Ordusunu devreye sokmuş, zora başvurmuştu. Daha düne kadar kedinin arslana kafa tutmasına benzer bir şekilde Azerbaycan’a, dolayısıyla da Türkiye’ye efelenen Ermenistan yönetimi, AB’nin Türkiye’ye göz kırpmasının hemen ardından geri adım attı ve yelkenleri suya indirdi!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

 

DİN KARDEŞLİĞİNİ BIRAKTIK BİZ, ECNEBİYLE KAYNAŞTIK. SÜNNET SAKAL YOBAZLIK, TOP SAKALSA MEDENÎ, UNUTTUN SEN EY VEFASIZ, EHLİSÜNNET DEDENİ!

Mehmed Akif Ersoy

BAKTA İBRET AL YERE DÜŞEN YAPRAĞA, ESKİDEN O DA YUKARIDAN BAKARDI TOPRAĞA..!

Necip Fazıl Kısakürek

SEN BİZİM DAĞLARI BİLMEZSİN GÜLÜM,

HELE BOZ DUMANLAR ÇEKİLSİN DE GÖR.

HER HAFTASI BAYRAM, HER GÜNÜ DÜĞÜN,

HELE YAYLALARA ÇIKILSINDA GÖR…

Abdurrahim Karakoç

 

 

 

 
Etiketler: AB, TÜRKİYE’YE, GÖZ, KIRPINCA, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
19 Ekim 2020
MUHTARLAR GÜNÜ
20 Eylül 2020
İDRÂK-İ MAÂLÎ BU KÜÇÜK AKLA GEREKMEZ ZÎRÂ BU TERÂZİ BU SIKLETİ ÇEKMEZ!
31 Ağustos 2020
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE BUNLARIN DESTEKLEYİCİLERİ
17 Ağustos 2020
Aile Kurumumuz Yok Ediliyor ve Medeniyet Müktesâbâtımız Her Geçen Gün Yozlaştırılıyor
30 Temmuz 2020
BAYRAMSA BAYRAMIN(M)IZ MÜBÂREK OLSUN!..
13 Temmuz 2020
BANKALAR KONUT FİYATLARIYLA OYNUYORLAR!
29 Haziran 2020
TÜRKİYE’YE BİR AR-GE BAKANLIĞI ŞART!
15 Haziran 2020
KORONAVİRÜS YA ‘MAHREM…’ YERLERİMİZDEN BULAŞSAYDI!
01 Haziran 2020
YENİ NORMAL BİZİ ANORMALLEŞTİREBİLİR!
11 Mayıs 2020
En Haklı Darbeler Bile Darbecileri Darbeler!
27 Nisan 2020
BU YILKİ HAC KURBANA DENK GELMEYECEK (!!!)
13 Nisan 2020
KORONA BİZE İNSANLIĞIMIZI HATIRLATTI!
30 Mart 2020
İTALYA’NIN ‘’ESKİ…” BAŞBAKANI MERHUM ERBAKAN’I TEYİT ETMİŞ
18 Mart 2020
CORONA VİRÜSÜ BİZE ÎTİKÂFI... HATIRLATTI!
28 Şubat 2020
NE ‘28 ŞUBAT’MIŞSIN BE!
12 Şubat 2020
CUMBAŞKANI MI RUM BAŞKANI MI?
27 Ocak 2020
ALZHEİMER HASTALIĞINDA İLİMİZ TÜRKİYE 5.’Sİ OLMUŞ
13 Ocak 2020
HACI ADAYLARI BELİRLENİRKEN GELİŞTİRİLEN ‘KATSAYI SİSTEMİ 'YETERLİ’ ADÂLETİ SAĞLAMIYOR
23 Aralık 2019
MÜŞTERİLERİ YERLİ LEVHALARI YABANCI
06 Aralık 2019
MÂDENCİLER GÜNÜ ve MÂDENCİLERİMİZ
21 Kasım 2019
CUMHURİYET'İN GELECEĞİ SALDA GÖLÜNE Mİ BAĞLI?
07 Kasım 2019
HARF İNKILÂBI HAFTASI VE BU HAFTANIN GETİRİP GÖTÜRDÜKLERİ
Haber Yazılımı