Haber Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 17:41
 
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’
Burdur Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz Basın mensuplarıyla birlikte Burdur Belediyesi Tesislerini tanıttı.
Gündem Haberi
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’

Burdur Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz Basın mensuplarıyla birlikte Burdur Belediyesi Tesislerini tanıttı. Sultan Deresi Hizmet Kampüsünü gezdiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz kampüs hakkında bilgi verdi. Kampüsün bir üretim tesisine döndüğünü anlatan Başkan Ercengiz, “Çatı güneş panelleri bize 500 bin TL’ye mal olmuştu. 2420 güneş paneli var. 3 ayda 100 bin KW’ın üzerinde bir enerji üretmişiz. Güneş ışınlarının düşük olduğu bir skalada ürettik. Yıllık 120 bin Dolar civarında Belediyemize bir getirisi olacak. Yapacağımız yatırımların sadece yatırım olmasını istemiyoruz. Geri dönüşü de iyi olmalı. Bütün mobilyalarımızı, banklarımızı ahşap ve demir işlerimizi kendimiz yapıyoruz. Mesela köprünün üstünü kapattık sosyal alan yaptık. Piyasaya yaptırsak 2 milyonu geçerdi biz dörtte bir fiyatına kendimiz yaptık” dedi.

 Türkiye’de enerji sektörünün bürokrasiyle takıldığını vurgulayan Ercengiz, “Bürokraside bazı şeyleri aşabilmek çok kolay değil. Bence Türkiye şu anda enerji yatırımlarının önünü açmalı. Yatırımı gördükten sonra bu lisansı insanlara vererek yatırım sağlanmalı. Keşke herkes evinin çatısına bu sistemi kurabilse ve üretime geçebilse. Almaya Türkiye’nin aldığı güneşin yüzde 30’unu alabilmekte ama ürettiği enerji Türkiye’nin 10 katı. Belediye kendi işini kendisi üretebilmeli. Kendi işini kendi ürettiği zaman ciddi bir tasarruf yapıyor. Ancak bu yolla yeni hizmetler geliştirilir.  Belediyenin sosyal hizmetlere harcadığı paranın iki katını sadece çöp kamyonlarını satın alarak tasarruf ettik. Sadece çöp kamyonlarından Belediyemizin kasasında 5-6 milyon para giriyor. Biz yapabiliyorsak bu işi neden başkasına yaptıralım. Bundan sonraki süreçte devam edecek olursak enerjiye dönük yatırımlarımızı arttıracağız.  Yaptığımız güneş enerji sisteminin Ekonomik ömrü 30 yıl, 4 yılda kendini amorti edecek.” Dedi.

‘Rantçı bir anlayışla karşı karşıyayız’

Güneş Enerji Lisanslarının önceden alınarak rant karşılığı satıldığını aktaran Başkan Ercengiz “Yatırım için alınmış haklar başkalarına satılıyor. Yatırıma dönüşmüyor. Organize sanayilerdeki 1-2 yıl içinde yatırıma dönüşen anlayışın ve zorlamanın güneş enerjisi sistemlerinde de hayata geçirilmesi lazım. 1-2 MW kadar lisanssız yapılan yatırımlarla ilgili bölgenin maalesef kapalı olduğunu biliyoruz. Yani Enerji Bakanlığından bu lisanslar Burdur’a yatırım yapılması yönünde alınmış ve alan kapatılmış. Şimdi bir yatırımcı gelmeye kalksa deniliyor ki orada yeterince yatırımcı var Burdur’dan kota dolu yeni bir güneş enerji santraline izin veremeyiz. Fakat Burdur’da kurulması gereken lisanssız güneş enerji santralinin yüzde 10’u bile kurulmadı. Bizim organize sanayi bölgesini güçlendirmek istiyorsak, üretim maliyetini düşürmek istiyorsak mutlaka güneş enerji santrallerini kurmalıyız. Burdur gölü kenarında çekilen alanlarda güneş enerjisi santrali yapılabilir. Birçok sokak aydınlatmamızı güneş enerjili sisteme çevirdik. Üretemiyorsak en azında tasarruflarla tüketimi Burdur olarak azaltmamız lazım” şeklinde konuştu.  

 

‘Doğrudan temin bitti ekonomik temin dönemi başladı’

Daha önce Belediyeye alınacak olan malzemelerin doğrudan teminle alındığını bunun da maddi kayba yol açtığını söyleyen Belediye Başkanı, “Malzemeleri tek seferde alıyoruz. Dijital sistemde malzeme giriş çıkışı yapılıyor. İhtiyaç olan maddeler tek bir merkezden dağılıyor. Kimin neyi nerede kullandığının hesabını ve takibini yapıyoruz. Doğrudan temine kıyasla büyük avantajımız oluyor. 1 milyonluk bir harcamada yaklaşık 250-300 bin gibi bir karımız oluyor. Belediyeye ne girdi ne çıktı, hangi birimden ne alındı ne verildi bunu takip edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de Bir İlk: Katı Atık Bertaraf ve Biyogaz Tesisi

Yapım maliyeti yüksek olduğu için Burdur Belediyeler birliği olarak yapmadıklarını anlatan Başkan Ercengiz, “Bakanlıktan da buraya bir hibe desteği alınmış deponi alanı için. Maalesef alınan hibe ile yapılan deponi alanı şuan işlevsiz. Bu tesisi tamamen yap işlet devret modeli ile 29 yıllığına ve yüzde 29 kar ortaklığıyla verdiğimiz bir iş oldu. Firma sahibinden aldığımız bilgiye göre 15-20 milyon Euro’luk bir yatırım yapıldı şu ana kadar. Bu projeye eklenecek başka projelerde var. Kaynağında ayrıştırmadan, optik okuyucuyla yapılan ayrıştırmaya kadar ek projeler olacak” dedi.

Burdur’da bütün atıkların enerjiye dönüşeceğini aktaran Ercengiz, “Biz sıfır atık projesini gerçekleştireceğiz Burdur’da evsel atıkların enerjiye dönüştürüldüğü, devamında hayvansal atıkların enerjiye, kompost gübreye, sıvı gübreye dönüştüğü bir tesisi faaliyete geçiriyoruz. Burada 4bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak bir tesis kuruluyor. Deneme süreci geçti ve kısmen üretime başladı. Karamanlı ve Çeltikçide ki ara toplama tesislerinin yer teslimini firmamıza yaptık. Önümüzde ki günler de Gölhisar’ın yer teslimini de yaparak bütün ilçelerimizin çöplerini bu tesisimize getirip enerji üreteceğiz. Türkiye için ilk ve tek tesis olacak. Hem çöpten hem de hayvan gübresinden enerji üreten örnek bir tesis olacak. Bu konuda kooperatiflerimizle, çiftlik sahiplerimizle firmamızı bir araya getirdik. Doğada yanarak faydalı hale gelecek olan gübre tesisimizde bir ay içinde gübre haline gelecek ve çiftçimize verilecek. Burada tıbbi atık bertaraf tesisi de kurulacak. Birçok bulaşıcı hastalığın bulaşma nedeni tıbbi atıklar. Biz bunu da burada yapacağız. Türkiye’nin en kapsamlı entegre tesisi olacak. Eski vahşi depolama alanını da lavanta bahçesine çevireceğiz” şeklinde konuştu. Tesisin 15 gün sonra tam kapasite ile çalışacağını anlatan Atlas İnşaat Burdur Şantiyesi Proje Müdürü Hilmi Akbay, “15 günlük bir süre kaldı. 15 gün sonra tamamen üretime geçeceğiz. İlçelerdeki çöplerimiz de buraya geleceği için günlük yaklaşık 250 bin ton bir çöp işlenecek. Biyogaz olarak ta günlük 300-400 ton hayvansal atığı dönüştürüp, çıkan gübreden de çiftçilerimiz faydalanacak. Metan gazı jeneratörler aracılığıyla elektriğe çevrilecek. Tesisimizde toplan 3 MW’lık elektrik üretilecek. Köylerden hayvan gübresini topluyoruz karşılığında sıvı ve katı gübre veriyoruz” dedi.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: ‘ZAMANIN, ÖTESİNDE, BİR, BELEDİYEYİZ’,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’
‘ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BELEDİYEYİZ’
Yorumlar
Haber Yazılımı