Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:39
 
Yerel krallığa ulaşılabilir
Bulunan 2. anıtsal kapı, yerel krallık bulunabileceği düşüncelerini güçlendirdi.
Kültür Haberi
Yerel krallığa ulaşılabilir

 

 Hacılar Büyük Höyük'te gerçekleştirilen kazılarda, bölgede hüküm süren yerel bir krallığın varlığını düşündürten ikinci anıtsal kapı bulundu.
 
 
İngiliz Arkeolog James Mellaart'ın 1950'li yılların sonunda ortaya çıkardığı Hacılar seramiklerinin bulunduğu Hacılar köyünde yer alan Büyük Höyük'te, İstanbul Üniversitesi bilim heyetince 8 yıldır kazır yapılıyor. Bu yıl da devam eden kazılarda, kentin ikinci anıtsal kapısına ulaşıldı.
 
 
İkinci anıtsal kapının varlığı, kazılarda elde edilen diğer bulgu ve buluntular bilim insanlarında, Hacılar Büyük Höyük'ün yöresel bir krallığın varlığı düşüncesini kuvvetlendirdi.
 

Burada yerel bir krallık olmalı

 

Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

"Bulunan ikinci kapı anıtsal boyutta ve kapının iki yanında çok büyük boyutlarda kazamatlar devam ediyor. Böylelikle kentin çok etkileyici bir köşesine ulaşmış olduk. Gelecek yıllarda kentin değişik yönlerinde üçüncü hatta dördüncü kapıları da bulabileceğimizi düşünüyoruz. Bütün bunlar ve burada genişliği 2,5 metreye ulaşan taş duvar sistemi 3000'li yılların başları için olağanüstü boyutlarda. 

 

Yerel bir krallığı kazdığımız kanısı önceden bizde oluşmuştu ancak bulduğumuz ikinci anıtsal büyük kapıdan sonra şimdi daha emin söyleyebiliriz ki burada yerel bir krallık olmalı. Çevresinde pek çok höyük var. Onlar da idari ve ekonomik olarak bu büyük sisteme bağlıydılar." Dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Yerel, krallığa, ulaşılabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı