Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 13:36
 
Yerel Basın, Çalışan Gazeteciler Günü Kapsamında Bir Araya Geldi
Başkan Ercengiz, "Eleştirilerinize katlanmak, mesleğinize saygı göstermek zorundayız." Dedi.
- Haberi
Yerel Basın, Çalışan Gazeteciler Günü Kapsamında Bir Araya Geldi

       

        Burdur Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeticiler Günü kapsamında, Antalya'da çalıştay düzenlendi.

 

        Burdur merkez basın mensuplarının katıldığı çalıştayda, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öykem'in konuşmacı olarak katıldığı 'Basın Çalışanlarının Yaşadığı Mesleki Zorluklar' konulu panel gerçekleştirildi.

 

 

         Gazetecilerin Yaşadığı Mesleki Sorunlar Paneli'nde giriş konuşması yapan Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, teknolojik gelişmelerle birlikte gazeteciliğin kabuk değiştirdiğini belirterek gazeteciler olarak bizlerin kendimizi yenilememiz ve gelişen/değişen toplumsal yapıya ayak uydurarak ilerlememiz gerektiğine işaret etti.

 

 

         Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Panelde yaptığı konuşmasında, internet etkisiyle yazılı basın haberlerinin 'bayat haber' niteliği taşır hale gelmesi sorununa değinerek basın mensuplarının yaşadığı maddi ve manevi sorunlara dikkat çekti. Başkan Ercengiz ayrıca, siyasetin gazeteciliğe müdehale etmesinin yanlışlığına değinerek "Eleştirilerinize katlanmak, mesleğinize saygı göstermek zorundayız." Dedi. Fakat, salt eleştirmek adına gazeteciliğin gazeteciler tarafından suistimal edilmesinin de yanlışlığına dikkat çekti.

 

            Başkan Ercengiz, gazetecilikte ekonomik beklentinin elbette olacağını ancak bunun mesleğin dürüst yapılmasının önüne geçmemesinin gerektiğini belirterek ancak bu şekilde gazetecilik mesleğinin hak ettiği değeri bulacağını belirtti. Gazeteciliğin evrilecek bir yerlere gideceğini, belki yazılı basının yerini dijitalin alacağını ancak basının mutlaka hak ettiği yeri bulacağını söyleyen Başkan Ercengiz, konuşmasını 10 ocak gazeteciler gününü kutlayarak sonlandırdı.

 

 

            Panele konuşmacı olarak katılan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öykem;

           

            "Yıllardır çözemediğimiz problemlerin peşinden koşup duruyoruz." Dedi.

             

             Öykem'in, sansür, yalaka basın, yerel basının sorunları gibi gazetecilikte pek çok sorun olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, gazetecilerin yaşadığı sıkıntılara değinildi.

             

             Basın özgürlüğüne ilişkin olarak, Türkiye'de ki bu sorunun hiç çözülemediğini söyleyen Öykem, bunun sadece Türkiye'nin meselesi olmadığını ekledi. Dünya genelinde bir çok gazetecinin tehditlerle mücadele etmekte olduğunu vurguladı.

 

            Öykem ayrıca, basın mensuplarının ticari olarak sorunlarla da karşılaştıklarına dikkat çekti. Basın iİan Kurumu'nun basını zorlayan kurallarına değindi.

 

             Panel sonunda basın mensuplarına katılım sertifikiları verildi.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Yerel, Basın,, Çalışan, Gazeteciler, Günü, Kapsamında, Bir, Araya, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı