Haber Detayı
09 Eylül 2014 - Salı 22:56
 
TYP Kapsamında Burdur'a Bin Kişilik Kontenjan Ayrıldı
Gündem Haberi
TYP Kapsamında Burdur'a Bin Kişilik Kontenjan Ayrıldı

Bayram Özçelik, yaptığı yazılı açıklamada, program çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yapılan görüşmeler sonucunda Burdur'a bin kişilik kontenjan ayrıldığını belirtti.

Toplum Yararına Programı'nda seçilen kişilerin temizlik, kamusal altyapının yenilenmesi, resmi okullarda bakım, onarım, tarihi ve kültürel mirasın korunması, restorasyon, ağaçlandırma, erozyon engelleme gibi işlerde çalışacaklarını belirten Özçelik, açıklamasında şunları kaydetti:

"Toplum Yararına Programı'nda çalışacak kişiler, İŞKUR İl Müdürlüğü bünyesinde noter huzurunda gerçekleştirilen kura yöntemi ile belirlenmektedir. Ayrıca yüzde 20'lik bir kontenjan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kayıtlı bulunan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler de yararlanmaktadır. Geçen dönemde Burdur'umuza bin kişilik kontenjan ayrılmış, 9 ay boyunca vatandaşlarımız istihdam edilmişti. Yeni yapılan çalışmada da 600 kişilik kontenjan ayrılmış olmasına rağmen Bakanımız sayın Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Burdur'umuzun kontenjanı 400 daha artırılarak bin kişi olmuştur."

Özçelik, İŞKUR tarafından ileriki günlerde duyuruları yapılacak program için noter huzurunda kura çekimleri gerçekleştirileceğini bildirdi. Önceki dönem kura çekimlerinde, ekonomik durumu iyi olan, sigortalı olarak bir işte çalışan kişileri gördüklerini de vurgulayan Özçelik, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Gerçek ihtiyaç sahibi olan garibanların hakkını yememek için bu durumdaki vatandaşlarımızın başvuruda bulunmamalarını özellikle istirham ediyorum. Toplum Yararına Programı'nda çalışmak için başvuru yapacakların kuruma kayıtlı işsiz olması, 18 yaşını tamamlamış, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç), Toplum Yararına Programı'ndan yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir."

Kaynak: (haberler.com) - haberler.com Editör: Muhammet Teker
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı