Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 16:07
 
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
Burdurlu Prof. Dr. Ali Gencer MAKÜ’de “Türkiye’nin Enerji Dosyası -Yeni Gelişmeler ve Öneriler-“ alı panel gerçekleştirdi.
Teknoloji Haberi
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ

Burdurlu Prof. Dr. Ali Gencer MAKÜ’de “Türkiye’nin Enerji Dosyası  -Yeni Gelişmeler ve Öneriler-“ alı panel gerçekleştirdi.

 

Oturum Başkanı Burdurlu Süperiletken profesörü Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Gencer olurken, panelistler de Japonya Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Naoyuki Amemiya, Kocaeli Üniversitesinden Prof. Dr. Özcan Gündoğdu ve Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Bekir Özçelik oldu. Panelde salonu dolduran üniversite öğrencileri ve akademisyenler ile protokol mensupları “Süperiletkenlik, nükleer enerji, Türkiye’nin enerji kaynakları,  enerji kullanımı, dünyadaki nükleer santraller, tıp sektöründeki nano teknolojik araçlar, nanoteknoloji ve çok yüksek hızlı tren” konularında bilgilendirildi. Panelde her konuşmacı kürsüden sunumunu yaparken, oturum başkanı Gencer de sunumları sonuca bağladı.

 

ENERJİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Panelin açılış konuşmasını Türkiye’nin enerji ve enerji tüketiminin tarihçesinden bahsederek yapan Prof. Dr. Gencer, tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu’da da tüm gelişmelerin enerji tabanlı olduğunun altını çizdi. Gencer, önümüzdeki 20- 30 yıl içerisinde enerji üretim teknolojilerinde değişiklikler olacağını da vurguladı.

 

NANOTEKNOLOJİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Prof. Dr. Özcan Gündoğdu da nanoteknoloji ile halk arasında mucize diye tabir edilen teknolojik gelişmelerden çeşitli örnekler verdi. Gündoğdu; arabaya alınan 100 TL’lik sıvı akaryakıtın sadece 25 TL’lik kısmının aracın hareketinde kullanıldığını ve kalan 75 TL’lik kısmının da ısıdan buharlaştığını kaydederek, Türkiye’nin enerji konusunda yüzde 70 oranda dışa bağımlı olduğunu söyledi.

 

Nanometrenin tanımı

Gündoğdu; 1 metrenin milyarda birinin 1 nanometre olduğunu belirterek, nanoteknolojinin somut örnekleri arasında askeri alanda kumaş elbiseler gibi çelik yelekler olduğunu, bunun da üretimine Denizli’de başlandığını belirtti.

 

NÜKLEER SANTRALLER

Paneldeki sunumunda gelişmiş ülkelerden ABD’de 99 nükleer santral, Belçika’da 7, İsviçre’de 5, Japonya’da 45, İspanya’da 9, İngiltere’de 17 adet nükleer santral olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bekir Özçelik Türkiye’de ise Sinop ve Mersin illerine 2 adet nükleer santral yapılmasının planlandığını belirtti ve Mersin’deki Akkuyu santrali için verdiği detayda İlk ünitenin 2022 yılında ikinci ünitenin de 2023 yılında aktif hale geleceğini, 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin maliyetini Rusya karşıladığını ve 60 yıl süreyle yap- işlet- devret usulüyle Rusya’nın çalıştırıp, yıllık yüzde 20 karı Türkiye hazinesine kalacağını belirtti. Özçelik, Akkuyu’daki santralin tamamen güvenilir ve yeni nesil olduğunun da bir hayli çok detaylarını verdi.

 

ÇOK YÜKSEK HIZLI TREN 500 KM/ SAAT HIZ YAPTI

Panelistlerden Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Naoyuki Amemiya da Japonya’da Nagoya ve Tokyo arası yapılan çok yüksek hızlı trenin saate 500 km hıza ulaştığını ve denemek için 140 bin kişinin bu hızda yolculuk yaptığını belirtti. Çok Yüksek Hızlı Tren hakkında detay vermeye devam eden Amemiya, bu treninin havada hareket ettiğini ve 2027 yılında tamamen aktif hale getirileceğini söyledi. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: TÜRKİYE’NİN, ENERJİ, DOSYASI, PANELİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
TÜRKİYE’NİN ENERJİ DOSYASI PANELİ
Yorumlar
Haber Yazılımı