Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 11:37
 
TARIMDA VE TÜKETİMDE ÇÖZÜM TANSAŞ MODELİ MAĞAZALARLAR
Artan maliyetlerden dolayı tarımda oluşan daralmanın ve tüketici enflasyonunun milletin belini büktüğünü söyleyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bunun Tansaş türü mağazalarla aşılabileceğini söyledi.
- Haberi
TARIMDA VE TÜKETİMDE ÇÖZÜM TANSAŞ MODELİ MAĞAZALARLAR

Artan maliyetlerden dolayı tarımda oluşan daralmanın ve tüketici enflasyonunun milletin belini büktüğünü söyleyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bunun Tansaş türü mağazalarla aşılabileceğini söyledi.

CHP’li Belediyelerle yapacakları koordineli çalışma ile her ilide üretilen ürünlerin Belediyeler tarafından kurulacak olan Satış Mağazalarında vatandaşa daha uyguna satılacağını Belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “16 milyon nüfuslu İstanbul’un fasulye ihtiyacını tanzim satış ofisleri ile değil belediye eliyle kurulmuş ciddi tansaş modeli mağazalarla daha ucuza karşılayabiliriz. Bunu yaparken de rekabetçi bir anlayışla değil vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayan ve dar, orta gelirli vatandaşımıza hitap eden düzgün belediye hizmetleri olarak görmeliyiz. Yani fasulye buradan 1.5 liraya çıkıyor İstanbul’da alıcı 7,5 liraya alıyor. Bu bugün buradan 2 liraya çıkıp 5 liraya satılabilir. Hem üretici yüzde 35 daha fazla para kazanır ortalama, hem de tüketici daha ucuza yer bunu. Bizim niyetimiz bu tarz çalışmaları belediye başkanları olarak organize etmek. Türkiye’de ilk tarımsal kalkınma modelini yerel yönetimde benimseyen ve hayata geçiren İzmir büyük şehir belediyesi. Aydın Belediyesi de yaptığı satış mağazalarıyla rol model olmuş durumda. Onlardan öğreneceğimiz, onlarla iş birliği yapacağımız ve vatandaşa katkı sunabileceğimiz çok güzel işler var” dedi.

YERLİ TOHUMU VATANDAŞLA BULUŞTURACAĞIZ

Hükümetin aldığı kararla yerli tohum satışının yasaklandığını vurgulayan Belediye Başkanı Ercengiz, “Türkiye’de yerli tohum satışı yasak biliyorsunuz. Bu yasak olunca tohum takas programı geliştirdi bizim belediyelerimiz. Bugün tohumda bile dışa bağımlıyız. Yani her sene gidip domates fidesini vatandaşımız almak zorunda. Eskiden domates çekirdeğinden domates fidanı üreten köylümüz şuan da İsrail tohumuna, genel söylem olduğu için söylüyorum muhtaç bırakıldı. Bu yanlıştan geri dönmek lazım. Bundan geri dönmek neyi değiştirecek bir kere maliyetleri azaltacak. Belki bir tık ötede bizim gibi akar yakıt istasyonları olan belediyeler kırsal motorini kendi içerisinde işlete bilecek. Bunu da bir parti politikası olarak benimseyip örgütlü bir şekilde yapacağız. Biz bunu bir modelleme olarak yapacağız herkes kendi ölçeğinde katkı sağlayacak bu sisteme” ifadesini kullandı.

KÖY ENSTİTÜLERİ TARIMDA ÖNEMLİ BİR ETKENDİ

Köy Enstitülerinin kapanmasıyla ülkenin yavaş yavaş tarımdan uzaklaşmaya başladiğini söyleyen Başkan Ercengiz, “Bugün yaşadığımız tarım ve hayvancılıkta gerilememizin altında yatan en önemli unsur üretimden uzaklaşmamız. Köylerin boşalmış olması, köylerin maliyet artışlarından dolayı üretim yapamaması maalesef bugün bizim dışa bağımlılığımızı, ithalat-ihracat arasındaki dengesizliği ve üreten toplumun tüketen topluma dönüşmesinin nedenidir. Köy enstitüleri neden önemliydi burada; orada yetişmiş insan gücünün köylerine dönüp 18 bin insan gücünün insanımızı eğitmesiyle başlayan 16 yıl süren süreçte Türkiye üreten bir devlet olmuştu. Kendi kendine yeten 7. Devlet unvanını işte bu gerekçeyle alabilmişti. Şimdi samanı bile ithal eder duruma geldik” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARIMDA, VE, TÜKETİMDE, ÇÖZÜM, TANSAŞ, MODELİ, MAĞAZALARLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı