Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 09:37
 
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
Ekonomi Haberi
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!

Türkiye’nin Hollanda’sı Burdur süt tozu üretiminde hangi aşamada?

Süt üretimi açısından Türkiye’nin Hollanda’sı olarak kabul edilen Burdur’da süt tozu üretimine geçmek ekonomik açıdan çok büyük avantajlar sağlayabilir. Likit süre göre işlenmesi, nakliyesi, dayanıklılığı daha iyi ve daha fazla olan süt tozu ve süt tozu üretimi Burdur ekonomisini şahlandıracak bir yatırım kolu. Burdur’a açılacak büyük bir süt tozu üretim tesisi hem Burdur’da üretilen sütün şehir dışına taşınmasına engel olacak ve hem de süt tozunda marka şehir haline getirecek. Süt tozu bugün sadece Burdur veya Türkiye’de değil tüm dünyada gereksinim duyulan bir ürün haline geldi.

 

Burdur’da üretilen süt tozu nerelerde kullanılabilir?

*Kent merkezinde sayıları birden bire artış gösteren “kahve” ile ilgili kafeteryalar, pastaneler vb. dinlenme mekânları,

*Hayvan yemi üreten fabrikalarda,

*Bebek maması üreten yerlerde,

*Tatlı ve pasta üreten tüm işletmelerde,

*Dondurma, peynir, hazır çorba, mama, yoğurt, ayran imal eden tüm işletmelerde,

*Yurt içi ve uluslararası yolculuk yapılan karayolları kenarlarındaki portatif büfe ve işletmelerde,

*Türk Kızılayı’nın felaket yaşamış ülkelere çadır ve gıda yardımının yanı sıra gönderebileceği yardım malzemelerinde,

*AFAD’ın yardım götürdüğü vilayetlerde,

*Yabancı turistlerin konakladığı tüm otel ve dinlenme mekânlarında,

* ve süt sektörü içerinde yıllardan beridir yer alan kişi veya kurumların gösterebileceği her bir kolda rahatlıkla süt tozu kullanılabilir.

- Toz haldeki tamamen doğal süt tozuna içme suyu karıştırarak tekrar süt de elde edilebilir.

 

 SÜT TOZUNUN HİKAYESİ

 

Süt Tozu Nedir? Nasıl elde edilir? Nerelerde kullanılır?

Süt tozu, yağlı ve yağsız taze sütlerin suyunun mümkün olduğu kadar uçurulmasıyla elde edilen kurutulmuş bir süt ürünüdür.

Süt tozunun en büyük avantajı yüksek miktarlarda süt tozu, aynı miktardaki sütten daha hafif geldiği ve daha rahat muhafaza edildiği için taşıma ve saklama açısından süte göre daha elverişli olmasının yanında bir de ucuzdur.

Bilinenin aksine süt tozu, sıcak suda çözünmez.

Her süt ürünü gibi süttozu bir süt ürünüdür ve hiç bir katkı maddesi içermemektedir. İhtiyaç duyulduğunda tekrar süte dönüştürülebilir (rekonstitüte süt) ve süt ürünlerine (rekombine ürün) işlenebilir.

 

FAO ve WHO standartlarına göre süt tozları 3 sınıfa ayrılmıştır:

Tam yağlı süt tozu: Yağ: en az 26 Su: en çok 5

Az yağlı süt tozu: Yağ : 1,5-26 Su: en çok 5

Yağsız süt tozu: Yağ: en çok 1,5 Su: en çok 5

Süt tozu nasıl elde edilir?

Sütün içindeki sıvının hemen hemen tamamını, içindeki proteinleri ve içerdiği yararlı ögeleri yok etmeden, uygun ısıda ve basınçta buharlaştırılması ile elde edilir.

Süt tozu üretime genellikle sprey kurutucular kullanılarak, tercihen yağsız veya yağlı sütten yapılır. Pastörize edilmiş süt, buharlaştırıcılarda   50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılır. Koyulaşan süt, sprey kurutucularda toz haline getirilerek süt tozu elde edilir.

Süt tozu elde etmek için, dondurarak kurutma yöntemi de kullanılabilir.  Bu işlem, sütün besin değerini tamburlu kurutucuya göre daha çok korurken, kullanılan sistemin pahalılığı nedeniyle tercih edilmez.

Nerelerde kullanılır?

Süt tozu suda çözünebildiğinden dolayı tüketiciye satılır. Süt tozuna 1 e 9 oranında su eklemekle, normal süt kıvamında bir ürün elde edilebilir. Süt temininin ya da süt saklamanın zor olduğu yerlerde süt tozu tüketimi tercih edilmektedir.

Süt tozu, sütle aynı aromayı verdiği, ama süt kullanmaktan daha ucuza geldiği için, süt kullanılan sektörlerde çoğu zaman süt tozu tercih edilir. Ayrıca saklanma koşullarının elverişliliği, ürünün bozulması durumunun olmamasından süt tozu tercih edilir

Afrika gibi ülkelere gıda yardımlarında, sütün besin değerini o insanlara ulaştırmak için gıda güvenliği ve ekonomik sebepler nedeniyle süt tozu tercih edilmektedir.

Dikkat: Süt tozu ile kahve kreması kesinlikle birbirine karıştırılmamalıdır. İkisi farklı şeylerdir.

* Pasta ve hamur işlemlerinde, ürün kalitesi için, sıvı sütün ürünü çok inceltmesini istenmediğinde süt tozu katılabilmektedir.

*Bebek mamalarının üretiminde süt tozu etkindir.

*Hazır çorba gibi kurutulmuş hazır ürünlerin içeriğini hazırlamakta süt tozu kullanılmaktadır.

*Hayvanlar için hazırlanan çoğu mamaların içine de süt tozu katılmaktadır.

*Kahve kremalarının içeriği süt tozundan faydalanılarak yapılır.

*Ayrıca dondurma, şekerleme, peynir, yoğurt gibi süt kullanılarak üretim yapan çoğu işletmede süt tozu kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır.

Süt tozlarının lezzet ve kokusundaki değişiklikler; Sağlık açısından bir zararı var mıdır?

Her süt ürünü gibi süttozu bir süt ürünüdür ve hiç bir katkı maddesi içermemektedir. İhtiyaç duyulduğunda tekrar süte dönüştürülebilir (rekonstitüte süt) ve süt ürünlerine (rekombine ürün) işlenebilir. Bu nedenle süttozu kesinlikle bir katkı maddesi değildir. Süte birebir eştir. Hatta kaliteli bir sütten elde edilmişse, mikrobiyolojik açıdan daha güvenilir haldedir. UHT sütlere hiçbir nedenle süttozu katılmamaktadır. Bu sütlerin 3-4 ay dayanmaları yalnızca, sterilizasyon yoluyla sütün içinde bakteri ve enzimlerin kalmamasından kaynaklanır. Süt Tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir.

SONUÇ: 

Bu konuda Burdur merkez üssü olacak şekilde büyük bir çalıştay yapılabilir. Çalıştaya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, KÖYKOOP, DSYB Temsilcileri, TİM ve BAİB Temsilcileri, BAKA temsilcileri, MAKÜ akademisyenleri, BUSİAD ve İşadamları Temsilcileri, Belediye Başkanları, Köy Muhtarları gibi paydaşlar davet edilip "Burdur'da süt tozu üretimi" fizibilitesi yapılabilir. Şehrin Fethiye güzergahına mı Isparta güzergahına mı, Antalya güzergahına mı genişletilmesi düşünülen güzergaha veya Organize Sanayi Bölgesine veya BURTRAK alanına kurulacak bir tesis ile süt tozu üretimine geçilip, başta Asya kıtası olmak üzere tüm dünyaya süt tozu ihracatı yapılabilir. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: SÜT, ÜRETİMİNDE, HOLLANDA, İSEK;, SÜT, TOZUNA, GEÇELİM!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
SÜT ÜRETİMİNDE HOLLANDA İSEK; SÜT TOZUNA GEÇELİM!
Yorumlar
Haber Yazılımı