Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 15:34
 
SUSAM İLE YER FISTIĞIN KİLOGRAM FİYATI BELLİ OLDU
Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği susam ile yer fıstığın kilogram fiyatını belirlediğini açıkladı...
Gündem Haberi
SUSAM İLE YER FISTIĞIN KİLOGRAM FİYATI BELLİ OLDU

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), susamın kilogram fiyatını 16, yer fıstığının ise 10 liradan alınacağını açıkladı. 

ANTBİRLİK Başkanı Mustafa Yavuz, yaptığı açıklamada, asırlardır tarımı yapılan susam ve yer fıstığının Antalyalı çiftçilerin en temel geçim kaynakları arasında bulunduğuna dikkat çekti. Yavuz, pamuk, mısır silajı, buğday, zeytin, narenciye ve nar üretimini destekledikleri gibi susam ve yer fıstığı üreticilerinin de emeklerinin karşılığını almalarını istediklerini vurguladı. 

Antalya'da 10-15 bin dönüm arazide susam ekiminin yapıldığını söyleyen Yavuz, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin susam ihtiyacının yüzde 20'si Antalya'da üretiliyor. Ayrıca Antalya susamı, kalitesi dolayısıyla  'altın susam' olarak biliniyor. Yer fıstığı üretiminde ciddi bir artış var. Bu iki ürünün değerini bulması için pazar açtık. Çiftçimizin her ürününü alıp, işleyip satmak asli görevimiz. Tarımsal her üretimi desteklemek boynumuzun borcu. " 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Muhittin ÖZÇELİK
Etiketler: SUSAM, İLE, YER, FISTIĞIN, KİLOGRAM, FİYATI, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı