Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 12:41
 
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ AÇIK KAPI’DA
Burdur Valiliği, 81 ilde uygulanan “Açık Kapı” hizmetini tanıttı.
Gündem Haberi
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ AÇIK KAPI’DA

Burdur Valisi Hasan Şıldak, düzenlediği basın toplantısında 81 ilde uygulanan “Açık Kapı” hizmetini tanıttı.

Vatandaşların talep ve önerilerinin takip edilerek elektronik ortamda hızlı bir şekilde sonuçlanması, vatandaş odaklı bir yaklaşımla devlet ve vatandaş arasındaki karşılıklı iletişimin ve güvenin artırılması, Türk vatandaşlarının ve yabancı kimlik numarasına sahip herkesin faydalanabildiği hizmet olması için başlatılan ve 6 aydır uygulanan “Açık Kapı” da müracaat eden kişilere öncelikle SMS yoluyla başvuru numarası veriliyor, başvuru ilgili birime yönlendiriliyor, talebin durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilip, en geç 7 gün içerisinde başvuru cevaplanıyor.

 Vatandaşa daha hızlı bir hizmet sunulması, vatandaşların bürokratik mevzuatlarda zaman kaybetmemesi ve işleyişinde sıkıntı olan devlet kurumlarının devlete bildirilmesi tabanında hizmet veren “Açık Kapı” hakkında açıklamada bulunan Vali Hasan Şıldak: "Uygulamasına yaklaşık 6 ay önce başladığımız İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla bütün illerimizde uygulamaya geçirilen açık kapı uygulaması hakkında ilimizde daha da bilinirliği arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla sizlerle bir araya geldik.

Açık Kapı uygulaması ifade ettiğim gibi 2018 yılı mayıs ayı içerisinde bütün illerimizde uygulamaya geçirildi. Burada amaç vatandaşlarımıza Valiliklerimiz bünyesinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kamu kurumlarına olan taleplerini isteklerini iletebilmeleri için oluşturulmuş bir mekanizmayı işlerlik kazandırarak insanlarımızın hizmetine sunmaktır.

Sistem şöyle işliyor. Burada görevli ve iletişim konusunda uzman arkadaşlarımız vatandaşlarımızı birebir dinleyerek veya internet üzerinden yaptıkları müracaatları alarak ilgili kurumlarımıza intikal ettiriyorlar. Burada esas şudur, 7 iş günü içinde başvuruyu sonuçlandırmak. Çok açık bir şekilde başvuruları almak, özel konuları olması durumunda “Açık Kapı” birimine oda tahsis ettik. Burada birebir insanlarımızla görüşerek başvurunun detaylarını alıyorlar. Bir form oluşturuluyor. Bu form, yine internet üzerinden kurumlara gönderiliyor. Bir mesajlaşma hattımız var. Alınan cevapta yine hiç bürokrasi oluşmadan kâğıt ortamında değil. Cep telefonuna mesaj olarak vatandaşlarımıza iletiliyor. Bu manada Milletin Kapısı sloganı ile uygulamaya konulan Açık Kapı Projesi vatandaş odaklı bir yaklaşım benimsemekte ve talepleri hızlı ve doğru birinci elden çözüm bulmaya çalışmaktadır. Burada devlet vatandaş arasındaki karşılıklı iletişimi ve güveni arttırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ifade ettiğim gibi Açık Kapı birimimiz bu noktada hizmet veriyor. Müracaatlar bizzat yapıldığı gibi www.acikkapi.gov.tr internet adresinden de yine en hızlı şekilde görevlilerimize en hızlı şekilde ve mobil cihazlarımıza yüklenilen uygulama üzerinden de ulaşılabilmektedir.

Açık kapı biriminde başvuruları kabul etmek üzere 5 personelimiz var. 5 personelimizin bütün kurumlarda bir temas noktası belirlenmiş durumdadır. İl merkezimizde 38 kurumumuzda 1’er personelimiz görevlendirildi. Aynı zamanda ilçe kaymakamlıklarımızda ve ilçe belediyelerimizde de yani 20 personelimiz olmak üzere toplam 58 personel bu konuda görevlendirilmiştir. Valilik Açık Kapı birimi tarafından sistem üzerinden ilgili kurumlara yönlendirilen başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasıyla ilgili birebir takip yapılmaktadır. Kurumlarda kendilerine intikal eden başvuruları 7 iş günü içinde sonuçlandırmak için azami gayret gösteriyorlar." diyerek sistemin nasıl işlediğini aktardı.

Kurumların kendilerine yönlendirilen başvuruları 7 gün içerisinde sonuçlandırmak için azami gayret göstereceğini söyleyen Şıldak, bu konudaki birkaç yaşanan örneği paylaştı.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör: Kezban Çevik
Etiketler: SORUNLARIN, ÇÖZÜMÜ, AÇIK, KAPI’DA,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ AÇIK KAPI’DA
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ AÇIK KAPI’DA
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ AÇIK KAPI’DA
Yorumlar
Haber Yazılımı