Haber Detayı
23 Eylül 2015 - Çarşamba 10:17
 
ŞEKER ALIRKEN BUNLARA DİKKAT
ŞEKER ALIRKEN BUNLARA DİKKAT
Gündem Haberi
ŞEKER ALIRKEN BUNLARA DİKKAT

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, Kurban Bayramı'nda etle birlikte yoğun olarak tüketilecek şekerde en az renkli olanın, çikolatada ise bitter veya sütlü olanın tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
SDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, bayramın vazgeçilmezlerinden olan bayram şekeri alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Üretimin çok arttığı bugünlerde denetimlerin yetersiz olabileceğine dikkat çeken Gültekin, "Bunlar Türk Gıda Kodeksi dikkate alınmadan üretilmiş olabilir. Hijyen kuralları gözardı edilmiş olabilir. Katkı maddeleri sağlığa zararlı olacak şekilde izin verilen kanuni sınırların üzerinde kullanılmış olabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı merdivenaltı ürünlere göre daha güvenilir olan kaliteli ürünleri seçmeye çalışın" dedi. 

RENKLİLERDEN UZAK DURUN
Renksiz şeker bulma şansının çok az olduğuna işaret eden Gültekin, "Alacağımız şeker, rengarenk olsun diye bir gayret içerisinde olmayın. Her renk ilave bir katkı maddesi demektir. Örneğin bademli şeker alacaksınız, fıstıklı gibi görünen yeşil renkli olan yerine beyaz olanı tercih edin. Dolgusuz sütlü şeker türleri (sorma şekerler) genelde daha az renklendirici içermektedir.

BİTTER VEYA SÜTLÜ ÇİKOLATAYI TERCİH EDİN
Çikolata alacaksanız bitter veya sütlü çikolata türlerini tercih edin. Renkli boya maddeleri kullanılmış olanları tercih etmeyin. Boya maddeleri ile muhtelif süslemeler yapılmaktadır. Çikolata rengi bitter ise koyu kahverengi, sütlü ise açık kahverengidir.Bir de beyaz çikolata vardır. Bu üç rengin karışımı şeklinde olanlarda bir sorun yoktur" bilgisini verdi

KOKOLİN YERİNE ÇİKOLATA
Kokolinin gerçek çikolata olmadığına işaret eden Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, "Kokolin, çikolata görünümünde kakaolu şekerlemedir. Gerçek çikolata kakao yağından yapılırken, kokolin margarin veya hayvansal yağlarla kakao tozunun karıştırılmasıyla üretilmektedir. Ambalajının üzerinde kokolin veya kakao kaplı çikolata yazan ürünler gerçek çikolata değildir. Bu yüzden de ucuzdurlar" dedi.

LOKUM ALIRKEN DE RENKSİZLERİ TERCİH EDİN
Lokumların taze olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Gültekin, "Şekerlemelerde olduğu gibi renkli olmayanları tercih edin. Ürün etiketlerini inceleyerek renklendirici kullanılmamış türlerini belirleyebilirsiniz. Örneğin meyve aromalı olmayan sade türlerde ve cennet lokumlarında gıda boyası kullanılmamaktadır. Fındık ve fıstığı bol olan türler daha çok tercih edilebilir" diye konuştu.

HELAL HASSASİYETİNİZ VARSA EMÜLGATÖRLERİ GÖZDEN GEÇİRİN
Emülgatörlerin yani yağ ve su bazlı maddelerin homojen bir şekilde karışmasını sağlayan katkı maddelerinin bir kısmının hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan elde edilebildiğini ileten Gültekin,"Ürün etiketinde bitkisel olduğu belirtilmemiş veya helal olduğu belgelenmemişse (helal sertifikası yoksa) monogliserit veya digliserit gibi emülgatörlerin hayvansal olma ihtimali vardır.Hayvansal kaynaklı olanların da hangi tür hayvandan geldiği belli olmadığı için bu katkı maddelerinde helallik sorunu olabilir. Çikolatanın içinde dolgu varsa likör kullanılmış olabilir. Bu yüzden etiket bilgileri dikkatli incelenmelidir. Üreticiden henüz paketlenmeden alınıyorsa likör kullanılıp kullanılmadığı sorulmalıdır. Yumuşak şekerlemelerin çoğunluğunda sığır jelatini kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan jelatinin ise bir kısmı yurt dışından gelmektedir. Aldığınız ürünün helal sertifikası yoksa üründe kullanılan jelatinin helal kaynaklardan geldiği net olarak bilinemez. Sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeniz dileklerimizle." 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: ŞEKER, ALIRKEN, BUNLARA, DİKKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı