Haber Detayı
24 Ekim 2018 - Çarşamba 13:29
 
SAĞLIKTA DAHA HIZLI MÜDAHALE: MOTOSİKLETLİ 112 EKİPLERİ
Sağlık Bakanlığının bu yıl içerisinde uygulamaya başlattığı motosikletli 112 ekipleri sağlık durumu kritik vatandaşlara (acil vakalara) daha hızlı hizmet verilmesini sağlıyor.
Sağlık Haberi
SAĞLIKTA DAHA HIZLI MÜDAHALE: MOTOSİKLETLİ 112 EKİPLERİ

Motosikletli 112 servisi (112 Motorize Ambulans Ekipleri) Batı Akdeniz Bölgesinde de hizmet vermeye başladı. Antalya’da çoğu acil vakalara daha hızlı süre3de yetişebilen motosikletli ekipler, hastaya veya yaralıya daha kısa sürede müdahalede bulunuyor.  Antalya’da motosikletli 112 timleri aynı emniyet güçleri gibi araç trafiğinde daha hızlı hareket edebiliyor.

Motosikletli timlerde: acil hekimi ve sağlık personeli, acil tıbbi müdahaleyle ilgili canlandırma çantası, oksijen tüpü, defibrilatör ve travma ekipmanları, sesli ve ışıklı ikaz cihazları bulunuyor.  

Yoğun trafikte bile araçlar arasından hızlı hareket eden ekipler, cankurtaranların giremediği yol ve alanlarda hastaya kolaylıkla ulaşılabiliyor.

GÖKYÜZÜNE DRONE, TRAFİĞE MOTORİZE AMBULANS

Bu yıl içerisinde yaygınlaşan bir diğer hizmet de drone kullanarak araç trafiğini tehlikeye düşürenlerin havadan tespit edilmesi oldu. Türkiye’nin güney sınırında teröristlerin tespiti ve etkisiz hale getirilmesi gibi amaçlarda kullanılan insansız hava aracı (İHA) örneğinde olduğu gibi Batı Akdeniz Bölgesinde de havada devriye atan drone araçları herhangi bir trafik kazasının olduğu koordinatları 112 İstasyonlarına bildirip, motosikletli timlerinde kazaya müdahalesiyle hem zaman hem de emek tasarrufu olacak.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: SAĞLIKTA, DAHA, HIZLI, MÜDAHALE:, MOTOSİKLETLİ, 112, EKİPLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı