Haber Detayı
23 Ağustos 2016 - Salı 14:44
 
REKTÖR KORKMAZ’DAN “STRATEJİK” TOPLANTI
MAKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ADEM KORKMAZ STRATEJİK VİZYON BELGESİ; ÜNİVERSİTENİN MİSYON, VİZYON VE REVİZYON KONULARINDA TOPLANTI DÜZENLEDİ.
Gündem Haberi
REKTÖR KORKMAZ’DAN “STRATEJİK” TOPLANTI

Yardımcıları, danışmanları ve genel sekreter ile  birlikte basın mensuplarıyla yaptığı istişare toplantısında kısa ve orta vadeli planlarının projeksiyonunu da sunan Rektör Korkmaz, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Toplantıda Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ömer Tekşen, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp de yer aldı. 

Yaptığı toplantıda “Yıllara Göre Öğrenci Sayısı ve Hedefi”, “Akademik Gelişim Hedefleri”, “Stratejik Temalar”, “MAKÜ’nün Tanımlanması”, “Vizyon”, “MAKÜ Stratejik Vizyon Belgesi 2017- 2021”, Kent Merkezi ve İlçelerdeki Öğrenci Sayısı Hedefi”, “Önlisans, Lisans ve Lisansüstü Öğrenci Dağılımı”, “2016- 2017 Yerleşme Oranı”, “Öğrencilerin Nüfusa Kayıtlı Olduğu İllere Göre ilk 10 İl Dağılımı”, “Yerel ve Bölgesel Kalkınmaya Destek Hedefleri”, “Bilinirlik ve Marka Değerini Artırma Hedefleri”, “Uygulamalı Eğitim ve Girişimciliği Geliştirme Hedefleri” konularında paragraflar halinde açıklama yapan Rektör Korkmaz, MAKÜ’ye dair eleştirileri de yanıtladı. Korkmaz, 2016 Eylül’de 27.500 öğrenci sayısına ulaşacaklarını ve 2019’da 43.000, 2023 yılında da 60.000 öğrenci hedeflediklerini, vizyonlarında ürettiği bilgi, gerçekleştirdiği proje ve yetiştirdiği araştırmacı/ girişimci insan kaynağı ile yerel kalkınmaya odaklanmış, bölge ve ülkesinin gelişimine ışık tutan ve katkı sağlayan bir üniversite olmak bulunduğunu belirtti. Korkmaz yaptığı projeksiyon gösteriminde ilçelerdeki öğrenci rakamlarına ve bunun dışında Önlisans, Lisans ve Lisansüstü öğrenci dağılımlarına da değindi. Korkmaz, yaptığı sunumun ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

MAKÜ’DE 2 FETÖ ÜYESİ KAYIPLARA KARIŞTI

15 Temmuz darbe sürecinin ülkeye etkilerinden de söz eden Rektör Prof. Dr. Korkmaz, bunun üniversiteler ve MAKÜ’yle olan ilgisini, üniversite olarak “hainlerin” temizlik çalışmalarını anlattı; “temizlik” çalışmasında 2 personelin kaçak olduğunu belirtti. FETÖ/PDY Operasyonlarının MAKÜ’deki çalışma sistemini de izah eden Korkmaz, bunun için üniversitede bir “komisyon” oluşturduklarını, üniversite kadrosunun birden fazla bilgisayarla denetlendiğini, bu kapsamda aldıkları ücret, dernek üyeliklerine ve gerekiyorsa özel haberleşme ağlarına bakıldığını, sonuçta bilgileri bir araya getirip, kanaat oluşur ise gereğini yaptıklarını vurguladı. MAKÜ’de bu “temizlik” çalışmaları yaparken işin vicdani yönünü göz önünde bulundurmayıp adalet çizgisinde hareket ettiklerini söyleyerek, art niyetli kişilerin sevmedikleri kişileri FETÖ diye ihbar ettiklerine dikkat ettiklerini kaydetti. Bugün itibarıyla 35 personelin ilişiğinin kesildiğini, bunlardan 18’inin tutuklu, 2 tanesinin gözaltında, 12 tanesinin adli kontrol altında olduğunu ve 2 personelinde kaçak olduğunu aktardı.

ÖNLİSANSLARA DÜZENLEME YAPILIYOR

Son yıllarda ülke genelinde olduğu gibi Burdur’daki MYO’ların bazı bölümlerinin cazibesini yitirdiğini ve öğrencilerin bu cazibesini yitiren bölümleri tercih etmediklerini dile getiren Rektör Korkmaz, alternatif bölüm açma çalışmaları yaptıklarını, sektör ve işgücü piyasasıyla ilintili programlar açabileceklerini ifade etti.

MEZUN ÖĞRENCİLERİN KOSGEB KURSLARINA KATILMALARINA GEREK YOK

MAKÜ’den mezun olan öğrencilerin girişimcilik sertifikası aldığını, bunun için ekstra KOSGEB’e giderek kurs almalarına gerek kalmaksızın destelerde yararlandıklarını kaydeden Korkmaz, üniversite olarak belli başlı yaşadıkları sorunların ulaşım, taşıma olduğunu, üniversite olarak her ne kadar istemeseler de 2 otobüslerinin mevcut olduğunu, buna 2 otobüs daha satın alıp 4 otobüsle 25 Kuruş’tan öğrenci taşıyabileceklerini belirtti.

BURDURLU YATIRIMCILARA DAVET

Konuşmasının son bölümlerinde ilin yatırıcılarına da davetiye çıkan Rektör Korkmaz, yatırımcıların 2023 vizyonuna göre hareket  etmeleri gerektiğini, bu doğrultuda da şehre ev apart tarzının dışında yapılacak yurtla barınma sorunlarının komple biteceğini ve 1500 kişilik yurt yapımı, hizmete açılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.  Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel de Rektör Korkmaz'a toplantı için teşekkür etti. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: REKTÖR, KORKMAZ’DAN, “STRATEJİK”, TOPLANTI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
REKTÖR KORKMAZ’DAN “STRATEJİK” TOPLANTI
Yorumlar
Haber Yazılımı