Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 13:50
 
RAMAZAN ZAMMI YOK
Antalya Halinde Ramazan zammı yok
Ekonomi Haberi
RAMAZAN ZAMMI YOK

Antalya Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Akbulut, halde Ramazan ayında fiyatların yükselmeyeceğini belirterek, arz talep dengesi ve ürünlerin artması nedeniyle fiyatların daha da düşeceğini söyledi.

Türkiye'nin örtü altı sebze üretim üssü Antalya'da havaların ısınması ve tuta zararlısı nedeniyle domates üreticileri büyük zorluk yaşıyor. İç piyasanın çekmediği fazla domatesler hal içinde kamyonetlerde alıcılarını bekliyor. Yaklaşan Ramazan ayı ile bazı hallerde sebze ve meyve fiyatlarına zam yapılmayacağı yönündeki söylemlere, Antalya Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Akbulut açıklık getirdi. Akbulut, halde fiyatların maliyetin altında seyrettiğinden yakınarak, üreticilerin kar etmediğini kaydetti.

Rusya’ya ihracatın çok geç açıldığını ifade eden Akbulut, "Rusya kendi ürünlerini çıkardı. Bu saatten sonra ihracat olmaz. Önünüzdeki sezona faydası olabilir. İhracat önemli ama bizim başka sorunlarımız var. Tuta zararlısı ile mücadele edemiyoruz. Şu an üreticinin yüzü gülmüyor" diye konuştu.

"Fiyatı düşürüyoruz"

Bazı hallerin Ramazan ayında sebze meyve fiyatlarında zam yapılmayacağı yönündeki söylemleri de değerlendiren Kazım Akbulut, "Bu tarım sektörü özelikle sebze ve meyve asla kimsenin tekelinde değildir. Bugün, 'Ben domatesi 3 TL yapacağım, 50 kuruşa düşüreceğim' böyle bir şey olmaz. Bu durum arz talep meselesidir. Üretim azsa, hava şartları değişkenlik gösterir ve talep farklıysa fiyatlar otomatik olarak ayarlar. Ramazan ayında insanlar oruç tutacağı için satışların daha maliyetin altında olacağını düşünüyorum. Kesinlikle bir fiyat yükselme beklentisi yok. Olmayacağını tahmin ediyorum. İnşallah rayında gider. Fiyatlar düşer ama yükselmez. Ramazan ayı halde fiyatları etkilemez. Çünkü havalar gün geçtikçe ısınıyor, üretim fazlalaşacak" ifadelerini kullandı.

 

"Fiyat yükselmez"

Gaziler Mahallesi'nde 12 dönümlük alanda domates üretimi yapan Ziraat Mühendisi Özlem Kırcan, düşük seyreden fiyatlardan memnun olmadıklarını söyledi.

İhracat bile olsa fiyatlarda yükselme öngörmediğini dile getiren Kırcan, "Ramazan ayında fiyatlar çok etkilenmez. İhracat ve iç piyasa bir arada olursa fiyatlar yükselir. İç piyasadaki taleple fiyatlar yükselmez"     diye konuştu.

 

"Ramazan’da fiyat daha da düşer"

Aksu’da 4 dönüm serada kokteyl domates üretimi yaptığını dile getiren Osman Uluçay, "Bugünlerde domatesi yetiştirmekten ziyade satması daha zor. Bu sene havanın sıcak gitmesi bizi etkiledi. Satışlar düşük. Birçok kişi televizyona çıkıyor, 'yandık, bittik biz, domates yiyemedik, üzüm alamadık ki karpuz yiyemedik' diyor. Domatesi tuta zararlısından bir alamadık ki. Ramazan ayı geliyor diye fiyatlarda yükselme yok. Daha da düşecek. Vatandaş biraz da yemeden kısacak. Fiyatlarda düşme var yükselme yok. Ramazan ayını alet edip, kimse alamadık, yiyemedik demesin" dedi.

Uluçay, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kokteyl domatesin fiyatının 6 TL olduğunu hatırlatarak, bu yıl ise 60 kuruş ile 1 TL arasında satabildiklerini belirtti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Kezban Çevik
Etiketler: RAMAZAN, ZAMMI, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı