Haber Detayı
21 Aralık 2015 - Pazartesi 16:10
 
PİCASSO SERGİSİ'NE ZİYARETÇİ AKINI
PİCASSO SERGİSİ'NE ZİYARETÇİ AKINI
Sanat Haberi
PİCASSO SERGİSİ'NE ZİYARETÇİ AKINI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Çetin, 3 ay önce ziyarete açılan 'Picasso: Kadın ve Boğa-Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler' sergisini 8 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Çetin, 28 Şubat tarihine kadar 20 bin ziyaretçi beklediklerini kaydetti. 
ATSO'nun, kurduğu Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı çatısı altında hayata geçirdiği Antalya Kültür Sanat (AKS), 54 yapıttan oluşan zengin bir Picasso sergisine ev sahipliği yapıyor. Picasso'nun 1929 ve 1964 yılları arasındaki gravür ve seramik çalışmalarından oluşan 'Picasso: Kadın ve Boğa -Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler' sergisi 17 Eylül'de kapılarını ziyaretçilere açtı.
ATSO Başkanı Davut Çetin, AKS'nin teknik ve uluslararası sergilerin gelebileceği bir yapı olduğunu belirterek, özel güvenlik ve gazlı yangın söndürme ile ısıtma soğutma özelliklerinin olduğunu kaydetti.
16 Eylül'de açılışın yapıldığını aktaran Başkan Çetin, tur operatörlerinin programına giremedikleri halde 2.5 ay içinde 8 bin 500 ziyaretçi ağırladıklarını söyledi.


3 kat sergi alanının iki katında Picasso'nun 'Kadın ve Boğa - Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler' sergisin yer aldığını ifade eden Başkan Çetin, "54 eser var. 3 seramik 51 adet Picasso'nun eserlerini sergiliyoruz. 28 Şubat'a kadar açık kalacak. Bir katta da fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in, 'Işık ve Tarih' konulu fotoğraf sergisi var. Bu sergiden sonra 16 Nisan 2016'da Andy Warhol sergisi 3 katta açılacak" dedi.
Picasso'nun 11'li boğa serisinin Türkiye'ye ilk defa geldiğinin altını çizen Başkan Çetin, "Dünyada bu seriden 4 tam kalmıştır. Türkiye'de ilk kez AKS'de sergileniyor. 28 Şubat'a kadar açık kalacak sergimizi iyi ziyaretçi aldık. Bu süreye kadar 20 bin kişiyi bulacağız. 14 yaşa kadar çocuklar ve öğrenciler ücretsiz. Öğretmenler, öğretim üyeleri, 65 yaş üstü yüzde 50 indirimli geziyor. Engellilerimizden ücret alınmıyor" diye konuştu.
Başkan Çetin, AKS'de eğitim çalışmaları kapsamında Picasso atölyeleri ve ATSO'nun akademinin eğitimlerinin yapıldığını kaydetti.
Sergiyi gezen emekli öğretmen Nihal Özden, Picasso gibi bir değeri tüm çocukların tanıması gerektiğini vurgulayarak, "Bizlerden öte çocuklarımız önemli. Onlar resim, müzikle büyümeliler. Bu değerleri öğrencilerin hepsinin görebilmesi için çalışma yapılmalıdır. Ayağımıza kadar gelen bu değerli sergiyi görmemek büyük kayıptır" dedi.
Picasso'nun Kadın ve Boğa - Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler sergisi, 28 Şubat 2016'ya kadar Antalya Kültür Sanat'ın 3. ve 4. katında görülebilecek. AKS, Salı'dan Pazar'a her gün 10:00 ile 18:00 saatleri arasında Perşembeleri ise saat 20:00'ye dek açık olacak.
Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in Işık ve Tarih konulu fotoğrafları da Picasso'nun eserleriyle aynı anda sergilenecek. Sergide Ara Güler'in imzasını taşıyan 40'a yakın fotoğraf yer alırken, Antalya Kaleiçi ve sahil şeridinin yanı sıra şehrin yakın çevresinden, Kaş, Patara, Xanthos, Myra, Pınara, Side ve Perge'den görüntüler yer alıyor.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: PİCASSO, SERGİSİ'NE, ZİYARETÇİ, AKINI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
PİCASSO SERGİSİ'NE ZİYARETÇİ AKINI
Yorumlar
Haber Yazılımı