Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 08:52
 
PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFA YAPILAN DESTEĞİ RAKAMLAR İLE AÇIKLADILAR
Pandemi döneminde esnafa yapılan ekonomik destekleri rakamlar ile açıkladılar.
Siyaset Haberi
PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFA YAPILAN DESTEĞİ RAKAMLAR İLE AÇIKLADILAR

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur pandemi süresince hem de iktidarları döneminde esnaflara yönelik yapılan destekleri ve yapılan çalışmaları rakamları ile açıkladılar.

 

Pandemi süresince Ak Parti Hükümeti olarak art arda açıklanan destek paketler ile hem esnafın hem de vatandaşın yanında olduklarını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “İstikrarın ve büyümenin devamı için; İstikrar Kalkanı Paketi, Esnaf Destek Paketi, İş'e Devam Desteği, Kısa Çalışma Ödeneği ve Temel İhtiyaç Desteği gibi alınan önlemlerle Ak Parti Hükümeti esnafının ve vatandaşının hep yanında olmuştur” dediler. 

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur önlem paketlerinin yanında farklı sektörde bir dizi önlemlerin de hayata geçtiğini ifade ederek, birçok sektöre vergi öteleme imkânı, taksit, faiz ve anapara ödemelerinin ötelenmesi, Kredi Yapılandırması, firmalara üç aylık personel gideri kadar limit tanınması, esnaf ve sanatkâr kredileri borçlarının ertelenmesi ve KDV indirimlerinin bunlardan bazıları olduğunu söyledi. 

 

Ticari desteklemeler ile ilgili de verileri paylaşarak bugüne kadar Ak Parti Hükümetinin esnafa yönelik kredilendirme çalışmalarını özetle anlatan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “2002 yılında kredili esnaf sayısı 64.000 ve kredi tutarı 153 Milyon TL iken, bugün kredili esnaf sayısı 1.200.000‘e, kredi bakiyesi 67 MİLYAR TL’ye ulaşmış durumdadır. 2019 yılının tamamında 264.000 esnafa 25,3 Milyar TL kredi kullandırılmış iken, 2020 yılında daha 9 aylık süre dolmadan yaklaşık 920.000 esnaf ve sanatkâr kredi imkanından yararlanmış olup, bu yıl kullandırılan kredi tutarı 35,5 MİLYAR TL’yi

 

Aşmış durumdadır. Yine, 2002 yılından bugüne kredi kullandırım gelişimine baktığımızda, yaklaşık 18 yıllık dönemde toplam 3 Milyonu aşkın esnaf ve sanatkara yaklaşık 155 MİLYAR TL kredi kullandırıldığını görmekteyiz. Halkbank aracılığı ile kullandırılan Esnaf kredilerinde 2019 yılında 32 büyüme gerçekleşmiştir. 2020 yılında bugüne kadar gerçekleşen büyüme 63’tür. 2020 yılı mart ayı sonu itibarı ile uygulanmaya alınmış olan Esnaf Destek Paketi kapsamında yaklaşık 750.000 esnaf ve sanatkara 18,5 Milyar TL nakit kredi kullandırılmıştır. Toplam 1.001 ESKKK bulunmakta olup, bunların 919’unun kefaleti kabul edilebilir durumdadır. 82 adet Red durumda ESKKK bulunmaktadır.

Halkbank tarafından ESKKK kefaleti ile kullandırılan kredilerde bugün itibarıyla Bankanın kanuni takip alacağı sıfıra yakındır. 06.01.2020 tarihi itibarıyla kredi faiz oranları değişmiş olup, tüm vadeler için yıllık 9 olarak uygulanmaya başlanmıştır.

 Hazine desteği 50 olup esnafın ödediği yıllık faiz oranı 4,5’tir. İşletme kredilerinde azami vade 5 yıl, Taşıt Edindirme kredilerinde azami vade 7 yıl ve İşyeri Edindirme kredilerinde ise 10 yıl olarak uygulanmaktadır. Bunların yanında, Kendi işyerini kuracak usta girişimcilere, genç girişimcilere ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi kullanma imkânı da sunulmaktadır.” şeklinde açıklamada bulundular. 

 

“HER ŞARTTA ESNAFIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ” 

Her zaman esnafın yanında olduklarını ve onlara destek olmaya devam edeceklerini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur’umuzda bizler her zaman esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın yanındayız. Kendi Partilerini doğru dürüst dahi yönetemeyenler Esnaf’ın sıkıntılarından istifade etme yolunu siyaset olarak benimsemiş görünüyorlar. Esnaf CHP’nin sıraladıkları maddeleri CHP’nin yapamayacağını adları gibi bilmektedirler. Esnafımız daha fazla imkân ve destekleri AK PARTİ Hükümetinin yapacağına inanmakta ve güvenmektedirler. 

Burdur'umuzda pandemi döneminde işlerinin bozulabileceği nedeniyle mevcut çalışan işçilerini kaybetmemek için, İşten çıkarılmaması şartıyla ve İŞKUR’a başvurması halinde, çalıştıramayacağı veya kısmen çalıştıracağı işçilerine Kısa Çalışma Ödeneği ödenmiştir.  Bu sayede işsizliğin artmasının da önüne geçilmiştir. Bu dönemde ilimizde 988 işyerimiz Kısa Çalışma ödeneği için başvurmuş, 4000 civarında çalışanına 7 aya varan Kısa Çalışma Ödeneği ödemesi yapılmıştır. Ayrıca Burdur genelinde Halk Bankası aracılığı ile pandemi sürecinde yaklaşık 125 Milyon TL kredi kullanımı gerçekleştirilmiştir. Esnafımızla omuz omuza beraber yürümeye devam edilecektir.” dediler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PANDEMİ, DÖNEMİNDE, ESNAFA, YAPILAN, DESTEĞİ, RAKAMLAR, İLE, AÇIKLADILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı