Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 09:55
 
ÖZCAN: AK SÜTÜMÜZÜ KARALAMAYIN
Son günlerde sütün kanser yaptığıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Başkanı Kamil Özcan, haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
- Haberi
ÖZCAN: AK SÜTÜMÜZÜ KARALAMAYIN

Son günlerde sütün kanser yaptığıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Başkanı Kamil Özcan, haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.   
Vatandaşların bu tür haberlere itibar etmemesi gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Kamil Özcan, “Basın yayın organlarında süt ile ilgili maksatlı haberler yapılmış olmakla birlikte mesnetsiz ve gerçek dışı bilgiler biz yetiştiricileri son derece üzmüştür. Sütün kanser yaptığını iddia etmek dünyanın dört köşeli olduğunu iddia etmek kadar mantığa ve bilime aykırıdır. Süt insanlığa doğumundan ölümüne karşılıksız sağlık vaat eden, canlının hayatını devam ettirebilmesi, gelişebilmesi ve başarılı olabilmesi için gerekli besin maddelerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran kusursuz, mucizevî bir gıdadır. Süt, ambalajında, sağlıklı koşullarda tüketime her an hazır haliyle günün her saati içilmeyi hak eden bir gıdadır. Sadece gelişme evrelerinde değil, Süt bebeklikten yaşlılığa vücudun gelişmesi ve sağlığının korunması için gerekli olan enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içeren tüketilmesi son derece önem arz eden temel gıda maddesidir.

Süt büyüme, gelişme ve dokuların yenilenmesi için gerekli olan tüm amino asitleri içerir ve günde bir bardak süt içen bir çocuk, protein ihtiyacının yüzde 35`ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52`sini, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 98`sini karşılayabilir” dedi.

Ülkemizde süt tüketiminin Avrupa’ya göre oldukça düşük olduğuna dikkat çeken Başkan Kamil Özcan, “Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yıllık süt tüketimi ülkemize göre oranla yüksek miktarlardadır. Genellikle ülkelerin gelişmişliği ve hayat standardının belirlenmesinde kişi başına düşen hayvansal protein tüketimi önemli bir ölçüt olduğu bilinmektedir. Ülkemizde süt tüketiminin düşük olduğu fakat sütten elde edilen ürünlerin yoğurt, ayran, peynir, tereyağı şeklinde tüketimin oldukça fazla olduğunu da özellikle belirtmek isteriz. Sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi açısından süt tüketiminin ülkemizde arttırılması stratejik bir konudur. Ülkemizin gelişmesi ve her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için sütçülüğe gereken önemin verilmesi zorunlu ve milli bir görevdir” şeklinde konuştu.

Halka sütün öneminin anlatılması gerektiğini söyleyen Özcan, Sütün sağlığa uygun olmadığına yönelik art niyetli ve ticari kaygılar taşıyan kişilerin yanıltıcı açıklamalarına vatandaşların itibar etmemesi gerektiğini bildirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZCAN:, AK, SÜTÜMÜZÜ, KARALAMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı