Haber Detayı
15 Mart 2017 - Çarşamba 10:00
 
Orman Bakanlığından Isparta Ve Burdur’a Trüf Müjdesi
Orman Bakanlığından Isparta Ve Burdur’a Trüf Müjdesi
Gündem Haberi
Orman Bakanlığından Isparta Ve Burdur’a Trüf Müjdesi

Ekonomik Değeri Yüksek Trüf Mantarı İçin Isparta’da Çalışmalar Tamamlandı.

Trüf Ormanı Kurulması İçin Burdur’da İse Çalışmalar Sürüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü  (OGM) dünya gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce avroya kadar alıcı  bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması için 2014 yılında uygulamaya koyduğu “Trüf Ormanı Eylem Planı” çerçevesinde yurt genelinde trüf ormanları kurmaya devam ediyor.

EĞİRDİR’DE 10 DEKARLIK TRÜF ORMANI HAZIR

2017’de Isparta Eğirdir’de kurulması planlanan 10 dekarlık sahada çalışmalar tamamlandı. Trüf ormanı kurma çalışmasında; saplı, mazı ve palamut meşesinden oluşan türlerde 400 adet aşılı meşe fidanının dikimi gerçekleşti.

BURDUR’DA 20 DEKARDA TRÜF ORMANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Burdur’da da 20 dekarlık alanda trüf ormanı kurma çalışmaları başlatıldı. Böylece iki ilde 2017 içerisinde toplam 30 dekarlık sahada trüf ormanı tesis edilmesi hedefleniyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yüksek ekonomik değere sahip trüf mantarının yapılacak yeni çalışmalarla bu iki ilde yayılış alanlarının artırılmasını hedefliyor.

 “BİNLERCE DOLARA ALICI BULUYOR”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, trüfün ekonomik değerine dikkat çekerek “Trüf mantarı Isparta-Burdur Yöresinde tabii olarak yetişen, ağaçların kökleri ile ortaklık oluşturarak gelişen bir mantar türü. Bu mantarın kilosu piyasada binlerce dolara alıcı buluyor. Bakanlık olarak yöre insanına bu alanda eğitim ve imkân vererek trüf üretiminde Dünya Piyasası’na hâkim olmak istiyoruz” dedi

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Orman, Bakanlığından, Isparta, Ve, Burdur’a, Trüf, Müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı