Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 15:35
 
Organ nakillerinin 5/1'i Antalya'da yapılıyor
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ülkedeki organ nakillerinin beşte birinin Antalya'da yapıldığını bildirdi.
Sağlık Haberi
Organ nakillerinin 5/1'i Antalya'da yapılıyor

 

Antalya'da Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Derneği üyeleri Valilik makamında kabul edildi.

 

Ziyarette derneğin başkanı Mehmet Şahan, protokol müdürü Mustafa Korkmaz, Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, ilk kez kalp ve böbrek naklinin aynı anda yapıldığı Mehmet Ali Gürler, Birsen Çolak, Turan Çolak, Mehmet Akın, Deniz Kaşıkçı ve Berk Baş da katıldı.

 

Karaloğlu, ziyarette, Türkiye'nin en önemli organ nakli merkezlerinden birinin Antalya olduğunu belirtti. 

 

Antalya'da 3 bin 399 hastanın organ nakli beklediğini, bu sayının azımsanamayacağını vurgulayan Karaloğlu, şunları kaydetti:

 

"Türkiye'deki organ nakillerinin beşte biri Antalya'da yapılıyor. Tabi organ naklinin en büyük sorunu bağışçı bulmak, bağışçı sayısını artırmak. İnsanımızı özellikle beyin ölümü gerçekleştikten sonra kadavradan bağış noktasında biraz daha duyarlı hale getirmek lazım. İnsanların sağlıklarına kavuşmaları için tüm insanların organlarını bağışlaması çağrısında bulunuyoruz."  

 

Ziyarette yer alan hastalar ise organ naklinden sonra hayatlarının değiştiğini, organ bağışçılarının aileleriyle bir araya geldiklerini belirterek herkesi bağışa destek vermeye çağrısında bulundu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Organ, nakillerinin, 5/1'i, Antalya'da, yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı