Haber Detayı
20 Mart 2014 - Perşembe 17:22
 
ÖĞRETMENEVLERİ NİÇİN GEREKLİ?
ÖĞRETMENEVLERİ NİÇİN GEREKLİ?
Ekonomi Haberi
ÖĞRETMENEVLERİ NİÇİN GEREKLİ?

 

Öğretmenevleri; memur kesimin sosyal, kültürel ve resmi hayatlarına ev sahipliği yapan ferah mekânlardır. Önceleri Milli Eğitim camiasının Üye Kartı ile giriş zorunluluğu olduğu, son yıllarda ise kapıları herkese açılan öğretmenevleri toplumun temel ihtiyaçlarının giderilmesinde önemli bir yere sahip. Bu ferah mekânlarda; resmi toplantılar, kokteyller, düğün ve nişanlar, seminer ve konferanslar, kermes ve sosyal aktiviteler yapılıyor. Öğretmenevlerinde spor salonları, otelleri aratmayan konforlu odalar, çocuk ve yetişkin oyun parkları, maç yayınları, bol oksijenli, havuzlu temiz ortamlar, lokantalar, internet bağlantıları, akşam sanat okulları ile otellere rakip olan yenilikler temin ediliyor.

Ülke genelinde 300 dolayında bulunan öğretmenevleri, otel olmayan ilçelerde öğretmen ve memur kesimin tek kalabileceği bir mekân olarak algılanıyor. Öğretmenevleri yediden yetmişe her yaş grubuna hizmet verebilecek donanımlara sahip. Başta maddi sıkıntı çeken kişiler olmak üzere, emekli öğretmenler, gençler, öğrenciler için kaliteli bir mekân sunan öğretmenevlerinde,  Öğretmenevi ve akşam sanat okullarında; sosyal faaliyetler, kültürel etkinlikler, okulların yılsonu geceleri, öğrenciler arasında bilgi ve yetenek yarışmaları, resmi ve yarı resmi toplantılar yapılabiliyor.  Öğretmenevleri aynı zamanda ailelere, sporcu gruplarına, yurt dışından gelen topluluklara, öğrenci değişiminden gelen üniversitelilere, akademisyenlere, öğretmenlere, öğrencilere, öğrenci velilerine ve her vatandaşa gerekli konfor ve imkânı sağlayabilecek özellikleriyle de biliniyor. 

Öğretmenlere Anadolu’nun her köşesinde konaklama ihtiyaçlarının karşılanmasında, misafir olan Milli Eğitim Müdürlüğü mensuplarına verdikleri hizmet kalitesinin üst seviyede bulunmasında ve camiaya yakışır bir ev sahipliği yapmanın sorumluluğu ve hassasiyetinde öğretmenevleri her ilde bir yıldız gibi parlıyor.

Otellerde bulunan donanım ve ekipmanların tamamına sahip olan öğretmenevleri otellere alternatif olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Yıldızlı otellerdeki konforun da sağlandığı öğretmenevleri kâr amacı gütmeyerek, kendi imkânlarıyla ayakta kalma savaşı veriyor.

Burdur’daki Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Mehmet Akif adıyla taçlandırıldı. Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda (ASO) ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin yılsonu geceleri- programları düzenleniyor. Sömestri tatili ve yaz tatili öncesinde Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO öğrencilere ve öğrenci velilerine ev sahipliği yapıyor. Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO’nun aynı zamanda yemyeşil ortamı ve yazlık bahçesi de mevcut. Bu bahçe içerisinde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği servisi, çay ve soğuk meşrubatlar, televizyon yayını vatandaşların hizmetine sunulmuş durumda. Bahçe içerisine konulan kapalı mekânlar da özellikle emeklilerin çeşitli kıraathane oyunlarını oynayabildiği, sohbet edebildiği ve çeşitli toplantılar yapabildiği ortamı sağlıyor. Hava şartlarının elverişli olduğu günlerde yine bu bahçe içerisinde bulunan çocuk oyun parkında çocukların saatlerce oyun oynayabileceği ve eğlenebileceği oyun grupları da mevcut. Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO’nun bu bahçesi, çeşitli sergilere, kermeslere ve kır düğünlerine de imkan sağlıyor.

Öğretmenevinde herkese açık olan spor salonu da bulunuyor. Çeşitli spor aletlerinin yer aldığı bu spor salonunda, spor yapmak isteyen öğretmenler, öğrenciler ve her vatandaş sporla dolu saatler yaşıyor. Öğretmenevi zemin katında bulunan salonda öğle yemeği servisi de yapılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin indirimli olarak öğle yemeği yiyebildiği, diğer herkesin de belirli fiyatlarla karnını doyurabildiği bu salon Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO’nun Burdur’a sunduğu bir başka hizmet.  Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Adliye, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, gibi resmi kurumlarla anlaşma yapan Burdur Öğretmenevi bu kurum çalışanlarına da yemek hizmeti sunuyor.

Burdur Öğretmenevinde vatandaşın takdirini toplayan bir başka hizmet de bale salonu. Çocuklarına bale eğitimi vermek isteyen anne ve babaların beğenisini alan bu salonda, bale yapmak isteyen çocuklara uygulamalı olarak eğitimler veriliyor. Eğitimler uzman kişilerce sağlanıyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO’da otopark sorunu da bulunmuyor. Özellikle il dışından hususi araçlarıyla gelen ve burada konaklayan kişi ve aileler için bodrum katta bulunan otopark, araçların park sorununu ortadan kaldırıyor.

Bayan kuaför ve erkek kuaför de öğretmenevinin ikinci katında yer alıyor ve tüm halka açık bir şekilde hizmet veriyor. 

Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nu ziyaret ettiğimizde gözümüze çarpan diğer olanaklar da Okuma salonları, VİP salonları, Toplantı salonu, Kültür merkezi, otel odaları, resepsiyon ve lobi. Öğretmenevi Müdürü Halit Aksel’i makamında ziyaret edip, öğretmenevi hakkında söyleşi yapıyoruz.

AYRINTI: Sayın Aksel, biliyoruz ki burası herkese açık ve çeşitli alternatifleri olan bir yer. Bunları gözden geçirdiğimizde öğretmenevinin otellere rakip olduğunu söyleyebilir miyiz?

HALİT AKSEL:  Öncelikle hoş geldiniz demek istiyorum. Öğretmenevleri otellere rakip olacak mı konusu yerine öğretmenevleri niçin gereklidir bunu aktarmak isterim. Öğretmenevleri kuruluşundan bugüne sadece öğretmenlik mesleği mensuplarına hizmet vermekte değil, tüm vatandaşlara ve hatta yurt dışından gelenlere de hizmet veren bir işlevi yürütmüşler ve halen de bu işleve devam etmektedirler. Bu haliyle tüm yurtta önemli bir eksikliği gideren öğretmenevlerinin şu katkıları da göz ardı edilemez; Çevreye verdiğimiz hizmetle aynı zamanda sosyal bir sorumluluk taşımakta, bu açıdan önemli bir istihdam oluşturarak ülke ekonomimize de katkı sağlamaktayız.

Ülkemizin her köşesinde görev yapan öğretmenlerimiz için sıcak bir yuva olan öğretmenevleri; eğitim personelinin sosyal ve moral ihtiyaçlarının karşılanması, mesleki ve kültürel etkileşim ve dayanışmanın sağlanması amacıyla oluşturulan ve de özveriyle hizmet veren kurumlarımızdır.

AYRINTI: Efendim, Milli Eğitim Bakanlığınca sizin buraya atanmanız ne zaman oldu? Öğretmenevlerinin yöneticileri nasıl belirlenmektedir? Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aylık olarak mali destek alıyor musunuz?

AKSEL:  Burdur’da da olduğu gibi tüm Türkiye’de öğretmenevleri Milli Eğitim Bakanlığınca atanan idareciler eliyle işletilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan mali destek almıyoruz. Çünkü öğretmenevleri, kendi geliri olan ücreti alınarak hizmet veren kuruluşlar oldukları için kendi gelirleri ile yaşamlarını sürdürmektedirler.

 Ben 2010 yılı Şubat ayında Burdur Öğretmenevinde Müdür olarak görevime başladım. Bu göreve başlamadan önce, öğretmenevlerinin çalışma koşullarını, işleyişini ve zorluklarını tespit etmiş, bunları özümsemiş ve bunlardan sonra burayı tercih etmiştim. Benim için Sağlık Meslek Liselerinde görev yapan birisi olarak öğretmenevi farklı bir alan idi. Kısacası öğretmenevini tercih etmemdeki en önemli etken, yapılacak çalışmalarımızın dönütünü başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm misafirlerimizin yüzünde tebessüm, gözlerinde ışıltı ve de buradan ayrılırlarken bize içtenlikle teşekkür etmeleri oldu.  Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti.

Amacımız; öğretmenevlerini öğretmenlerimizin kendi evleri gibi çalıştıkları, okulun dışında öğretmenlerimiz için üçüncü adres haline getirmekti. Öğretmenlerimize, öğretmenevlerini kendi evlerinin sıcaklığında sunabilmekti ve bu da kurumumuzu ve de tüm çalışanlarını motive edecek bir duyduydu. Bu amacı gerçekleştirmemizin ve başarılı olabilmemizin yolu ise idare bütünlüğü sağlayıp, öğretmenevlerinin kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek üzere aynı amaca inanıp, kurumun idaresi ve kurum personeli olarak kenetlenmemizdi. Personelimize, yapmak istediklerimizi iyi anlatıp, uyum içinde takım çalışmasını esas alarak gayret ve özveriyle çalışmamız ve bunların sonucunda başarıya ulaşmamızda önemli bir etken olacaktı.

Bu belirlemiş olduğumuz vizyon doğrultusunda bir planlama yaptık ve çalışmalarımıza başladık. Vizyonumuz, kaliteli, yenilikçi ve kendini sürekli geliştiren hizmetlerimiz ile öğretmenevlerimizin örnek model aldığı öncü bir kurum haline gelebilmekti. Misyonumuzu ise tüm misafirlerimizin öğretmenevine güven duyduğu kuruma karşı önyargıların olmadığı, misafirlerin koşulsuz memnuniyetinin sağlandığı bir öğretmenevini oluşturarak başlattık.

AYRINTI: Peki bu süreçte kurum içi toplantılar veyahut fikir alışverişleri de gerçekleştirdiniz mi?

AKSEL: Evet. Bu düşüncelerimizden hareketle planlarımızı ve yol haritamızı düzenli olarak her hafta yaptığımız idari toplantılarla masaya yatırdık. Haftalık yapacağımız çalışmaları gözden geçirdik. Ulaşmak istediğimiz hedeflerimizi personelimizle paylaştık.  Bunları yaparken personelimizin eğitimine ve kurumumuz ile ilgili görüş ve değerlendirmelere de önem verdik. Personele yönelik iletişim teknikleri ve takım çalışması gibi konularda da eğitimlerimizi tamamladık. Bunun yanında personelimizin düzenli olarak sağlık kontrollerini de yaptırıyoruz. Ve gıda hijyeni konusunda bilgilendirme toplantıları da yaptık. Güler yüze dayalı, insan ilişkilerini ön planda tutan, empati odaklı hizmet anlayışını benimsettik. Kurum kültürünün oluşumuna katkı sunacak kurum personelinin uyumu ve koordinasyonuna olumlu etkileri olacak dayanışma kültürüne de önem verdik. Bunun için de kurumumuzun personeline yönelik dayanışma gecesi organizasyonu düzenleyerek, personelimizin motivasyonunu sağladık.

AYRINTI: Bu aşamada personelinizin dışında da görüş aldığınız kişiler oldu mu?

AKSEL: Elbette oldu. Mesela öğretmenlerimizden yapılacak çalışmalarla ilgili düşüncelerini de aldık. Ayrıca; öğretmenlerimizin, kurumumuzun halka açık olması sebebiyle birlikte hizmet alacağı diğer misafirleriyle daha rahat ve huzurlu bir ortam sağlama adına Valilik, Adliye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Müftülük ve diğer kamu kurumlarına yönelik tanıtıcı çalışmalar da yaptık. Ve sonuçta yapılan tüm çalışmalarla ilgili ve faaliyetlerimizi içeren her şeyi internet sitemize koyarak, öğretmenleri bilgilendirdik,

AYRINTI: Yani bu aşamalardan sonra misyon ve vizyonunuzu tamamladınız. Bundan sonrasında ne gibi yenilik ya da hizmetler sunmaya çalıştınız?

AKSEL: Sunduğumuz hizmetlerimizi; Bay- Bayan Kuaför, Bale Salonu, Çocuk Parkı, Gözleme Salonu, Kahvaltı Salonu, Kokteyl Salonu, Kültür Merkezi, Lobi, Mutfak, Okuma Salonu, Otel Odaları, Otopark, Restoran, VİP Salonu, Spor Salonu olarak sıralayabilirim.

AYRINTI: Efendim, bunlar için sizden ayrıntı alabilir miyiz?

AKSEL: Evet, tüm vatandaşlarımızın ve bölgemizdeki herkesin haberi olması açısından da bu tür bir açıklama yapmak isterim. Öğretmenevimizde bay ve bayan kuaförümüz mevcut. Gerek erkekler ve gerekse bayanlar bu ayrı kuaförlerimizde bakım yaptırabilir, tıraş olabilirler.

Çocuk oyun alanlarımız kapalı ve açık olmak üzere çocukların oyun oynayabileceği, kısacası çocukluklarını yaşayabileceği şekilde tasarlandı. Böylelikle öğretmenevimize yalnızca emeklilerin değil, aile olarak da gelinip, burada çocuklarıyla birlikte hoşça saatler yaşayabilmesini amaçladık. Bu amacımıza da ulaştığımı söyleyebilirim çünkü özellikle güneşli günlerde bahçemizde olan oyun parkımız her gün çocuklarla dolup taştığını görüyoruz.

Gözleme salonumuz da öğretmenevimize aittir. Kıymalı, peynirli, çikolatalı, patatesli, ıspanaklı, kaşarlı ve mevsimine göre organik ürünlerden oluşan içeriğiyle sıcak gözlemelerimiz de öğretmenevini tercih eden vatandaşların damak zevkine hitap etmektedir. Bu salonumuzda soğuk meşrubatlar ve sıcak içecekler, kapalı ve açık alanlar, televizyon ile vatandaşların çeşitli sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Gözleme salonumuza gelip, buradaki ortam ve tatları beğenmeyen kişi sayısı yok denecek kadar az. Yani bu salonumuzla da vatandaşların ve öğretmenlerin memnuniyetini kazandığımızı söyleyebilirim.

Kahvaltı salonumuz da aynı gözleme salonumuz gibi herkesin takdirini alan hizmetlerimiz arasında yer aldı. Her sabah zengin içeriğiyle sunduğumuz kahvaltımızı bu salonumuzda veriyoruz.

Kokteyl salonumuzu ise kokteyller, toplantılar, kutlamalar, kahvaltılı- yemekli basın toplantıları, doğum günü kutlamaları, öğrencilerin çeşitli sosyal aktiviteleri için tahsis ettik.

Kültür Merkezimiz genellikle resmi toplantılar, konferanslar, dinletiler, şiir geceleri, okulların yılsonu programları, resmi programlar için hazırlıklar gibi amaçlarla kullanılmaktadır. İki katlı olan Kültür Merkezimiz, hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırıldı. Bu merkezde üniversiteler de dahil olmak üzere tüm okulların, anasınıflarının yılsonu programları yapılıyor. Kültür Merkezimizin ışık, görüntü, ısıtma, ses ve koltuk düzenlemesi her türlü resmi toplantıya uygun bir halde düzenledik.

Öğretmenevimizin en fazla ilgi gören kısımlarından birisi de bahçesidir. Bahçemizde yemyeşil çimenler, büyük çam ağaçları gelen herkes için bol oksijenli bir ortam oluşturmakta, günün yorgunluğundan kurtulmak isteyen herkesin burada negatif enerjisini atabileceği rahat bir ortam vardır. Sabah spor yapan, sabahları yürüyüş sporunu yapıp mola veren herkesin gelip dinlenebileceği, sabah kahvaltısını açık havada yapmak isteyen herkesin gelip zengin bir menü ile kahvaltı edebileceği rahatlığı sunuyoruz. Bahçemizde kamelyalar yani ayrı ayrı oturma grupları, masalar, kapalı alan, gözleme salonu, çocuk oyun parkı var. Kapalı alanda emekliler konken ve iskambil oyunları gibi oyunlar oynayarak hoşça saatler geçirebilmekte, açık alandaki kamelyalarda ailecek gelenler oturabilmekte, masa ve sandalyelerde de herkes gelip dinlenebilmektedir. Bu alanda zaman zaman kitap fuarları, kültürel fuarlar, kermesler, çeşitli sosyal ve kültürel toplantılar, çeşitli fuarlar, çeşitli eğlence programları yapılıyor. Bahçemizin en önemli özelliklerinden birisi de öğretmenevimizi kullanan misafirler için. Misafirlerimiz gündüz vakitlerinde bahçemize çıkarak bol oksijenli temiz hava teneffüs ediyor, bunun yanında gazetesini, kitabını okuyabileceği ortamları buluyorlar.

Öğretmenevimizin zemin katında bulunan resepsiyon ve hemen üst katındaki lobimiz de gelen misafirlerimizin güler yüzle karşılanıp, odalarında dinlenirken gelip kitap, dergi ve gazete okuyabilecekleri rahatlığa sahip.  Fuaye alanı özelliğine sahip olan lobimizde rahat koltuk ve sehpalar, güzel motiflerle donatılmış süslemeler bulunuyor.

Bu yenilik ve düzenlemelerimizle Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO; sosyal, kültürel, eğitici çalışmaların merkezi oldu. Kendi yemeklerini üreten, marka değeri olan bir kurum haline geldik. Mali istikrar sağlandı.

AYRINTI: Örneğin kurumsal bir toplantı için gelen misafirleriniz bu ortamda rahat bir çalışma imkânı bulabiliyor mu?

AKSEL: Evet bunu da ekleyebiliriz çünkü kurumsal toplantılar, resmi etkinlikler için gelen misafirlerimiz lobimizde bir araya gelip, ellerindeki verileri kâğıda döküp, burada karşılıklı görüş alışverişi yapıyorlar. Zaten lobimizi kullanan misafirlerimize istedikleri takdirde çay, kahve gibi ikramlarda da bulunuyoruz. Lobimizin yer aldığı zemin katta bulunan resepsiyonda da 24 saat görev yapan personelimiz var ve bu personelimiz misafirlerimizin aklına takılan konularda da yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda resepsiyonda çalışan personelimiz ilk girişlerde kayıt tutarak, misafirlerin güvenliği açısından geliş ve gidiş tarih ve saatlerini, kaç kişi geldiklerini gibi diğer bilgilerin de kaydını tutuyor.

Kurumumuzun bir diğer medarı iftarı da mutfağıdır. Mutfağımızda organik ürünlerden oluşan öğünler, gıda hijyeni esas alınarak pişirilen çeşitli yemekler, toplantılar için hazırlanan pasta ve tatlı çeşitlerinin temini gibi işler yapılıyor. Mutfağımız Burdur yemek kültürünün özelliklerini de taşımakla birlikte, yöremizin yemeklerini de sunuyor.

Gelen misafirler için okuma ortamlarını da düşündük ve küçük restorasyonlarla misafirlerimiz için okuma salonu oluşturduk. Bu salonumuzda kitap okuma, dergi ve gazete okuma kültürü olan kişiler saatlerce kalabiliyor. Bu kişiler için bizlerde gerekli sessizliği ve düzeni sağlamış bulunmaktayız.

AYRINTI: Sanırım bahçe ve zemin katta yeteri kadar dolaştık, şimdi de odalarınızdan bahsedelim. Bize odalarınızı da tanıtır mısınız?

AKSEL: Bu noktada konuşmamızın en başında sorduğunuz soruyu hatırlatmak istiyorum. Öğretmenevleri otellere rakip mi olacak diye sormuştunuz. Öğretmenevimizin odaları otel konforundadır. Bugün hangi otele giderseniz gidin en az orada bulacağınız konfor kadar bizim odalarımızda da aynı konforu bulabilirsiniz. Sıcak bir ortam, rahat yataklar, koltuk, LED televizyonlar, sınırsız internet bağlantısı, 24 saat boyunca sıcak su, telefon ve açık büfe kahvaltımızın bulunduğu odalarımız gerçek anlamda otel konforundadır. Otellere rakip olmak değil de herkese bir otel konforu sunmak gayesinde olduğumuzu az önce de belirtmiştim. 

Yine misafirlerimiz ve öğretmenevimizi kullanan diğer kişiler için restoran hizmetini de sunuyoruz. Sabah kahvaltısı öğretmenevimizin ikramıdır ve öğle ve akşam yemekleri bu restoranımızdan da sağlanabilir. Biraz önce de söylediğim gibi restoranımız Burdur mutfak kültürünü de barındırır. Deneyimli personelimiz birbirinden güzel yemekleri sunmaktadırlar.

AYRINTI: Toplantı yapmaya gelen özel ve üst düzey idari ve yöneticilere neler sunuyorsunuz?

AKSEL: Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğümüzün bir başka özelliği de VİP Salonudur. Öğretmenevimizdeki toplantılara gelen özel misafirleri ağırlamak için odalarımız ve salonumuz hizmet vermektedir. Bildiğiniz üzere burada düzenlenen bazı toplantılara, üst düzey bürokratlar, güvenlik sorumluları, idareci ve yöneticiler veyahut sanatçılar da katılıyor. Bu kişiler için VİP salon ve odamız var.

Özellikle genç öğretmenlerimizin ve gençlerin rağbet ettiği bir diğer hizmetimiz ise spor salonumuz.  Genç öğretmenlerimiz burada fitness, step ve aerobik salonlarından faydalanıyor.  Bu salonumuzda spor aletlerimiz, duş kabinleri, soyunma odaları, hususi elbise dolapları var. Sağlıklı bir yaşamın spordan geçtiğini bildiğimiz için bizler de öğretmenevimize böyle bir spor ortamı oluşturduk. Oluşturduğumuz bu spor salonuna gerekli ekipmanları da yerleştirdik.

AYRINTI: Buraya gelen ve burada konaklayan kişilerin sizlere görüş ve önerileri oluyor mu ve bu tür gelen önerileri dikkate alıyor musunuz?

AKSEL: Konuşmamın en başında belirttiğim kuralı burada harfiyen uygulamaktayız. Temizlik, gıda hijyeni ve güler yüz. Biz tüm misafirlerimiz için bu kuralın uygulanmasına azami gayret gösteriyoruz. Misafirlerimizin memnuniyetlerini birinci planda tutuyoruz. Yani gelen ve buradan ayrılan misafirler çeşitli memnuniyetlerini, görüş ve önerilerini de aktarıyorlar. Örneğin son dönemde en fazla gelen öneri bir ibadethane veya mescit konusunda oldu. Ayrı ayrı mescit ve bayan- erkek ayrı ayrı abdest alma yeri oldu. Bizlerde bu konuyu kurum içi toplantımızda gündeme taşıdık ve olumlu bir karar çıktıktan sonra da öğretmenevimize bay- bayan ayrı mescit yapmaya başladık. Zemin kata yaptırdığımız mescit ile misafirlerimiz burada ibadetlerini rahatlıkla yapabilmektedirler.

Bu görüş, öneri ve memnuniyetlerin dile getirilmesinin dışında kendi içimizde otomatik olarak denetim mekanizmasını da oluşturduk. Sonuçta misafirlerin hiç eksiksiz burada rahat bir konaklama yapabilmesi için kendi kendimizi de denetlemeyi alışkanlık haline getirdik. Odaların, banyoların, koridorların, kitap ve spor salonlarının, müşterek kullanılan birimlerimizin, bahçemizin, tuvaletlerin, yerlerin ve camların temizliği ve güzel görünmesine dikkat ediyoruz. Personelimiz arasında ‘O senin görevin, bu benim görevim’ gibi ayrıştırmalar olmuyor ve müsait olan gördüğü herhangi bir aksaklığı anında gideriyor. Elbette eksiklik veya gözden kaçan noktalar olacaktır. Ama biz bu noktaların mümkün mertebede az olması için azami gayret sarf ediyoruz.

Az önce de belirttiğim üzere; misafirlerimiz kendi evleri konfor ve sıcaklığını burada bulabilirler. Spor yapacakları, kitap okuyabilecekleri, dinlenebilecekleri, tatil yapabilecekleri, internete girebilecekleri, kuaför hizmetlerinden yararlanabilecekleri ve bunlara ek olarak Burdur mutfağını tadabilecekleri bir ortamı onlar için oluşturduk. Öğretmenlerimizden, ayrılan her bir misafirimizden bize içtenlikle teşekkür konuşmalarıyla yüz yüze kalıyoruz ki esas mutluluğu da bunda buluyoruz.

Kök salıp kurumsallaşan kurumumuz öğretmenlerimiz ve tüm vatandaşlarımız ile birlikte nice başarılı senelere hep birlikte ilerleyeceğiz.

AYRINTI: Bahar ve yaz mevsiminde düğün, nişan vb. törenler için, size yoğun istek oluyor mu?

AKSEL: Evet, oluyor. Mesela özellikle İlkbahar ve Yaz mevsimlerinde öğretmenevimizin salonunda düğün törenleri yapılıyor. Zaten Yaz Mevsiminde de hemen her gün bu salonumuzda düğün oluyor. Hatta düğünleri için erkenden rezervasyon yaptıran kişiler oluyor. Burada insanların düğün törenlerine tanık olmak, onlara bu mutlu günlerinde ev sahipliği yapmak, düğün için yaş pasta, canlı müzik, ışık, ses, masa, sandalye, süsleme, video ve fotoğraf çekme gibi hizmetleri sunmak bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bizler öğretmenevi idaresi olarak fırsat bulduğumuz her bir günde dünya evine giren çiftleri veya onların ailelerini kutlayıp, buradan öyle ayrılıyoruz. Bunun dışında canlı müzik ve küçük konserler de yapılıyor. Özellikle gençlerin bu tür küçük konserler veyahut resitallerde burada coşku dolu anlar yaşadığını görmek de bizde ayrı güzel duygular oluşturuyor. Kreş öğrencisi miniklerin, ilköğretimde okuyan çocukların, orta öğretimdeki gençlerin öğretmenevimizdeki çeşitli programlarla coşkularını, heyecanlarını görmek yorgunluğumuzu alıyor. Burada düğün yapanlar için yeni ve yeniden düzenlediğimiz bir diğer hizmetimiz de gelin- damat odası oldu. Dünya evine girenlere, düğün esnasında dinlenmeleri, hazırlık yapmaları için gelin- damat odası yaptık.

AYRINTI: Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünüzü ayrıntılarıyla anlattınız. Dergimize son olarak bir mesajınız olacak mı?

AKSEL: Efendim, toplumda öğretmenevlerinin devletin olduğu, sanki bedava hizmet vermesi beklenen bir otel gibi algı var. Bunun karşılığında da 5 yıldızlı oteller gibi konfor aranıyor. Öğretmenevleri kısıtlı imkânlarla elektriğini, suyunu, ısınma sorununu, personel giderlerini kendisi karşılayan ve bunun karşılığında da piyasa değerlerinin altında hizmet veren bir kuruluştur.

Öğretmenevlerinin tanıtımında, kuruluş amaçlarının aktarılmasında ve de Burdur’daki öğretmenevimizin ilimize ve bölgemize tanıtımında göstermiş olduğunuz duyarlılığınız için şahsım ve personelim adına teşekkür ediyorum. Aynı zamanda tüm personelime ve müdür yardımcılarıma da teşekkür ediyorum. Derginizi, yayın hayatına başladığı günden itibaren beğenerek takip ediyorum ve başarılarınızın sürmesi temennisindeyim. Öğretmenevleri otellere rakip olmak için kurulmadı. Biz de Burdur Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu olarak ilimizdeki hiçbir otele rakip olma gayemiz bulunmuyor. Bizler sadece bir gereklilik ve o gerekliliğin devam etmesi için çalışıyoruz. Kâr amacı gütmüyor ve üst düzeyde konfor ve sıcaklık sağlanması gayretindeyiz.

 

 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: ÖĞRETMENEVLERİ, NİÇİN, GEREKLİ
Yorumlar
Haber Yazılımı