Haber Detayı
27 Aralık 2013 - Cuma 16:37
 
NUMARA YAĞ KULLANIMINA SEYYAR DENETİM
KAÇAK VE KALİTESİZ YAKIT İLE 10 NUMARA YAĞ KULLANDIĞI TESPİT EDİLEN ARAÇLARA İKİ BİN LİRAYA YAKIN CEZAİ İŞLEM UYGULANACAĞI BİLDİRİLDİ
Ekonomi Haberi
NUMARA YAĞ KULLANIMINA SEYYAR DENETİM

 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortak projesi ile kentin giriş çıkışlarında bulunacak seyyar egzoz emisyon ölçüm cihazı ile 10 numara yağ ve kaçak mazot kullanan araçlar tespit edilecek. Kaçak ve kalitesiz yakıt ile 10 numara yağ kullandığı tespit edilen araçlara 2 bin liraya yakın cezai işlem uygulanacağı bildirildi.
Çevre kirliliğinin önemli nedenleri arasında gösterilen araçların yakıt olarak 10 numara yağ kullanmasının önüne geçmek için Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortak bir projeyle seyyar egzoz emisyon ölçüm cihazı ile denetim yapacak. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) tarafından alınan Egzoz Emisyon Ölçüm Cihazı sayesinde kentin işlek noktalarında ve giriş çıkışlarında seyyar denetimler yapılabilecek.

CİHAZ TÖRENLE TESLİM EDİLDİ
Seyyar Egzoz Emisyon Cihazı ATSO binasında düzenlenen törenle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Törene ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nden Emniyet Amiri Şerif Çil ile ATSO Akaryakıt ve Gaz Ürünleri Meslek Komitesi üyeleri katıldı.

İKİ CİHAZ DAHA ALINACAK
Teslim töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, cihazın ATSO tarafından alınarak kendilerinin kullanımına sunduklarını belirtti. Emniyet İl Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma yürüteceklerini kaydeden Kadı, İl Özel İdaresi’nin de iki cihaz daha alarak kendilerine teslim edeceğini ifade etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, özellikle Antalya’da 10 numara yağ kullanımı yönünde bir rahatsızlık olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada bunun önüne geçme noktasında bu aleti kullanıp denetimleri yapacağız. Tabii ki bu alet bize yeterli olmayacaktır, nüfus itibariyle. İki alet de il özel idaresi bize verecek. Onu da en yakın zamanda alacağız. Denetimlerde faydalı olabilirsek, bir nebze olsun Antalya’nın havasını da düzeltmiş oluruz.” 
Emisyon değerlerinin normal değerlerden yüksek çıkması halinde uygulanacak cezai işlem hakkında da bilgi aktaran Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, emisyon değeri yüksek araçların tespit edilmesi halinde bin 689 TL para cezasının uygulanacağını kaydetti.

“KUM GÜNEŞ DOĞA SATIYORUZ”
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’nın turizm başkenti olduğuna dikkat çekerek hava kirliliği ve egzoz gazı salınımının önüne geçilmesinin önemine değindi. Antalya'da deniz ve güzel hava olmayınca turistlerin gelmeyeceğini ifade eden Budak, şöyle konuştu: “Antalya’dan denizi alın, bir tane turist gelmez. Biz deniz, kum, güneş, doğa satıyoruz. O yüzden çevre çok önemli. Çevreyi kirleten faktörlerden biri ulaşımda kullanılan araçlardır. O araçlarda kaçak akaryakıt, 10 numara yağın yakıt olarak kullanılması gibi bir problem var. Bu problemin çözümü de bana göre önemli bir noktada egzoz emisyon ölçüm cihazının denetimiyle mümkündür.” 
Cihazın Bursa’dan sonra ilk defa Antalya’da kullanıldığını belirten Budak, ihtiyaç olması halinde bu cihazların sayısının artması için çalışma yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KAÇAK, KALİTESİZ, YAKIT, İLE, 10, NUMARA, YAĞ, KULLANDIĞI, TESPİT, EDİLEN, ARAÇL
Yorumlar
Haber Yazılımı