Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 11:51
 
MİMAR SİNAN KONGRE VE SERGİ MERKEZİ'NE ATSO'DAN TAM NOT
MİMAR SİNAN KONGRE VE SERGİ MERKEZİ'NE ATSO'DAN TAM NOT
Gündem Haberi
MİMAR SİNAN KONGRE VE SERGİ MERKEZİ'NE ATSO'DAN TAM NOT

Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, yerinde incelediği Kepez Belediyesi’nin Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi yatırımının Antalya'nın kongre ve sergi merkezi açığını ortadan kaldıracağını söyledi. 
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak’a ve oda yönetim kurulu üyelerine, yapımı tamamlanmak üzere olan Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’ni tanıttı.
Başkan Tütüncü, inceleme gezisinde ATSO Yönetimine, tesiste yer alan çok amaçlı 2 bin kişilik salon, 500 kişilik salon, 300 kişilik nikah salonu, idari kısım, seyir terası, work shoplar, restoran bölümleri ile ilgili bilgiler verdi.
BUDAK: "TÜTÜNCÜ KEPEZ İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS"
İnceleme gezisinin ardından bir açıklama yapan ATSO Başkanı Budak, Tütüncü’nün, Kepez için büyük bir şans olduğunu söyledi.
Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi gibi projeleri yapmanın vizyon gerektirdiğine işaret eden Budak, “Bir kentin dönüşümünü sağlamak için kültür, sanat, kongre merkezi gibi alternatif yatırımlar üretmeniz gerekiyor. Bu bir fikirdir. Önce fikri ortaya koymalısınız sonra da kararlılığınızı göstermelisiniz. Sonrasında kongre ve sergi merkezi gibi eserler ortaya çıkıyor. Bu eserinden dolayı Hakan Tütüncü’yü kutlarım.” İfadesini kullandı.
Antalya’da, turizmin 12 aya yayılmasının çok konuşulduğuna değinen Budak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turizm, 12 aya yayılacaksa bütün kente dağılacaksa kongre ve sergi merkezi gibi yatırımların yapılması gerekiyor. Antalya’da, geçtiğimiz hafta Dünya Kongreciler Birliği’nin genel kurulunu yaptık. Antalya’da otellerimizde toplantı salonları var ama kentin kongre merkezi yok. Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi gibi yatırımlar ileriye görme gibi bir vizyon gerektiriyor. Bu yatırım da böyle bir yatırım. Antalya’nın bir eksiğini ortadan kaldıracak.”
ATSO Başkanı Budak, tesisin bölgede ciddi bir kentsel dönüşüm sağlayacağını vurgulayarak, “Kentsel dönüşüm derken yanlış anlaşılmasın. Binaların dönüşümü değil, kültürel bir dönüşüm olacak. Başkan Tütüncü’yü dikkatle takip etmeye devam ediyoruz. Bundan sonra atacağı adımlar da vizyon projeler olacağına eminim.” Diye konuştu.
VİZYON ESER
Başkan Hakan Tütüncü de yaptığı açıklamada, “ATSO Başkanımız Çetin Osman Budak, derin bir dostluk hukuku ile birbirimize bağlı olduğumuz bir ağabeyimiz, bir büyümüzdür.” dedi. Tütüncü, kenti, sivil toplumla birlikte kurgulamaktan, ortak aklı harekete geçirmekten yana olduklarını kaydederek, konuşmasını şöyle tamamladı: “ATSO, belediye, hepimiz Antalya için varız. Antalya’yı daha da geliştirmeye, güzelleştirmeye gayret ediyoruz. El ele, gönül gönüle verdiğimiz sürece; düşüncelerimizi paylaşarak, düşüncelerimize kıymet vererek yürüdüğümüz sürece kentimizin geleceği çok daha aydınlık olacak. Mimar Sinan Kongre Sergi Merkezi gerçekten vizyon bir eserdir. Tesis, Antalya’ya çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tesis, bundan sonra yapılacak eserler için ilham kaynağı olacaktır.”
Dokuma alanını da incelediler
DOKUMA ALANINDAKİ YATIRIMLAR
Başkan Hakan Tütüncü ve ATSO Yönetimi, daha sonra Dokuma İplik Fabrikası alanında da incelemelerde bulundu. Tütüncü, Dokuma alanının Antalya halkına kazandırılması hakkında ATSO'nun önerilerini aldıklarını ifade etti. Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde yüklenici firma tarafından Aralık 2012’de temel kazısı başlayan kongre ve sergi merkezinin resmi temel atma töreni 24 Nisan 2013’te gerçekleşmişti.
Olası bir depremden etkilenmemesi için Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi, 10 blok halinde inşa ediliyor.Kepez Belediyesi, tesisi kentin ortak aklıyla inşa etmek amacıyla Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile ulusal proje yarışması düzenlemişti.
49 projenin katıldığı yarışmada birinci olan eser kapsamında tesis inşa ediliyor. Pil Fabrikası’nın karşısında bulunan ORÜS arazisindeki 19 bin 73 metrekarelik belediye hizmet alanına yapılan tesis, 29 bin m2 inşaat alanıyla da Antalya’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Projenin maliyeti ise yaklaşık 40 milyon lira. Bu maliyette belediye bütçesinden karşılanıyor.
Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde; fuarların, kongrelerin ve toplantıların yapılacağı, değişik kapasitelere bölünebilecek 2000 kişilik çok amaçlı salon ile 500 kişilik salon, restoran, 300 kişilik nikâh salonu, seyir balkonu ve 81 araçlık oto park bulunuyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Muhammet Teker
Etiketler: MİMAR, SİNAN, KONGRE, SERGİ, MERKEZİNE, ATSODAN, TAM, NOT
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MİMAR SİNAN KONGRE VE SERGİ MERKEZİ'NE ATSO'DAN TAM NOT
MİMAR SİNAN KONGRE VE SERGİ MERKEZİ'NE ATSO'DAN TAM NOT
Yorumlar
Haber Yazılımı