Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 16:05
 
MİLLETVEKİLİ GÖKER'DEN SALDA GÖLÜ KIYISINA YAPILAN GÖLET'E BÜYÜK TEPKİ
CHP Milletvekili Sayın Dr. Mehmet GÖKER Vali Hasan Şıldak’ın açıklamasını yeterli bulmayıp Salda Gölü ile ilgili tartışmanın yeniden alevlendiğini söyleyerek basın açıklaması yayınladı.
Turizm Haberi
MİLLETVEKİLİ GÖKER'DEN SALDA GÖLÜ KIYISINA YAPILAN GÖLET'E BÜYÜK TEPKİ

 Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, dünyaca meşhur hale gelen  Salda Gölü’nün doğal güzelliğinin korunmasına ilişkin  14 Mart 2019 tarihinde Özel Çevre Koruma Bölgesine alındı.Şimdilerde yapımı  bitmek üzere olan Salda Gölü kıyısına yapılan Kayadibi Göleti ise bir çok vatandaşın aklına soru işaretleri getirdi..Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.Ancak  CHP Milletvekili Sayın Dr. Mehmet GÖKER Vali Hasan  Şıldak’ın açıklamasını yeterli bulmayıp Salda Gölü ile ilgili tartışmanın  yeniden alevlendiğini söyleyerek basın açıklaması yayınladı.Göker yaptığı açıklamada;

 

“Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak, İl Koordinasyon Kurulu toplantısı esnasında Salda Gölü kenarında yapılan Kayadibi Göleti ile ilgili olarak “kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok” diyerek Salda Gölü ile ilgili tartışmayı yeniden alevlendirmiştir.

 

Bilindiği üzere Salda Gölü’nü besleyen su kaynakları üzerine DSİ'nin yaptığı Kayadibi Göleti’ne ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için 2017 yılında dava açılmış, reddedilen dava için Danıştay’a temyize gidilmiş ve sonunda Danıştay yerel mahkemenin kararını bozmuştur. Söz konusu bu kararın ardından durdurma kararı verilmiş ve karar çıkana kadar da gölet tamamlanmıştır. Son olarak DSİ kaçak gölet için, “Göleti yıkmayız. Gerekirse tortu tutucu, taşkın öteleme tesisi olarak kullanırız” açıklaması yapmıştır.

 

Bundan yaklaşık 4 yıl önce 27 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanına verdiğim yazılı soru önergesinde DSİ tarafından başta Burdur Gölü olmak üzere Salda Gölü’nün de içinde bulunduğu Göller Yöresine son yıllarda birçok gölet inşa edilerek doğal sulak alanların yok edildiğini belirtmiştim.

 

Yine Burdur Gölünde yaşanan kurumanın nedenlerinin araştırılması, bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Önergesini TBMM’ye sunmuş, çiftçilerimizin mevcut ekonomik gelirlerini azaltmadan havzanın toprak ve iklim yapısına uygun, az su tüketen ve doğru sulamaya dayalı yeni bir tarımsal ürünün denenmesi gerektiğini açıklamıştım. Burdur Gölü’nü besleyen dereler üzerinde sulama amacıyla yapılan barajlar ve göletler, Burdur'un yaşam kaynağını kurutmaktadır. Gölümüzün 50 yıl önceki su kapasitesi 7,5 milyar ton civarında iken günümüzde bu miktar 3,5 milyar tona düşmüş durumdadır. Sonuç olarak, Burdur Gölünün etrafına yapılan baraj ve göletler nedeniyle gelinen nokta, kurumaya yüz tutmuş ve kaderine terk edilmiş bir Burdur Gölü olarak önümüzde durmaktadır.

 

2019 yılının başında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağının açıklanması, tüm toplumda infial yaratmış ve tepkilere neden olmuştur. Özellikle son yıllarda göl çevresinde artan insan baskısı ve yanlış kullanımlar yüzünden tehdit altında bulunan Salda Gölü'nün fazladan koruma önlemleriyle yaşatılması gerekirken Bakanlığın aldığı Millet Bahçesi yapma kararı tüm toplumda endişe kaynağı olmuştur.

 

Son olarak Salda Gölü ile ilgili 14 Mart 2019 tarihli ve 824 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlanmış ve Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Buna göre mevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamayacaktır.

 

Sonuç olarak, doğal bir tabiat parkı unvanına sahip olan Salda Gölü’ne yapılacak olan her türlü inşaat, gölün biyolojisine ve etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zararlar verecektir.

 

Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Bakanın ve Sayın Valinin bu gerçeğin bilinci ile adım atmaları, ilimiz ve atalarımızdan kalan mirasımız açısından son derece önem taşımaktadır.

 

Kamuoyuna saygılarımla” dedi.

 

 

               

 

 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, GÖKER'DEN, SALDA, GÖLÜ, KIYISINA, YAPILAN, GÖLET'E, BÜYÜK, TEPKİ, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MİLLETVEKİLİ GÖKER'DEN SALDA GÖLÜ KIYISINA YAPILAN GÖLET'E BÜYÜK TEPKİ
Yorumlar
Haber Yazılımı