Haber Detayı
18 Ekim 2016 - Salı 13:13
 
MERKEZ ISPARTA OLABİLİR
YÖRÜK’TE MERKEZ ISPARTA OLABİLİR
Gündem Haberi
 MERKEZ ISPARTA OLABİLİR

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğinin yöneticileri ve üyeleri Isparta’da bir araya geldi. Senirkent Akkeçili Köyünde Yörük Köyü ve Müzesinde ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştiren Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğinin üyeleri, Isparta Belediyesi Etnografya Müzesini gezdi. 20 ilden katılımın sağlandığı müze ziyaretinde, ziyaretçiler müzeye hayran kaldılar. Müze ziyaretinin ardından Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği yöneticileri Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim, Türk Bayrağı ve Yörük ve Türkmen camiasının işareti olan keyfiye takdim etti. Başkan Günaydın, birlik yöneticilerine Isparta’nın bir merkez olabileceğini, önümüzdeki yıllarda kentte büyük bir etkinlik yapabileceklerini söyledi.

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğine Isparta’da ev sahipliği yapan birliğin Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükyaman, ilk yönetim kurulu toplantılarını yaptıklarını ve ardından müzeyi ziyaret ettiklerini söyledi. 20 ilden katılım olduğunu, üyelerle birlikte Türkiye’de eşi benzeri olmayan Etnografya Müzesini de ziyaret ettiklerini kaydeden Küçükyaman, “Üyelerimiz böyle bir müzeyi görünce şaşkınlık ve heyecan içerisinde kaldılar. Böyle bir müzeyi kazandıran belediye başkanımız ve ekibine, bu eşyaları bağışlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Buram buram kokan bu kültürün yaşatılıp gelecek nesillere aktarılmasında çok önem arz eden bir müze. Bizlerde tarihin, kültürün elçiliğini yapmaya çalışıyoruz. İyi ki böyle bir müze yapıldı” dedi.

Bursa Orhaneli Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Isparta’nın gül kokulu bir şehir olduğunu söyledi. Tatlıoğlu, “Bu müzeye girdiğimizde müzenin mimarisiyle dışarıdan insana bir cazibe olduğunu fark ettiriyor. İçerisine girdiğimizde inanın şaşkınlık içerisindeyim. Çocukluğumuzda gördüğümüz hatta göremediğimiz birçok kilim ve halı desenlerini burada görmek mutlu etti. Kaybettiğimiz değerleri sayın başkan buraya hepsini toplamış. Bundan dolayı Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın beyi tebrik ve takdir ediyorum. Kolay bir iş değil. 30 tane fabrika yapsanız, sokakları, kaldırımları som altından kaplasanız şuradaki yaptığınız kadar ses getiremezsiniz. Burada hem Isparta’yı simgelemiş, hem Isparta halısını ön plana koymuş hem de geçmişten geleceğe bir yol göstermiş. Her bir halı, kilimin dili var, konuşuyor. Isparta şanslı diyorum” görüşlerinde bulundu.

Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı ve Bozüyük Yörük Türkmen Derneği Başkanı Oğuz Sertler de, “Hem çeşitlilik açısından hem de halı olayında Isparta’nın bu kadar geliştiğini görmemiştik. Isparta’yı gülüyle, 9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile meşhur biliyorduk. Etnografya Müzesinden çok etkilendim. Bu eserleri kazandıran başta belediye başkanımız Yusuf Ziya Günaydın başta olmak üzere tüm belediye personeline canı gönülden teşekkür ediyorum. Gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Bilecik’teki arkadaşlarımızı da yönlendireceğim. Bilecik’te tarih şehri, kuruluş ve kurtuluşun beşiği. Isparta’yı da gördükten sonra buradan da etkilenmemek mümkün değil. En kısa zamanda bir grup olarak tekrar buraya geleceğiz” şeklinde konuştu. (Isparta Belediyesi)

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: , MERKEZ, ISPARTA, OLABİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı