Haber Detayı
12 Nisan 2014 - Cumartesi 17:47
 
MEMORIAL'DAN "KALP SAĞLIĞI OKULU"
MEMORIAL ANTALYA HASTANESİ "KALP SAĞLIĞI OKULU" İLE KALP VE DAMAR HASTALARINI BİLİNÇLENDİRİYOR
Sağlık Haberi
MEMORIAL'DAN

Memorial Antalya Hastanesi, "Kalp Sağlığı Okulu" ile kalp ve damar hastalarını bilinçlendiriyor. 
Memorial Antalya Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkinlikte Uzm. Dr. Kardiyolog Nuri Cömert, kalp ve damar şikayeti olan hastalara kalp ve damar sağlıklarını korumak adına neler yapması konusunda bilgilendirici bir sunum yaptı. Çoğunluğunu daha önce kalp krizi geçiren hastaların oluşturduğu katılımcılar, beslenme, egzersiz ve kalp krizinin nasıl oluştuğu konularında bilgilendirildi.
Dr. Nuri Cömert, "Kalp Sağlığı Okulu"nu geleneksel hale getirdiklerini belirtirken, hastaların ilaç ve yapılan cerrahi tedavilerin ardından yüzde 80’inin normal yaşamına döndüğünü belirtti. Dr. Cömert, "Memorial Sağlık Grubu olarak hastalarımıza daha iyi hizmet vermek adına Kalp Sağlığı Okulu ile bilgilendiriyoruz. Hastalarımız durumdan memnun. İleride yaşayabilecekleri sorunları bu sayede biliyorlar" dedi. 
Dünyada kalp ve damar hastalıklarının arttığını belirten Dr. Cömert, "Stres ve sigara ve yaşam tarzı bunu tetikliyor. Bu artış ölüm oranını arttırmadı. Tedavi daha hızlı ve teknolojik imkanlarla daha yapılıyor" şeklinde konuştu.

KALP DAMAR HASTALARINA UYARI
Havaların ısınmaya başlaması ve özellikle sıcaklıkların etkili olduğu Antalya’da kalp ve damar hastalarına uyarılarda da bulunan Dr. Cömert, "Sıcak havayla birlikte kalp hızında artış, tansiyon yüksekliği görülebiliyor. Yaz aylarının başlangıcında özellikle bol sıvı tüketimi herkese öneriyoruz. İlaç kullanan kalp hastaları muayene oldukları doktorlara başvurup ilaç dozlarını ona göre ayarlatmalıdırlar" diye konuştu.

"HASTALIK HAKKINDA BİLGİM YOKTU, BUGÜN ÖĞRENDİM"
Yakın zamanda kalp krizi geçirip tedavi olan Sedat Bütün de eşi Zehra Bütün ile Kalp Sağlığı Okulu'na gelerek hastalığı hakkında bilgiler aldı. Kalp krizi geçirirken kriz geçirdiğini anlamadığını belirten Bütün, "Ani bir kalp krizi geçirdim. Hiçbir bilgim yoktu. Kriz geçirirken midemde bir ağrı hissetmiştim. Yediğim bir şeyin dokunduğunu düşündüm ilk başlarda. Ambulansla hastaneye kaldırılınca anladım durumun ciddiyetini. Stent takıldı. Buraya gelerek hastalığım hakkında bilgilenmek istedim" dedi.
Eşi Zehra Bütün ise verilen hizmetten memnun olduğunu kaydederek, öğrendiklerini eşi için uygulayacağını ve artık daha dikkatli olacaklarını söyledi.
Konferansın ardından Dr. Cömert hastaların sorularını yanıtladı.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: MEMORIAL, ANTALYA, HASTANESİ, "KALP, SAĞLIĞI, OKULU", İLE, KALP, DAMAR, HASTALAR
Yorumlar
Haber Yazılımı