Haber Detayı
20 Nisan 2016 - Çarşamba 16:59
 
MANTARA ÇİN DARBESİ
TÜRKİYE'NİN RAKİPSİZ OLDUĞU 20 MİLYON EUROLUK MANTAR PAZARI ÇİNLİLERİN ELİNE GEÇTİ
Ekonomi Haberi
MANTARA ÇİN DARBESİ

Türkiye'nin rakipsiz olduğu yıllık 20 milyon Euro’luk mantar pazarı Çinlilerin ele geçti. İlkbaharda kırsaldaki yurttaşların önemli bir gelir kaynağı olan doğal kuzugöbeği mantarını kültür ortamında yetiştiren Çin, Avrupa pazarında 90 ila 280 Euro arasında alıcı bulan Türk köylüsünün topladığı kuzugöbeği piyasasına büyük darbe vurdu.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI ÜRETEN ÇİN, KÖYLÜNÜN KÂBUSU OLDU

Oraktan kilime, sarımsaktan kestaneye kadar pek çok mal ve üründe yerli ürünlerin rekabet gücünü ortadan kaldıran Çin mallarının arasına mantar da girdi. Nisan ayıyla birlikte orman köylülerince toplanmaya başlanan ve kırsalda yaşayan halk için önemli bir gelir kaynağı olan, Toroslardan Batı Karadeniz'e ülkenin pek çok bölgesinde yetişen kuzugöbeğinin tazesi 90, kurutulmuşu ise 280 Euro'ya kadar alıcı buluyor. Ancak İsviçre, Fransa, Belçika ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine satılan kuzugöbeğini kültür ortamında yetiştiren Çinliler, Türk orman köylülerinin kâbusu oldu.

ÇARPICI GERÇEK TARIMIN BAŞKENTİNDE ORTAYA ÇIKTI

Antalya'da bölgesel bir TV'de Gazeteci Pelin Gel Ağan'ın hazırlayıp sunduğu "Tarımın Başkenti" isimli programda konuşan Gıda Mühendisi ve doğal mantar ihracatçısı Zafer Duru, Türkiye'de yılda yaklaşık 600 ton kuzugöbeği mantarı toplandığını belirterek, bunun 300 tonunun dondurularak, 100 tonunun taze, geri kalanının ise kurutularak satıldığı bilgisini verdi.

ÇİN PİYASAYA GİRDİ, TÜRKİYE KUZUGÖBEĞİ AVANTAJINI YİTİRDİ

Kuzugöbeği mantarının Türkiye'de yetiştiği dönemin, Avrupa'da Paskalya dönemine denk geldiğini ve bu dönemde en yüksek fiyattan alıcı bulduğunu dile getiren Duru, ancak Çin'in kültür ortamında kuzugöbeği mantarı yetiştirip piyasaya sürmesiyle Türkiye'nin geçmişe göre bu avantajını yitirdiğine dikkat çekti.

'DOĞAL' İBARESİ KOYUP TÜRK MANTARIYLA AYNI FİYATTAN SATIYORLAR

Türkiye'de doğadan toplanan kuzugöbeğinin kilosunun tazesinin 90 Euro, kurutulmuşunun ise 180 ila 280 Euro arasında ihraç edildiğini anlatan Duru, Çinlilerin ürettikleri kuzugöbeğini de doğal Türk mantarıyla aynı fiyattan ve 'doğal' ibaresiyle sattıklarını belirterek, "Çinliler, kuzugöbeğinin en pahalı olduğu dönemi yakaladılar ve bizden önce piyasaya sürdüler. Ve bizim hazırladığımız 90 Euro’luk tabağı şu an afiyetle yiyorlar. Kültüre almalarına rağmen 'doğal' diye satıyorlar. Herhangi bir sertifikaları yok. Son dönemlerde 'organik' ibaresini kullanıyorlar. Kuzugöbeği mantarı tablada iki gün içinde bozulur ama Çin'den gelenler bir hafta dayanıyor. Nasıl dayanıyor? Muhakkak kimyasal koruyucular kullanılıyor" diye konuştu.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: MANTARA, ÇİN, DARBESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MANTARA ÇİN DARBESİ
MANTARA ÇİN DARBESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı