Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 15:51
 
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK
Antalya'da Sahillerdeki Kum Ve Çakıl Hareketleri Takibe Alınıyor… Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Antalya’nın Konyaaltı Ve Lara Plajlarının Kıyı Alanlarındaki Sediman Hareketlerinin İncelenmesi İçin Proje Başlattı
Bilim Haberi
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK

- TÜBİTAK DESTEKLİ PROJE İLE KONYAALTI VE LARA PLAJLARINDAKİ KUM, ÇAKIL HAREKETLERİ İKİ YIL BOYUNCA İNCELEMEYE ALINACAK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Antalya’nın Konyaaltı ve Lara plajlarında sediman (kum-çakıl) hareketlerinin incelenmesi için proje başlattı. Proje, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor.

MAKÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Alp Küçükosmanoğlu, 2014 yılında hazırladığı “Kıyı Alanlarında Sediman Hareketleri” projesi ile Konyaaltı ve Lara plajlarındaki sediman (kum-çakıl) hareketlerini inleyecek. TÜBİTAK tarafından da destek almaya hak kazanan proje ile ilgili olarak Küçükosmanoğlu, “TÜBİTAK destekli proje ile Antalya’nın Konyaaltı ve Lara plajlarının sediman (kum-çakıl) hareketinin incelenmesini amaçlıyoruz. Bu tür kumsal alanlarımız turizm amaçlı yoğun olarak kullanılıyor ve çok sayıda da bulunmuyor. Bulunan yerleri de mümkün olan en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Kumsal ve plaj alanlarımız yüzyıllarca, bin yıllarca bir oluşumun neticesinde elde edilmiş alanlar. Genellikle akarsu çıkışlarında, akarsudan gelen sedimanlarla oluşuyor. Belli müdahalelerle kıyıya gelen sediman miktarı değişebiliyor veya dalga akıntı etkisiyle kıyıda taşınan kum miktarı etkilenebiliyor. Günümüzde küresel ısınmanın da kısmi etkileri olarak sediman hareketlerinde farklılıklar görülebiliyor. Bu nedenle Konyaaltı ve Lara plajlarındaki kum hareketlerinin nasıl olacağı, günümüzde sahip olduğumuz kumsal alanların ilerde nasıl değişeceği, kum olayının artacağı veya azalacağı gibi ön tahminleri yapabilmek için bir arazi çalışması yoğunluklu proje hazırladık” dedi.

Küçükosmanoğlu, “Bu proje kapsamında Konyaaltı ve Lara plajlarının incelendiği bir doküman oluşmuş olacak. Bu dokümana göre bu plajlar kapsamında planlanan herhangi bir yapının etkisi veya herhangi bir yapı yapılmaması durumunda günümüz koşullarının ilerleyen yıllarda devam ettiğinde kumsalda nasıl bir değişiklik olacak, kumsal kaybı olacak mı? en önemli konu bu. Plajlar insanlar tarafından sık kullanılan, baskı ve aktivitelerin yoğun olduğu alanlardır. Özellikle yüzmek, güneşlenmek, spor yapmak, eğlenmek gibi etkinliklerde kumsal olan plajlar tercih edilmektedir. Kumsallarımızı oluşturan kum, gerek insan etkisi gerekse doğal süreçlerle taşınarak hareket etmektedir. Bu taşınım dünyanın oluşumundan günümüze, yeni malzemenin gelmesi ve taşınan malzemenin tekrar aşınması ile dengelenmektedir. Dengenin bozularak sediman girdisinin olduğu alanlarda kumsalda kazanç olurken, sediman çıktısının olduğu alanlarda kumsalda erozyon görülmektedir” diye konuştu.

Dünyada ve ülkemizde kumsal alanlarda veya deltalarda erozyon oluşabildiğini kaydeden Alp Küçükosmanoğlu, “Antalya için önem taşıyan Konyaaltı ve Lara plajlarında turizm kullanımı ve dolayısıyla turizm geliri yüksektir. Bu iki önemli kumsal alanda iki yıl süre ile yapılacak ölçümlerle saha verileri kullanılarak sediman hareketi belirlenebilecek. Sayısal modelleme ve diğer bilimsel yöntemler ile geleceği tahmin edilerek hesaplanacak sediman hareketi, ölçümler ile doğrulanabilecektir” dedi.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: MAKÜ, ANTALYA, SAHİLLERİNİ, İNCELEYECEK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK
MAKÜ ANTALYA SAHİLLERİNİ İNCELEYECEK
Yorumlar
Haber Yazılımı