Haber Detayı
26 Aralık 2013 - Perşembe 14:32
 
KUMLUCA EKONOMİSİNE BAKA’DAN EĞİTİM HAMLESİ
KUMLUCA EKONOMİSİNİN GELİŞMESİ İÇİN BAKA’DAN EĞİTİM HAMLESİ
Ekonomi Haberi
KUMLUCA EKONOMİSİNE BAKA’DAN EĞİTİM HAMLESİ

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde Kaymakam, Belediye Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ile biraraya geldiği toplantılarda, işbirliğinde proje kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Türkiye’nin ilk sera atıklarından sera atıklarından elektrik üretimi projesini Kumluca’ya kazandıran BAKA, ilçede proje hazırlama ve KOSGEB işbirliğinde girişimcilik eğitimleri düzenleyecek. Kumluca’da tarımın dışında başka sektörlerin araştırılması, eko-turizm, yamaç paraşütü ve dağcılık gibi alternatif turizm alanları ile tarım teknolojileri, medikal cihazlar gibi alanlardaki potansiyelin değerlendirilmesi gerekliliği de gündeme geldi.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Alaattin Özyürek, sektörlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini yerinde tespit çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin sera başkenti Kumluca’da kurum ve kuruluşlar ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Kumluca’da ekonomik kalkınma potansiyeli ve çözüm bekleyen sorunlar ile neler yapılabileceği hakkında görüş alışverişi yapmak amacıyla BAKA ekibi, Kaymakamı Canan H. Baştürk, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve KUTSO Başkanı Murat H. Günay’ı ayrı ayrı ziyaret ederek Kumluca ekonomisi ve BAKA’nın ilçeye olabilecek katkıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

BAKA, Kumluca Kaymakamı Canan H. Baştürk’ü ziyaret etti. Kumluca’ya atanmasından dolayı Kaymakam Baştürk’e hayırlı olsun dileklerini ileten Genel Sekreter Tuncay Engin, BAKA olarak Kumluca’da projeler konusunda destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

‘İHRACATA KAYMAKAMLIK DESTEĞİ’

Kumluca ekonomisi hakkında bilgi veren Kaymakam Baştürk, ilçede özellikle tarım ürünlerinin katma değerinin artırılması ve işlenmesine yönelik çalışmalar içinde olduklarını söyledi. Kaymakam Baştürk, “İhracata giden yaş meyve ve sebze konusu Kumluca ekonomisi için büyük önem taşıyor. Bu konuda Kumluca Kaymakamlığı olarak ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması için gerekli desteği veriyoruz” dedi.

BAKA, KUTSO Başkanı Murat H. Günay ve Yönetim Kurulu üyeleriyle de odanın yeni binasında toplantı gerçekleştirdi. BAKA’nın Kumluca’ya ilgisi ve destekleri için teşekkür eden KUTSO Başkanı Günay, Kalkınma Ajansı ile Kumluca’da ortak projeler gerçekleştirmek istediklerini söyledi. KUTSO’nun Kumluca’nın yanısıra görev sahasına giren Antalya’nın batı ilçeleri Finike, Demre ve Kaş’a da hizmet verdiğini belirten Başkan Günay, “KUTSO Antalya’nın batı ilçelerine hizmet veriyor. İlçelerimizde üyelerimize daha etkin hizmet verecek yeni ofis çalışmalarımız devam ediyor. KUTSO’nun 4 bin 500’ü aşan aktif kayıtlı üyesi bulunuyor, yeni seçilen yönetimimizle beraber tüm üyelerimize nasıl daha iyi hizmet edebiliriz ve bölgemize nasıl yeni projeler kazandırabiliriz, bu konularda yoğun bir şekilde çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Kumluca’nın Türkiye’nin sera başkenti olarak bilindiğini ve KUTSO olarak bundan çok memnun olduklarını; ancak Kumluca’da tarımın dışında da başka sektörlerin araştırılması ve bu alanlara yönelinmesi gerektiğini kaydeden KUTSO Başkanı Günay, Kumluca’da eko-turizm, yamaç paraşütü ve dağcılık gibi alternatif turizm alanlarında çalışmalar yapılabileceğini, ayrıca ilçede tarım teknolojileri, medikal cihazlar gibi alanlarda potansiyel olduğunu söyledi. İlçede mevcut Meslek Yüksek Okulu’nun yanı sıra yeni bir fakülte kazandırılmasına yönelik çalışmalar içinde olduklarını da söyleyen KUTSO Başkanı, Kumluca’da proje hazırlanması konusunda yetkin personel konusunda eğitim çalışmaları yapmak istediklerini belirtti.

PROJE  VE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ

Kumluca’da proje hazırlama eğitimleri konusunda destek verebileceklerini belirten Genel Sekreter Engin, bu konuda BAKA personelinin oldukça deneyimli ve yetkin olduğunu kaydetti. BAKA olarak bugüne kadar Antalya’da 13 KOSGEB Girişimcilik Eğitimi düzenlediklerini ve bu eğitimlere 400’e yakın girişimci adayının katıldığını ve girişimcilerden bazılarının yeni işlerini kurduklarını söyleyen Genel Sekreter Engin, KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerini başarıyla bitiren kursiyerlerin 30 bin TL hibe ve sıfır faizli, iki yılı ödemesiz dört yıllık 70 bin TL kredi için KOSGEB’e başvurabileceklerini hatırlattı. Engin, Kumluca’da BAKA olarak önümüzdeki aylarda KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ni düzenlemek istediklerini, bu konuda KUTSO ve diğer kurumlar ile işbirliğine gidilmesinin faydalı olacağını kaydetti. Toplantıda ayrıca önümüzdeki günlerde; BAKA Proje Hazırlama Ekibi’nin Kumluca’da kamu kurumlarının personeline proje teknikleri ve proje hazırlama süreçleri konusunda eğitim vermesi konusunda da mutabık kalındı.

BAKA, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ile de değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Avrupa İş Konseyi tarafından verilen Sokrates Büyük Ödülü için Kumluca Belediyesi ve Başkan Çetinkaya’yı tebrik eden BAKA Genel Sekreteri Engin, Antalya’nın sera başkenti Kumluca’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. BAKA’nın Kumluca’da ve Türkiye’de bir ilk olan sera atıklarından piroliz yöntemi ile elektrik enerjisi üretimi projesini ilçeye kazandırdığını hatırlatan Engin, projenin bugüne kadar başından itibaren tüm süreçlerinde Kalkınma Ajansı olarak destek olduklarını ve yatırımın son aşamasına geçildiğini söyledi. Sera atıklarından elektrik üretimi projesinin 2014 sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini kaydeden BAKA Genel Sekreteri Engin, projeye Kumluca Belediyesi ve Başkan Çetinkaya’nın büyük destek verdiğini belirterek destekleri için teşekkür etti.

BAKA, Kumluca’da yapmış olduğu ziyaretler sonrasında ilçede Kaymakamlık, Belediye ve Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliğinde proje kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapma kararı aldı. Bu kapsamda BAKA Kumluca’da kamu personeline yönelik proje hazırlama eğitimleri düzenleyecek. BAKA, ayrıca önümüzdeki günlerde Kumluca’da KOSGEB Girişimcilik Eğitimi düzenlenmesi için çalışmalara başlayacak.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: KUMLUCA, EKONOMİSİNİN, GELİŞMESİ, İÇİN, BAKA’DAN, EĞİTİM, HAMLESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KUMLUCA EKONOMİSİNE BAKA’DAN EĞİTİM HAMLESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı