Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 17:18
 
KİBYRA’DA ANTİK ATLETİZM OYUNLARI YAPILACAK
KİBYRA’DA ANTİK ATLETİZM OYUNLARI YAPILACAK
Gündem Haberi
KİBYRA’DA ANTİK ATLETİZM OYUNLARI YAPILACAK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun katkılarıyla Gölhisar Kibyra Antik kentinde aslına uygun şekilde atletizm oyunları etkinliği yapılması hedefleniyor.

                2015 yılında yapılması düşünülen Antik Atletizm Oyunları için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Ahmet Melek ve Esat Toy bir grup öğrenciyle birlikte Kibyra Antik Kentinde incelemelerde bulundular.

                Öğretim Görevlisi Ahmet Melek; “yapılacak olan antik dönem oyunlarıyla Kibyra Antik Kentte bir ilki gerçekleştirerek, tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Çeşitli atletizm oyunlarıyla birlikte olimpiyat havasında gerçekleştireceğimiz yarışmaları gelenekselleştirmeyi düşünüyoruz. Atletizm oyunları tamamen o döneminin izlerini taşıyacak. Öyle ki sporcular ve gelen misafirlerimize o dönemin yöresel kıyafetlerini giydirmeyi tasarlıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

                Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural’da yaptığı açıklamada; “üniversitemizin düzenlemeyi düşündüğü bu atletizm yarışmalarıyla birlikte  Kibyra Antik Kentimiz daha iyi tanıtılacak. Bir çeşit olimpiyat yarışması şeklinde olacak antik atletizm oyunları Türkiye ile birlikte tüm dünyada yankı bulacaktır. Her geçen gün hak ettiği noktaya doğru giden Kibyra Antik Kentimiz ilçemizin gelişimi açısından da çok önemlidir. Çünkü turizm ilçemizin gelecekteki en önemli geçim kaynağı olacaktır” dedi.

                Gölhisar Kibyra Antik Kentinin tüm dünyaya tanıtılması hedeflenen atletizm oyunlarına Türkiye’nin birçok üniversitesinden sporcular katılacak. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör: Muhammet Teker
Etiketler: KİBYRA’DA, ANTİK, ATLETİZM, OYUNLARI, YAPILACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı