Haber Detayı
21 Aralık 2013 - Cumartesi 10:21
 
KEPEZ’E 16 YENİ OKUL
KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TÜTÜNCÜ, OKUL ARSALARININ İMAR DÜZENLEMESİNİ YAPARAK VE MÜLKİYETLE İLGİLİ PROBLEMİNİ ÇÖZEREK KEPEZ’E 16 YENİ OKUL KAZANDIRDIKLARINI SÖYLEDİ
Eğitim Haberi
KEPEZ’E 16 YENİ OKUL

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yeni okulların bazılarının ise 2B problemi çözülen mahallelere yapılacağını belirtti. 
Olağanüstü toplanan Kepez Belediye Meclisi ilçeye yeni bir okul yapılmasının önündeki imar engelini ortadan kaldırdı.Başkan Hakan Tütüncü başkanlığında 13 gündem maddesini görüşmek üzere toplanan mecliste, Barış Mahallesi’ne yapılacak olan okul binasının arsasında yaşanan imar sorununun çözümüne yönelik hazırlanan imar revizyonu görüşüldü. İmar Komisyonu’nun okul alanındaki problemin çözümüne yönelik hazırlanan 1\1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonuna verdiği “uygundur” raporu oy birliği ile meclisten geçti.Kabul edilen imar düzenlemesi, Antalya Büyükşehir Meclisi’nden de onaylanması halinde Barış Mahallesi’ndeki okul alanındaki imar problemi çözüme kavuşmuş olacağı belirtildi.
Gündem maddesiyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Tütüncü, su kanalının kuzeyindeki Barış, Erenköy, Esentepe, Yavuz Selim, Kütükçü, Çankaya, Göçerler, Çamlıbel, Fatih ve Fevzi Çakmak mahallelerinde 2B ile ilgili mülkiyet sıkıntısından dolayı okul ihtiyacının karşılanamadığını anımsattı. Başkan Tütüncü, orman vasfını kaybetmiş Hazine arazileri olarak bilinen 2B alanlarına yönelik düzenlemenin yasallaşmasıyla, bölgenin 2B ile ilgili mülkiyet probleminin çözüldüğüne işaret etti.
2B probleminin çözülmesiyle birlikte bölgede imar revizyonlarının yapılabilir hale geldiğini kaydeden Başkan Tütüncü, “Böylece 2B engelinin kalktığı mahallelerimizin okul ihtiyacını karşılayabileceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı da bu mahallelerimize yeni okulların yapılmasını 2014 yatırım programına aldı. Fevzi Çakmak, Barış, Çankaya, Çamlıbel mahallelerimize inşa edilecek olan okulların ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Kabul ettiğimiz imar revizyonu ile de 2B engelinin kalktığı mahallelerin okul ihtiyacının karşılanmasına yönelik ciddi ve esaslı bir adım attık” dedi. Başkan Tütüncü, imar revizyonuna desteklerinden dolayı meclis üyelerine teşekkür etti.
Başkan Hakan Tütüncü, okul alanlarındaki imarla ilgili düzenlemeleri yaparak ve mülkiyetle ilgili problemleri çözerek, 2013-2014 döneminde 16 okulu yatırım programına aldırdıklarını, yeni okullarla birlikte derslik sayısının artacağını ve böylece okulların eğitim kalitesinin yükseleceğini ifade etti. Kepez’de 2002’de 94 olan okul sayısının 2013’te 142’ye; 2002’de 1662 olan derslik sayısının ise 2013’te 2415’e çıktığını aktaran Başkan Tütüncü, 2002’de Kepez’de Halk Eğitim Merkezi, Bilim Sanat Merkezi ve İmam Hatip Lisesi’nin olmadığına işaret ederek, 2013’te ise ilçede 3 Halk Eğitim Merkezi, 1 Bilim Sanat Merkezi ve 5 tane de İmam Hatip Lisesi bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KEPEZ, BELEDİYE, BAŞKANI, HAKAN, TÜTÜNCÜ, OKUL, ARSALARININ, İMAR, DÜZENLEMESİNİ
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KEPEZ’E 16 YENİ OKUL
Yorumlar
Haber Yazılımı