Haber Detayı
02 Ocak 2014 - Perşembe 11:26
 
KASVETLİ HAVALARA DİKKAT
Soğuk, kirli ve kasvetli havalar psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Kış mevsimiyle azalan güneşli gün sayısı ve yaşanan hava kirliliği kişilerde yorgunluk, keyifsizlik ve enerji kaybına neden oluyor. Bundan kurtulmak ise mümkün!
Sağlık Haberi
KASVETLİ HAVALARA DİKKAT

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Dilbaz güneşli havaların kişinin psikolojine direkt etki ettiğini belirtiyor.

Kış döneminde havaya bağlı kişilerde depresyon yaşanabileceğine dikkat çeken Dilbaz, bunun önüne geçebilmek çalışma ortamlarında gerekli ışık ihtiyacının karşılanması ve ortamın ısı ayarının kontrol altında tutulması gerektiğine vurgu yapıyor.

Hava güneşli olmasa dahi bireylerin gün içerisinde 20-30 dakika kadar ofisinden dışarıya adım atmasının fayda sağlayacağını ifade eden Dilbaz, yarım saatlik düzenli yürüyüşün, sağlıklı beslenmenin, karbonhidrat ve şeker alımının kontrol altında tutulmasının kişiyi rahatlatacağının da altını çiziyor.

Dilbaz soğuk havanın insanların psikolojilerini olumsuz etkilediğini belirterek, özellikle kış aylarında gözlenen yorgunluk, keyifsizlik ve enerji kaybının kışa bağlı hava değişiminden kaynaklandığını dile getiriyor.

Dilbaz kişilerde kışın uyku ihtiyacının da arttığına dikkat çekiyor ve ekliyor.

“Kışın günler kısalıyor, güneş ışığı azalıyor ve insanlar sürekli kapalı ortamda kalıyor. Bu da kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor. İnsanların yaz aylarında, yaşadıkları olaylara karşı yaklaşımları, kendilerine duydukları güven hissi, kışın yerini mutsuzluğa, iç sıkıntısına, fiziksel ve ruhsal bitkinliğe, yorgunluğa ve uyku haline bırakabiliyor.”

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Soğuk, kirli, kasvetli, havalar, psikolojiyi, olumsuz, etkiliyor, Kış, mevsimiyl
Yorumlar
Haber Yazılımı