Haber Detayı
08 Nisan 2014 - Salı 13:01
 
Isparta Kadına Şiddette Üçüncü Sırada
Isparta Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, kadına yönelik şiddette, Bilecik ve Elazığ'ın ardından binde 28 oranla Isparta'nın 3'üncü sırada olduğunu, infial yaratacak boyuttaki bu orana rağmen kentte kadın cinayeti işlenmemesinin tek teselli olduğunu söyledi.
Yaşam Haberi
 Isparta Kadına Şiddette Üçüncü Sırada

Isparta Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, kadına yönelik şiddette, Bilecik ve Elazığ'ın ardından binde 28 oranla Isparta'nın 3'üncü sırada olduğunu, infial yaratacak boyuttaki bu orana rağmen kentte kadın cinayeti işlenmemesinin tek teselli olduğunu söyledi.
 
Isparta, 2013 verilerine göre kadına yönelik şiddet olaylarının en fazla görüldüğü iller  sıralamasında Bilecik (binde 33) ve Elazığ'dan (binde 32) 3'üncü sırada yer aldı.  Isparta'daki Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan her 4 davadan birini kadına ve çocuğa yönelik cinsel istismar oluşturdu. Isparta Barosu'nda yıllık 420 kadına şiddet ve tacizden dolayı başvuru yapılırken, polis merkezlerine yaklaşık 2 bin 200 başvuru gerçekleştirildi. 2013 yılında 237 kadının öldürüldüğü Türkiye'de, bu kadar yoğun şiddete rağmen Isparta'da şu ana kadar kayıtlara geçen kadın cinayeti işlenmemesi tek teselli olarak nitelendirildi.
 
Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, oranın bu kadar yüksek olmasının her başvurunun kayda geçirilmesinden kaynaklandığını söyledi. Gökmenoğlu, şöyle dedi:
 
"Dikkat ederseniz ilk 3'teki şehirde kadın cinayeti olmamıştır. Bizim bildiğimiz de yoktur. Bu sevindirici ve teselli verici bir gelişme."
 
Isparta'DA ADALETE ERİŞİM HIZLI
 
Kadına şiddet oranının yüksekliğinin her türlü olayın asayiş ve kolluk kuvvetlerine aktarıldığını gösterdiğini anlatan Baro Başkanı Gökmenoğlu, şöyle konuştu:
 
"Bu aslında Ispartalıların eğitim düzeyini ve adalete nasıl erişebileceğini bildiğini gösteriyor. Çünkü biliyorsunuz çoğu ilde 'Kol kılırsın, yen içinde kalsın' mantığı ile asayiş olayları adli ve kolluk kuvvetlerine haber verilmiyor. Ama Isparta'da her şey şeffaf bir şekilde bizlere iletiliyor. Bundan dolayı kadına şiddet konusunda Isparta 3'üncü il olarak listede yer alıyor. Aslında övünülecek bir şey değil ama Ispartalı kadınlar adalete nasıl erişebileceğini biliyor ve özellikle aile içi şiddet olaylarına sessiz kalmıyor. Bunda da Isparta Barosu'nun önemli katkılarının olduğunu düşünüyoruz."
 
1131 KADINA KORUMA TEDBİRİ
 
Başkan Gökmenoğlu, Isparta'da aile mahkemelerinde 2013 yılında 1131 kadına '6 bin 284 sayılı kadının ve ailenin korunması' kanunu çerçevesinde koruyucu tedbir kararı alındığını vurguladı. Yine aynı yıl 471 boşanma davasının kesinleştiğini, 1362 boşanma davasının da devam ettiğini vurgulayan Gökmenoğlu, "Açılan her 4 davadan 1'i kadın ve çocuğa karşı işlenen taciz ve cinsel saldırı suçlarıyla ilgili. Kadına ve çocuğa karşı şiddetin ulaştığı boyut korkutucudur" dedi.
 
ACİL ŞİDDET İZLEME MERKEZİ KURULMALI
 
Bu kapsamda Isparta'ya acilen Şiddet Önleme ve İzleme merkezlerinin kurulması gerektiğine işaret eden Gökmenoğlu, şöyle dedi:
 
"Kadına yönelik şiddet ve tacize ilişkin yönetmeliklerin derhal çıkarılması gerekiyor. Kadınların özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerekiyor. Kadını birey gibi görmediğimiz, kadının beden üzerinden siyaset yapmaya devam ettiğimiz sürece, kadının ne giyeceğini, kaç çocuk doğuracağını, nasıl doğum yapacağını, ortaöğretim kurumlarında nasıl yemek yiyeceğini, bir ana bir kız kardeş gibi görmeyip cinsel obje olarak gördüğümüz, toplumsal eşitliği sürdüremediğimiz sürece, bu şiddet fiziki, cinsel, psikolojik, ekonomik yönden her şekilde katlanarak devam edecektir. Kadınımızı, kızımızı, anamızı, bacımızı bir birey olarak görmeli, onun iffeti ve namusunda ön yargılı hareket edilmemelidir."
Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta, Baro, Başkanı, Gökmen, Gökmenoğlu, kadına, yönelik, şiddette, Bilecik,
Yorumlar
Haber Yazılımı