Haber Detayı
28 Şubat 2016 - Pazar 12:46
 
"KADIN CİNAYETLERİ TOPLUMSAL ÇÖKÜŞÜN GÖSTERGESİ"
"KADIN CİNAYETLERİ TOPLUMSAL ÇÖKÜŞÜN GÖSTERGESİ"
Yaşam Haberi

Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ayfer Eseryel, son zamanlarda artan kadın cinayetlerinin önünün alınamadığını Özgecanları, Münevverleri unutamadan Kayseri ve Zonguldak’ta yaşanan cinayetlerin toplumsal çöküşün en belirgin göstergesi olduğunu savundu. 
Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ayfer Eseryel, son zamanlarda kadın cinayetlerinde yaşanan artışın toplumda büyük yankı uyandırmaya başladığını söyledi. 2008'den bu yana kadın cinayetlerinde şiddetli bir artış olduğuna değinen Eseryel, “Nedenleri ne olursa olsun insan hayatına son vermek kabul edilecek bir durum değildir. Erkekler aşırı sahiplenme, baskı, kadınların erkeğin kölesi ve kulu olarak görülmesi ve akıl almaz nedenlerle bu cinayetleri işliyor olması toplumda önemli bir sorun olduğunu göstermektedir. Artık yetkililerin çok acil bu yaraya çözüm bulması gerekir” ifadelerini kullandı. 

"TOPLUMSAL ÇÖKÜŞÜMÜZÜN GÖSTERGESİ"
Peş peşe yaşanan şiddet, taciz ve tecavüz olayları nedeniyle bir basın açıklaması yapan Eseryel, “Bir canımız bir kızımız daha sırf kadın olduğu için erkeklerin kendine hak gördüğü taciz ve saldırısı nedeniyle canına kıydı gencecik beden bu yükü taşıyamadı Özgecanları münevverleri unutmadan peş peşe şiddet taciz ve tecavüz olayları yaşanmaya devam ediyor. Cansel ilk değil son da olmayacak, toplumsal çöküşümüzün en belirgin göstergesi olan bu olayların son kurbanı henüz lise yıllarında karşılaştığı utanç olayı sonucu intihar eden Cansel Buse olmuştur" diye konuştu. Kadın cinayetlerinin önlenmesi noktasında çalışmalarına devam edeceklerini belirten Eseryel, “Henüz çocuk yaşta bu duruma düşüp bütün hayatı boyunca ızdırap acı ve dışlanma yaşayan o kadar kadın var ki 'dur' demek her şeyin cezasız kalmaması ile ayrıca kamuoyu oluşturup bu konuda sesimizi yükseltmemiz hiçbir şeyin üzerini örtmenin mümkün olmadığını göstermemiz ile olacaktır. Bu nedenle tek yürek olup suçluların hak ettiği cezaları almaları için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

"KADINLAR GEREKEN CEVABI VERECEKLERDİR"
Olayın gerçek nedenlerinin kamuoyundan gizlenerek tecavüz, taciz ve şiddetin önünü alacaklarını zannedenlerin neredeyse bu olayları yasal hale getirdiğini kaydeden Eseryel, "Kadın bedeni üzerinden elini çekmemekte direnenlere yine kadınlar gereken yanıtı verecektir. Bu olayların sorumlusu kadınların ne giydiğine ne yaptığını sorgulayan ve hedef gösterenlerdir. Çocuk, genç kız ve kadınların şiddete maruz kalmadığı hiç kimsenin ölmediği bir ülke dileğimizi tekrarlarken bu olayın sorumlularının yargı önüne hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

"VİCDANIM BU DURUMU REDDEDİYOR"
Eğitim yuvalarında evlatlarını öğretmenlere emanet ettiklerini belirten Eseryel, “Bu olayı hukukçu olmanın yanında bir anne baba olarak vicdanımızı da yargılıyoruz. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Eğitim yuvalarında biz evlatlarımızı okula öğretmenlere emanet ediyoruz. Emanetin daha ötesi yoktur. Bu emanetin hiçe sayılması bizim asla kabul edeceğimiz bir durum değildir. Bu toplumun yüzyıllarca süren bir değeri vardır.toplumda bu konuda hassasiyet oluşması gerekir.bir anne olarak vicdanım kesinlikle bu durumu reddediyor. Ancak burada tüm eğitim camiasını da hedef göstermemek gerekir. Ancak bu durumları yayarak Eğitimcilerinde çok dikkatli olmaları olayların üzerini örtmeye çalışmadan gerekli önlemleri almaları gerekir" dedi.

"SESİNİZİ BİZ DUYARIZ"
Eseryel, “Biz Kadın ve Çocuk hakları komisyonu olarak toplumun her kesiminden kişilere sizin aracılığınızla seslenerek cesaretli olmalarını eğer kimseye anlatamayacakları bir durum yaşarlarsa kendilerini yalnız hissetmemelerini ve Isparta Barosu Kadın ve Çocuk hakları Komisyonuna ulaşmalarını istiyorum" şeklinde konuştu. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: "KADIN, CİNAYETLERİ, TOPLUMSAL, ÇÖKÜŞÜN, GÖSTERGESİ",
Yorumlar
Haber Yazılımı