Haber Detayı
04 Temmuz 2014 - Cuma 14:21
 
ISPARTA'DAKİ UÇAK KAZASI DAVASI
2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi
Gündem Haberi
ISPARTA'DAKİ UÇAK KAZASI DAVASI

Isparta'da 2007 yılında meydana gelen uçak kazasıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi. 

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 26'ncı duruşmasına tutuksuz yargılanan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru,  dönemin Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağ, dönemin Atlasjet Genel Müdürü Tuncay Doğaner,  Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy, sanık ve müşteki avukatları ile müştekiler katıldı. 

Mahkeme Başkanı Suat Yürekli, uçak kazası kapsamında Ankara'da dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağ hakkında "Görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davanın, Isparta'da devam eden davayla birleşmesini öngören Yargıtay kararını okudu.

Bir kısım müşteki avukatı Şehnaz Yüzer, birleştirme kararıyla sanıkların bilinçli taksir ve olası kasıtla yargılanmasını talep etti. Sanık avukatları ise birleştirme kararını mahkemenin takdirine bıraktıklarını, esas hakkındaki savunmalarını sonraki duruşmada yapacaklarını söyledi 

Tutuksuz sanıklardan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy,  World Focus Havayolları'ndan kiralanan uçağın taşıyıcılık sorumluluğunun firmaya ait olduğunu kendilerinin sadece mali sorumluluklarının bulunduğunu kaydetti. 

Kiralanan uçağın teslim alınırken pilotlar ve teknisyenler tarafından uçağın yere yakınlaşma cihazının arızalı olunduğunun bilindiğini belirten Ersoy, buna rağmen uçağın teslim alındığını ve bu şekilde uçurulduğunu, şirketin genel müdürü ve yönetim kurulu başkanının da bu durumdan haberdar olduğunu bildirdi. 

Uçağın arızalı parçası olduğunu bilerek uçağı teslim alan ve bu uçağı 15 gün boyunca uçuran pilotların bilinçli taksir suçunu işlediğini belirten Ersoy, "Bu uçağı 15 gün boyunca bu şekilde uçuran teknisyenler bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermiştir. World Focus Havayolları ortaklarından Yavuz Çizmeci, şirketin Genel Müdürü Aydın Kızıltan, Bakım Fikri Zafer Dinçer'in aralarında bulunduğu 6 kişi, olası kasıtla adam öldürmek suçunu işlemiştir. Bunların hepsi uçağın bu şekilde uçmasına göz yummuştur" dedi. Bu sırada müşteki yakınları Ersoy'u alkışladı. 

 Buna benzer olayın Muhsin Yazıcıooğlu'nun içinde bulunduğu helikopterin düşmesinde de görüldüğünü ifade eden Ersoy,  helikopterin  acil durum bildirim cihazının çalışmadığının bilinerek havalandığını kaydetti. Bu sırada Heyet Başkanı Yürekli, başkalarını suçladığı gerekçesiyle Ersoy'un konuşmasına izin vermedi.  Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağ ise savunmalarını sonraki duruşmada yapacaklarını belirtti.  

Mahkeme heyeti, savunmaların dinlenmesi için duruşmayı 21 Ekim'e erteledi. 

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan müşteki avukatı Şehnaz Yüzer, kendilerinin yıllardır söylediklerinin bugün Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy tarafından ifade edildiğini, mahkeme heyetinin bilinçli taksir nedeniyle sanıklara ek savunma vermesinin ardından sanıkların kendi aralarındaki iş birliğini artık sürdüremeyeceklerine karar verdiğini vurguladı. 

Yüzer, sanıkların  "Ben temizim o kirli", "Ben suçsuzum o suçlu" dediğini ancak suçun hep birlikte işlendiğini sözlerine ekledi

Kaynak: (haberler.com) - haberler.com Editör:
Etiketler: 2007, yılında, meydana, gelen, 57, kişinin, ölümüyle, sonuçlanan, uçak, kazasıyl
Yorumlar
Haber Yazılımı