Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 10:33
 
İleri Atıksu Arıtma İhale Başvuruları Başladı
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle sonuçlanan Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi İhalesi, İlana çıktı.
Gündem Haberi
İleri Atıksu Arıtma İhale Başvuruları Başladı

Avrupa Yatırım Bankası’ndan 11milyon 500 bin Avro kredi anlaşması sonrasında 11 Temmuz 2019’ da ilana çıkarılan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi İhalesi, 29 Ağustos 2019 günü saat:10.30’da sona ereceği açıklandı. Söz konusu ihale ilanına, Burdur Belediyesi internet sitesinden ulaşarak, başvuruların Burdur Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne yapılacağı belirtildi.

 

Burdur Gölü’nün görüntü ve koku kirliliğinin sebebi

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz, “Tamamen İller Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Mevcut Arıtma Tesisi, yüzey alanı ve havuzların çok geniş olması sebebi ile koku problemi vardır. Scada sistemi olmadığı için arızalar geç tespit ediliyor ve insan gücüyle müdahale ediliyor. Azot Fosfor giderimi yüksek verimle yapılamadığı için de deşarj noktası olan Burdur Gölü’nde özellikle havaların ısınması ile birlikte vatandaşlarımızın şikâyetçi olduğu görüntü ve koku kirliliğine sebep oluyor. Ayrıca sistemde oluşan çamur insan gücü ile çekilmektedir. Bu durum İş sağlığı ve güvenliği açısından da riskli durumlar doğuruyor.” Dedi.  

 

Koku ve Görüntü Kirliliğine Çözüm bulacağız

Başkan Ercengiz İhalesine çıkılan yeni Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hakkında da bilgi vererek, “Scada sistemi mevcut olacağı için arıza tespit ve değerlendirmesi hız kazanacak. 30.000 m2 alan üzerine kurulması planlanan tesisimizde alanın küçülmesi ile arızalara daha hızlı müdahale edilebilecek.  Koku problemi minimize edilerek, İleri biyolojik arıtmada sisteminin son ünitesi olan çamur havuzundan enerji elde edilecek ve bu enerji ile belediyeye gelir sağlayabileceğiz.  Ayrıca çıkış suyu istenen standartları sağlaması halinde, bölge halkının tarımda kullanması için değerlendirmesini planlıyoruz. Nüfus Hesaplama Yöntemlerine göre 2050 yılında Belediye nüfusunun 143.500 kişi olacağı hesaplanmıştır ve proje bu standartlara göre yapıldı. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat ihalesi ve hemen ardından komisyon tarafından yüklenici firmanın belirlenmesiyle inşaatına başlayacağız.  Burdurlu vatandaşlarımızın şikâyetçi olduğu Burdur Gölü’nün görüntü ve koku kirliliğine çözüm bulacağız.” Şeklinde konuştu

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: İleri, Atıksu, Arıtma, İhale, Başvuruları, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İleri Atıksu Arıtma İhale Başvuruları Başladı
İleri Atıksu Arıtma İhale Başvuruları Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı